Instalacja Linuxmint 17.3 na dysku z WInXp

Witam. Chciałem zainstalować na swoim lapku (Samsung R519) Linuxmint 17.3 . Ale chcę zostawić Win Xp. Nie wiem jakim programem i jak podzielić partycję D pod linuxa.:(. Mam dwie partycje C 97,6 GB z czego wolne jest 58,6 GB , partycja D 135 GB wolnego miejsca mam 60,7 GB. Czy mógłby ktoś polecić jakiś program do podzielenia partycji i opisać jak to zrobić?Ile miejsca przydzielić itp.Jest to już trzecie forum na który zakładam temat na tamtych nikt nic konkretnego nie napisał a wręcz brak odpowiedzi.Chciałbym to zrobić w miarę bezpiecznie bez utraty danych z partycji D.Może tu ktoś pomoże ?:frowning:

Szukajcie a znajdziecie…

https://forum.dobreprogramy.pl/wyszukiwarka/?q=zmiana rozmiaru partycji

Linux Mint i Ubuntu mają bardzo podobny instalator. Pobierz przewodnik

http://ubuntu.pl/czytelnia/2014/05/20/przewodnik-po-ubuntu-14-04-lts-trusty-tahr/

i poczytaj. Wszystkie opcje instalacji i partycjonowania są tam opisane.

Powodzenia.

 

@echo65 Nie chodzi o instalacje a zaawansowane partycjonowanie dysku. Instalator linuxa nie jest najlepszym rozwiązaniem do zarządzania partycjami NTFS.

Mogłem się domyślić że tak właśnie będzie stos linków do tematów które praktycznie nic nie dają .Do kolego od szukajcie a znajdziecie.Poszukaj sobie moich odpowiedzi których udzielam na temat napraw telefonów .Jak opisywałem wgrywanie softów np: do Nokii .Pisałem krok po kroku co trzeba zrobić -tylko trzeba chcieć i wiedzieć a nie udawać ,że sie wie.Dziękuję .

Paragon partition manager, program zmienia rozmiar partycji i przenosi dane, myślę że sobie poradzisz, zmniejszasz partycje C trochę na końcu jak chcesz to jeszcze D na początku lub tylko partycje D na końcu (może to potrwać kilka godzin podłącz laptop pod zasilanie sieciowe i idź spać), z wolnego miejsca tworzysz dwie partycje

dwie nowe partycje, 1 na system linuksowy formatujesz w systemie plików ext4 polecam minimum 10GB, 2 2GB i formatujesz w SWAP

podczas instalacji linuksa w partycjonowaniu wchodzisz w partycjonowanie ręczne partycje 1 montujesz jako “/” a partycje 2 jako “SWAP”

Co tu tłumaczyć?? Wszędzie masz podany program oraz co musisz zrobić. Jeżeli uważasz że potrzebujesz więcej informacji to obawiam się że musi się zająć tym (twoim komputerem) osoba z większą wiedzą i doświadczeniem.

Zamiast Paragona polecam GParted, którego z dużą dozą prawdopodobieństwa znajdziesz na płycie z Mintem.

W programie klikasz na partycji, wybierasz zmianę rozmiaru, suwaczkiem ustawiasz wedle własnego uznania i gotowe. Jakby co, to w prawym górnym rogu możesz wybrać dysk do partycjonowania (twój to prawdopodobnie /dev/sda).

Po wszystkim możesz utworzyć partycje dla Linuksa ręcznie lub pozwolić zająć się tym instalatorowi.