Instalacja Linuxa obok Windowsa

Zainstalowałem Linux Elementary obok Windowsa .Elementary pokazuje mi tylko pulpit bez ikon .Chcę go odinstalować ale nie wiem jak?Jest na patrycji C razem z Windowsem.

Instalacja obok, czy na wirtualce?

Obok.Chciałem zrobić botowalnego pendraiva ale coś poszło nie tak.

Użyj rufusa do zrobienia bootowalnego pendrive.

Ale jak usunę teraz Linuxa z dysku.

To przygotuj płytę z windows, najpierw usuń partycję z linux i później uruchom naprawę lub jak chcesz to instalację.

A nie ma metody abym odinstalował samego Linuxa?

Linux utworzył własną partycję (linux to nie program, z virtualki byś usunął bez problemów dla W10) i nadpisał windowsowego bootleoader, po usunięciu partycji z linuxem musisz naprawić bootloadera.

Jak taką naprawę bootloadera się robi?

Odpal instalkę Win10, wybierz “Napraw komputer”. Potem wybierz “Wiersz polecenia” i wpisz:

bootrec /fixboot
bootrec / fixbcd

potem restart.

Elementary nie ma ikon na pulpicie, bo wybrałeś dystrybucję, która stara się naśladować rozwiązania znane z MacOS.
Jest jednak możliwość wyświetlania ikon, ale wymaga zainstalowania “Folder view” (widok folderu) i jego aktywacji. :wink:

Linuxa możesz też usunąć z poziomu Windows.
Pobierz:
https://www.easyuefi.com/index-us.html

Usuń przy jego pomocy wpis związany z bootloaderem Linux GRUB i usuń partycję z Linux z poziomu menadżera dysku w Windows ( diskmgmt.msc)

Na drugi raz testuj dystrybucje w np. VirtualBox, to nie będziesz musiał potem kombinować.

1 polubienie

Chciałem próbować na Pendraivie live usb ale pomyliłem się i zainstalowałem na dysku.Ikony które są widoczne na dole pulpitu Linux Elementary o to mi chodziło może ikony to złe słowo ale właśnie to mi się nie ładowało lub za krótko czekałem.

Czy jeżeli wykonam to co napisałeś Windows10 pozostanie bo są razem z Linuxem na patrycji C?

Nie są na jednej partycji, mogą być na jednym dysku.

Czy wobec tego jeżeli zrobię to co napisał Domker to W10 pozostanie?

Elementary jest chyba oparte na Ubuntu, które jest oparte na Debianie. I Jak chcesz ładnie i czysto to bez usunięcia partycji się nie obędzie. Zakładam, że masz SSD i kolejność nie gra roli.Najprościej to tym,


a potem, to co blumberplumber napisał.

BIOS czy UEFI? Jeśli to drugie, to wywalasz Linux i w UEFI ustawiasz Windows Boot Manager na pierwszą pozycję, usuwasz ewentualnie wpis, dotyczący Gruba.

Ewentualnie próbujesz którejśc z tej porady.

Chodzi o Bios.

To jak w poradniku, który podlinkowałem. Generalnie chodzi o to, aby przywrócić bootloader Windowsa. Partycję z Linux wystarczy sformatować lub usunąć.

2 polubienia

W programie EASY BSD zakładka rozmieszczenie BCD pozycja partycje są takie pozycje.
Patrycja 1 © jako NTFS .
Patrycja 4 Linux.
Czy mam pozostawić pierwszy wpis bez zmian czy partycje Linuxa przesunąć na pierwsze miejsce i kliknąć zapisz MBR?