Instalacja linuxa przez sieć

Witam poszkuje kogoś kto ma doświadczenie i jest w stanie naprowadzić mnie jak zainstalować, linuxa przez sieć. Jak narazie wyczytałem że muszę mieć jakiś serwer, więc postawiłem debiana na maszynie wirtualnej tylko co dalej ?

Ja bym powiedział, że raczej instalator musi umieć wykryć twoją kartę sieciową i niby z siecią bezprzewodową może być cyrk.

No chyba że ty testujesz zdalną instalacje na czymś (np. z domu instalujesz na komputerze w firmie).

Tak dokładnie terminal i komputer z którego ma na niego wylądować serwer są w tej samej sieci lokalnej.

Przede wszystkim potrzebujesz serwer TFTP i PXE oraz odpowiedni instalator, który zostanie uruchomiony po poprawnym nawiązaniu połączenia z serwerem PXE. PXE pobierze instalator z serwera TFTP i rozpocznie się uruchomienie systemu. Niektóre systemy wymagają też serwera WWW, do przesyłania większych plików.

1 polubienie

Kojarzę, że musisz odpowiednio skonfigurować serwer DHCP. DHCP (dla poprawnego działania PXE) musi podać chyba IP dla komputera, z którego ma zostać pobrany boot manager,

To też.

proponuje zapoznac sie z fog project - https://fogproject.org/
latwa instalacja - i duzo przykladow jak montowac obrazy iso (windows, linuks, obrazy live) i instalowac je w sieci lokalnej.