Instalacja Linuxa

Wczoraj ściągnąłem Linuxa Madrake 10.0 i chciałbym go zainstalować, mam Windowsa XP Professional z SP1. Czy podczas instalacji nie będę musiał robić formata?? Chce po prostu zainstalować dodatkowo Linuxa. Dzięki za info z góry:D

przy instalacji kreator spyta się ciebie jaką opcję formatowania wybierasz. Masz tam do wyboru między innymi “wykorzystaj wolne wmiejsce partycji windows” - czasami się udaje ją wykorzystać :slight_smile: - generalnie nie polecam tej opcji niedoświadczonym użytkownikom

Najlepiej by było, gdybyś wcześniej przygotował partycję, na której zainstalujesz linuksa, a wtedy pozostałym partycjom nic się nie stanie

eeeeee … linux potrzebuje co najmniej dwoch partycji … [1 na pamiec wirtulana a druga na sam system -cos takiego … ;p] nie radze ci instalowac na tej samej … [nawet nie wiem czy sie da … ;/]

moze najpierw zanim sie spytasz to polooukja w necie na temat instalacji … ;/

pozdro …

Linux potrzebuje przynajmniej dwóch partycji:

Linux Native-do zainstalowania linuxa

Linux Swap- jako partycji wymiany

Najlepiej przed instalacją zostawić sobie wolną przestrzeń na dysku (niespartycjonowaną) którą przeznaczamy pod linuxa a przy instalacji w opcji Partycjonowanie wybrać Wykorzystaj wolne miejsce. :smiley:

No ja mam z tym problem . Miałem 2 systemy linux i windows. Po reisntalce zniknął ekrna logowania gdzie było do wyboru linux albo widows. Wieć chce zainstalować od nowa. Ale te partycje dla linuxa zostały i przy instalacji to jak mam je wybrać żeby się to zainstalowało. I jeszcze jedno gdzie w linuxie bodajże w centrum ustawia się ten keran logowania i ilość sekund ( ile ma się pkazywać ten keran).

Kumacie baze?? :smiley:

Tu daje screen że są te partycje: KLIK

Lub jak nie będzie się chciało załadować to ten:

KLIK

Kumacie

Linux nie wymaga partycji swap, bedzie bez niej dzialac. Choc zawsze dobrze jest miec jakiegos swapa.

shamrok pisze

Nie jest to dokońca prawdą… Niektóre dystrybucje wręcz wymagają parttycji swap. W razie braku partycji wymiany nie chce sie instalować system …(linux)

Pozdro… !!

Linux = kernel, a kernel nie wymaga swapa, linux != dystrybucja.

Jesli chodzi o dystrybucje to juz jest to narzucone przez ich tworcow np: Slackware nie wymaga swapa do poprawnego dzialania.