Instalacja Linuxa obok Windowsa 10, czy to możliwe?

Tak, zdecydowana większość softu jest w menadżerze. Jak nie w podstawowym repozytorium oprogramowania, to w AUR.

VM to najlepszy wybór nie ma sensu sie bawić w Dual Boota jak możesz sobie postawić Virtualke,ja robie tak :slight_smile:

1.Biore Ubuntu 19.04 stąd
http://cdimage.ubuntu.com/daily-live/current/
2. Instaluje w Virtualbox ,ustawiam karte sieciową na Bridged 2 cpu i 3 gb ram
4.Instaluje w Ubuntu nx machine server
5. Dodaje skrypt uruchamiajacy VM w tle do autostartu
@echo off
if not “%minimized%”=="" goto :minimized
set minimized=true
start /min cmd /C “%~dpnx0”
goto :EOF
:minimized
cd /d “C:\Program Files\Oracle\VirtualBox”
sleep 30
start VBoxManage.exe startvm “ubuntu” --type headless
5.Umieszczam ten skrót w
C:\Users\Superkasmir\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup

I co to wszystko daje ,maszyna wirtualna uruchamia mi się podczas startu windowsa w tle czyli ja tej maszyny wirtualnej na kompie nie widze a więc nie zawala mi obszaru jakaś apka z virtualboxem.Jak chce sie połącyć do Ubuntu to robie to za pomocą nxmachine i pracuje jak na zdalnym komputerze.To jest znacznie lepsze niż dual boot bo to jest jak by sie miało 2 kompy w jednym.A w dualboot można tylko 1 mieć.Dodatkowo do tej wirtualki w nxmachine podłączam sie po jak po VNC z wielu różnych komputerów nawet z drugiego końca świata moge sie podłączyć o ile udostępnie połączenie na tym porcie na routerze do tej VMki.

Jasne, dzięki, lecz wolę mnieć Dual Boot. :wink:

Ok, przeglądarka ogarnięta. Na Chromium lepiej pracuje mi się, niż na Firefoxie.
Ustawienia dźwięku - nie wiem jak to nazwać, mają wbudowany jakiś equalizer? Potrzebuję tego.

W linuxie jest albo Alsa mixer lub pulse audio. Coś w tym stylu.

Ok. A gdzie znajdę informacje o komputerze, coś jak w Windowsie pod PPM we właściwościach w “Mój komputer”?

Zainstaluj inxi i wpisz polecenie: inxi -Fxx.

Ok, nie ma potrzeby instalowanie. w Menu znalazłem “informacje o systemie”.

Możesz też poleceniem lshw np.
lshw -class network wyświetli szczegóły kart sieciowych
lshw -class video wyświetli szczegóły kart grafiki
lshw -class cpu
WARNING: you should run this program as super-user.
*-cpu
product: Intel® Core™ i5-3320M CPU @ 2.60GHz
vendor: Intel Corp.
physical id: 1
bus info: cpu@0
width: 64 bits
capabilities: fpu fpu_exception wp vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 ht syscall nx rdtscp x86-64 constant_tsc rep_good nopl xtopology nonstop_tsc cpuid tsc_known_freq pni pclmulqdq ssse3 cx16 pcid sse4_1 sse4_2 x2apic popcnt aes xsave avx rdrand hypervisor lahf_lm pti fsgsbase
WARNING: output may be incomplete or inaccurate, you should run this program as super-user.

Ok.
Większość ogarniam.
Animacje przełączania okien nie są płynne i zapewne może to wiązać się z instalacją sterownika karty graficznej, jednak takiego sterownika znaleźć nie mogę na stronie producenta.

Sterownik znajdziesz w czymś co się nazywa Menedżer Ustawień Manjaro.

Myślę że z nvidia może trochę być problem.

Radeon mam, HD 7770 GHz Edition. Pobierałem już ze strony AMD autowykrywanie sterownika, ale i to nie instaluje się.

Nic nie instaluj ze strony. To nie Windows. Wszystko masz w systemie. Sterownik dołożysz korzystając z Menedżera Ustawień.

2 polubienia

Jak chcesz equalizer (np. dodać basu, czy coś) to jest pakiet pulseaudio-equalizer dodający tą funkcjonalność.

W kwestii karty grafiki Radeon to nie pobieraj ze strony producenta, bo będziesz miał “czarny ekran”. (to nie windows - generyki zwykle nie działają poprawnie)

W kwestii sterowników graficznych zobacz tutaj:


i tutaj:
https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Configure_Graphics_Cards

Najlepiej jest użyć:
https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Manjaro_Settings_Manager#Hardware_Detection

Pokaż najpierw wynik polecenia z konsoli:

lspci -k | grep -A2 VGA

Jakie środowisko graficzne masz zainstalowane?

Łatwiej będzie, jak wyślę screena. Ale w jaki sposób zrobić screena i zapisać?

Zobacz czy coś się uruchomi jak wciśniesz po prostu PrintScreen, albo z terminala - potrzebny program scrot:

scrot -cd 5 ~/Pulpit/zrzut.png

Program do zrzutów ekranu był już zainstalowany.
Wyniki polecenia z konsoli.


Dlaczego VGA, a nie HDMI, skoro tak jestem podłączony?

Odpowiedz jeszcze na drugie pytanie, jakie masz DE (środowisko graficzne)?