Instalacja Linuxa obok Windowsa 10, czy to możliwe?

Cześć,

Chciałbym zainstalować najbardziej aktualnego Linuxa obok Windowsa 10. Jako, że z Linuxem nigdy styczności nie miałem, chciałbym zrobić sobie “plac zabaw” obok Windowsa. Czy jest to wykonalne? Nie interesują mnie maszyny wirtualne, gdyż z doświadczenia wiem, że będzie kiepsko z wydajnością.

Prooooooszę Cię… sprawdzałeś w Google? :slight_smile:

Hint: tak.

Tak, ale lata temu. :wink:
Jaka dystrybucja Linuxa będzie nadawać się?

Oprócz zmian na miejscu lidera wśród najpopularniejszych dystrybucji Linuksa, to nie.

Dla początkujących najlepsze będą ubuntu-pochodne. Ostatnio w Linux Magazine polecali Zorin OS - dla wszystkich, którzy boją się przesiadki. Wypróbuj :slight_smile:

Ok, a nowicjuszem być nie chcę, a od razu chcę zacząć używać tego Linuxa, który jest najpopularniejszy. Pytanie, który? Ubuntu?

Z ubuntu-pochodnych najbardziej przypadła mi odmiana MATE:

Sam używam Manjaro. Bardzo przyjemna dystrybucja, również dla początkujących:

MATE wg. mnie ma archaiczny design. Odpada. Spróbuję Manjaro.
Po instalacji Majnaro obok Windowsa, mam nadzieję że będzie okno wyboru systemu (boot menu)?

Tak. GRUBa już poznałeś :joy:

Zerknij też na Kubuntu - jest bardziej “modern”:
https://kubuntu.org/

Przemilczę. :joy:

Manjaro bardziej przekonuje mnie.
Programem Rufus spokojnie mogę wypalić Manjaro na Pendrive?

Możesz nawet wypalać nie będąc spokojnym :wink:

Zawiesiłem się na moment. Którą opcję wybrać, dla instalacji z Pendrive na HDD?

Wrzuć to sobie do jakiegoś translatora, jeżeli nie potrafisz sobie przetłumaczyć.

Wszystko jasne, moje niedopatrzenie.

Ile przeznaczyć miejsca na HDD, dla nowej partycji pod Manjaro?

20GB do testów ci wystarczy.

Udało się uruchomić Manjaro. Jestem w trakcie instalowania systemu na dysku HDD.

Ja jestem ciekawy, czy po tej operacji na dysku “C”, znikł folder o nazwie “grub2"?

Nie. Folder “grub2” dalej jest na “C”.
Próbuję ogarnąć Google Chrome na Manjor. Nie jest to takie łatwe, jak wydawało mi się.
W Menedżerze pakietów jest Firefox, nawet Opera, ale Google Chrome już nie.

Chrome jest w repozytorium AUR i wymaga kompilacji. Dostęp do AUR włącza się w ustawieniach menadżera pakietów. Ale uwaga: jak skorzystasz z AUR użytkownicy Archa przestaną się do Ciebie odzywać :joy:

Na początek zainstaluj Chromium. Oprócz innej ikony nie zauważysz różnicy.

Ok, Chromium widzę że jest.
A tak na przyszłość bym wiedział. Programy, jakie mnie interesują do pobrania, mogę je wyszukiwać i zainstalować w menedżerze pakietów, niekoniecznie pobierając z przeglądarki?