Instalacja Linuxa obok windowsa xp


(Mlodykuba) #1

Hej!

Mam do was pewne pytanie, otóż na swoim (nieużywanym) komputerze postanowiłem zainstalować Ubuntu 9.10. I tu pojawia się moje pytanie jak mam z partycjonować dysk, żeby niczego nie utracić?

Mam 3 partycję

  1. Windows ©

  2. Dane z Wind. (E)

  3. Linux (D)

Poniżej zamieszczam screen z rozkładu partycji:


(Ziomekh) #2

Mało precyzyjnie to określiłeś, żeby nic nie stracić. Chcesz przeznaczyć miejsce gdzie obecnie jest dysk logiczny (D) na linux’a? Jeśli masz tam jakieś dane to najprościej je gdzieś skopiować i tam instalować, tylko dla linux’a zalecane są minimum dwie partycje na system oraz partycja wymiany. Co do wersji ubuntu 9.10 to już prehistoria. Instaluj aktualne wersje, jeśli nie lubisz unity, to polecam lxde, lub xfce jako inne środowisko graficzne jest dużo lżejsze (mniej zasobożerne) czyli mowa o lubuntu lub xubuntu. Podczas instalacji nie wybieraj opcji automatycznych jeśli chodzi o partycjonowanie, bo mogą Ci skasować windows’a jak i inne dane. Lepiej samemu podzielić.


(B4617824) #3

Musisz usunąć partycję D i zostawić jako wolną przestrzeń. Wkładasz płytkę z ubuntu, restartujesz kompa, w biosie oczywiście ustawiasz bootowanie z płyty, jak sie uruchomi instalator to sam zaproponuje zainstalowanie obok windows więc nie musisz znac sie na partycjonowaniu w linuksie.

Instalacja ubuntu obok windows jest BANALNA i nie bój się że coś zepsujesz :wink:

Możesz też zainstalować np. nowe Lubuntu (czyli Ubuntu z LXDE). Ja takiego używam na netbooku i działa jak strzała, lepiej od windowsa xp. Według mnie Lubuntu to najbardziej udana dystrybucja bazująca na Ubuntu. Ale jak chcesz tak się pobawić to i ubuntu 9.10 się nada, zwłaszcza, że była to bardzo udana dystrybucja.


(rgabrysiak) #4

Przeczytaj: http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu/Instalacja_systemu

I obejrzyj: http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html

Tak na marginesie dodam że na partycji nie zainstalujesz Linuksa ponieważ partycja ma system plików ntfs :wink:


(Frankfurterium) #5

Kiedyś tak było, dzisiaj to wykonalne i nawet nie nazbyt skomplikowane.

(Co nie zmienia postaci rzeczy, że przydaje się strasznie rzadko)


(rgabrysiak) #6

Dziękuję za sprostowanie, dawno nie miałem do czynienia z Linuksem więc miło dowiedzieć się czegoś nowego.


(Mlodykuba) #7

OK. Chodzi mi oto że na dysku E chce zainstalować ubuntu, tylko nie wiem jak to postawiać :frowning:


(rgabrysiak) #8

Przeczytaj instrukcję do której link podałem wyżej bądź obejrzyj demonstrację. Masz tam wszystko wyjaśnione, krok po kroku.


(marcin82) #9

Tutaj chyba wyczerpaliśmy wątek :smiley: Bez uwolnienia przynajmniej jakichś 30 GB miejsca na / i /home oraz powiedzmy 512 MB - 1 GB na swap (w zależności czy używasz hibernacji / wstrzymania nie ma sensu niczego tam instalować.


(Frankfurterium) #10

Nie do końca się zgodzę. Aktualnie korzystam (codziennie i intensywnie) z Manjaro zainstalowanego na 23 GB partycji, z czego ponad 10 leży odłogiem. Na partycji trzymam tylko system i to, co mi pacman wrzuci. Cała reszta siedzi na zamontowanej partycji NTFS, żeby mogły z tego korzystać wszystkie zainstalowane systemy.


(marcin82) #11

Wiem, mam 10 GB na / i 5 na /home. W przykladzie wyżej dałem profilaktycznie więcej (10 GB na / i ~ 20 GB na /home).


(Mlodykuba) #12

Dziękuje za wszelką pomoc! Udało się i mam już zainstalowane Ubuntu 9.10 :slight_smile: Mam jeszcze tylko jedno pytanie , Czy warto aktualizować do wersji 10.04 lts jak to proponuje manager aktualizcji, i czy to nie zniszczy GRUBa?


(etam) #13

Proponuję instalację (nie aktualizację do) wersji 12.04 LTS. Wersje wcześniejsze już oficjalnie zakończyły swoją działalność https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_U … f_versions