Instalacja Linuxmint 17.3 na dysku z WInXp

(rubin714p) #1

Witam. Chciałem zainstalować na swoim lapku (Samsung R519) Linuxmint 17.3 . Ale chcę zostawić Win Xp. Nie wiem jakim programem i jak podzielić partycję D pod linuxa.:(. Mam dwie partycje C 97,6 GB z czego wolne jest 58,6 GB , partycja D 135 GB wolnego miejsca mam 60,7 GB. Czy mógłby ktoś polecić jakiś program do podzielenia partycji i opisać jak to zrobić?Ile miejsca przydzielić itp.Jest to już trzecie forum na który zakładam temat na tamtych nikt nic konkretnego nie napisał a wręcz brak odpowiedzi.Chciałbym to zrobić w miarę bezpiecznie bez utraty danych z partycji D.Może tu ktoś pomoże ?:frowning:

(MacGregor) #2

Szukajcie a znajdziecie…

https://forum.dobreprogramy.pl/wyszukiwarka/?q=zmiana rozmiaru partycji

(echo65) #3

Linux Mint i Ubuntu mają bardzo podobny instalator. Pobierz przewodnik

http://ubuntu.pl/czytelnia/2014/05/20/przewodnik-po-ubuntu-14-04-lts-trusty-tahr/

i poczytaj. Wszystkie opcje instalacji i partycjonowania są tam opisane.

Powodzenia.

(MacGregor) #4

@echo65 Nie chodzi o instalacje a zaawansowane partycjonowanie dysku. Instalator linuxa nie jest najlepszym rozwiązaniem do zarządzania partycjami NTFS.

(rubin714p) #5

Mogłem się domyślić że tak właśnie będzie stos linków do tematów które praktycznie nic nie dają .Do kolego od szukajcie a znajdziecie.Poszukaj sobie moich odpowiedzi których udzielam na temat napraw telefonów .Jak opisywałem wgrywanie softów np: do Nokii .Pisałem krok po kroku co trzeba zrobić -tylko trzeba chcieć i wiedzieć a nie udawać ,że sie wie.Dziękuję .

(bart86) #6

Paragon partition manager, program zmienia rozmiar partycji i przenosi dane, myślę że sobie poradzisz, zmniejszasz partycje C trochę na końcu jak chcesz to jeszcze D na początku lub tylko partycje D na końcu (może to potrwać kilka godzin podłącz laptop pod zasilanie sieciowe i idź spać), z wolnego miejsca tworzysz dwie partycje

dwie nowe partycje, 1 na system linuksowy formatujesz w systemie plików ext4 polecam minimum 10GB, 2 2GB i formatujesz w SWAP

podczas instalacji linuksa w partycjonowaniu wchodzisz w partycjonowanie ręczne partycje 1 montujesz jako “/” a partycje 2 jako “SWAP”

(MacGregor) #7

Co tu tłumaczyć?? Wszędzie masz podany program oraz co musisz zrobić. Jeżeli uważasz że potrzebujesz więcej informacji to obawiam się że musi się zająć tym (twoim komputerem) osoba z większą wiedzą i doświadczeniem.

(flecht) #8

Zamiast Paragona polecam GParted, którego z dużą dozą prawdopodobieństwa znajdziesz na płycie z Mintem.

W programie klikasz na partycji, wybierasz zmianę rozmiaru, suwaczkiem ustawiasz wedle własnego uznania i gotowe. Jakby co, to w prawym górnym rogu możesz wybrać dysk do partycjonowania (twój to prawdopodobnie /dev/sda).

Po wszystkim możesz utworzyć partycje dla Linuksa ręcznie lub pozwolić zająć się tym instalatorowi.