Instalacja Linux'a

Witam.

Mam problem z instalacją Linux’a.

Zacznę od tyego że mam 3 partycje. C (Windows i programy), D (15Gb na Linux’a), E (Moje pliki). na D chciałbym zainstalować linux’a jednakże on każe mi stworzyć partycje usuwając obecne. jak zmusić go aby zainstalował się na tym dysku D ?

Bo linux nie chce partycji ntfs/fat32, tylko ext3/4, usuń “D” i z wolnego miejsca utwórz partycję ext4 w instalatorze linuksa.

Tylko czym usunąć D ?

Najpierw przećwicz sobie instalację na maszynie wirtualnej (np. virtualbox).Polecam obejrzenie prezentacji. http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html - co prawda instalacja dotyczy starej wersji ubuntu, jednakże powinna być wystarczająca żebyś zrozumiał zagadnienie partycjowania.

Usunąłem D, utworzyłem z płyty Ubuntu nową partycję, na niej zainstalowałem Ubuntu. Instalacja przebiegła pomyślnie. W windows 7 nie widzę teraz partycji D (niewidoczny format partycji na win7?).

Klikam “właściwości” mój komputer, potem “zaawansowane ustawienia systemu”, w sekcji “uruchamianie i odzyskiwanie” kliknąłem na “Ustawienia”. “czas wyswietlania listy systemów operacyjnych” mam 15 sek. jednakze przy uruchamianiu komputera nie pokazuja się lista systemów tylko od razu ładuje się Windows 7.

Co zrobiłem źle ?

To że z windowsa nie widzisz partycji ubuntu to jest całkowicie normalne (windows nie rozpoznaje formatu partycji linuxa - wie że coś tam jest i tylko tyle).

Te ustawienia (uruchamianie i odzyskiwanie) nie mają żadnego wpływu na linuxa, dawałyby coś jakbyś miał kilka systemów windows (np. xp i 7). Po instalacji ubuntu powinno to wyglądać w ten sposób że najpierw się uruchamia GRUB (bootloader linuxowy). Tu powinieneś mieć okno wyboru systemu (domyślnie jest ustawione chyba na 10 sekund). System zmieniasz strzałkami góra/dół i wybierasz enterem. Czemu go nie widzisz, tego nie wiem. Czy nie pomyliłeś instalacji ubuntu z uruchomieniem w trybie livecd ?

Nie pomyliłem, instalował się, pobierał pakiety językowe itp itd. Czyli Linux zainstalowany ale CH wie jak go uruchomić :frowning:

Podaj wynik skryptu bootinfoscript :

http://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/

Uruchom livecd, pobierz skrypt na Pulpit, w pliku skryptu masz podane jak go uruchomić. Wyniki będą w pliku RESULTS.TXT.

Prawdopodobnie Grub zainstalował się na “D”, czyli /dev/sda2 , zamiast w MBR.

Ściągnij GRUB 2, wrzuć poprzez Unetbootin na pendrive, lub wypal płytę Grub.iso. Zbootuj Grub 2, jeśli Ubuntu jest zainstalowane poprawnie, to Grub znajdzie jego pliki rozruchowe.

DawidDawid ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę zapoznać się w pierwszej kolejności z regulaminem forum, a następnie z tym tematem. Po zapoznaniu się proszę poprawić tytuł tematu, używając przycisku zmien.gif