Instalacja mandrivy na dysku z windą

(Lukaszxp) #1

Podczas instalki mandrivy wybrałem "zainstaluj mandrive na dysku z windows. No i mi się wyświetliło, że lepiej zrobić defragmentacje dysku i polecenie chsdsk itd. bo może z windowsem coś się stać.

Pytanie Czy naprawdę może coś się stać?? Oczywiście zdefragmentuje dysk itp. itd, ale czy to prawda?? Jakie jest prawdopodobieństwo??

(Pixel) #2

Linuxa musisz zainstalować na osobnej partycji,format plików ext3,windoza ma ntfs,albo fat32,więc nie da się na tej samej partycji windows z linem.Przykład -Win na C-ntfs ;Linux na D-ext3.

To się stanie że wszystkie dane zapisane na tej partycji stracisz :lol:

Poczytaj sobie i jeszcze tu no i oczywiście http://www.google.pl/

(D4r3ks) #3

nie uzywam mandrivy, ale slyszalem ze da sie zainstalowac ja na jednej partycji z windowsem - defragmentacja jest po to, aby przesunac dane z windy na poczatek partycji, zeby nie ulegly uszkodzeniu

(Pixel) #4

d4r3ks na jednym dysku,ale nie tej samej partycji.

Jak sobie wyobrażasz winde na systemie plików ext3 ?? :o

(D4r3ks) #5

nie winde na ext3 tylko mandrive na ntfs. poczytaj jak nie jestes pewien :?

(Pixel) #6

Widze że chyba ty nie czytałeś,bo linux widzi ntfs i może na nim zapisywać,ale nie może na nim “pracować” :stuck_out_tongue:

(D4r3ks) #7

inne distra nie, ale mandriva najnowsza moze

(Pixel) #8

A świstak siedzi i zawija w sreberka :lol:

(Lukaszxp) #9

To znaczy że przy instalacji wybrać “zaawansowany podział na partycje” i zmniejszyć partycje windowsową, a potem stworzyć dwie partycje “SWAp” i o systemie plików ext2. Bo nie można zrobić ext3!! Dobrze zrozumiałem??

(El Presidento) #10

d4r3ks ma rację, Mandrivie mozna wskazać partycję NFTS, ale ona podczasz instalacji zmieni system plików, automatycznie.

Pixel nie wierzysz zapraszam na forum Mandriva :roll:

Oj tutaj wolałbym nie ryzykowac i najpierw pod Win, programem do zmian na partycjach utworzyć wolne miejsce i w instalatorze je dopiero podzielić.

(Pixel) #11

Właśnie o to chodzi że można tylko wskazać ntfs ale nie zainstalować na ntfs tylko na np ext3.Po instalacji i tak będą oddzielnie partycja z windą i linem,czyli ntfs i swap+ext3.

(El Presidento) #12

Taa, ale d4r3ks miłą pośrednią rację więc nie wiem po co jescze się kłucisz :?

(Pixel) #13

Nie kłuce się tylko chciałem żeby kolega mafios19 miał jasność,bo to jemu mieliśmy tu pomuc,bo po to jest chyba to forum a nie poto żeby się kłucić.

(Lukaszxp) #14

To w końcu mam zrobić tak:

czy tak:

Bo słyszałemże podobno lepiej nie kombinować progeamami do zmian w partycjach pod windą. np. kolega (ma gentoo) próbował zrobić partycje w partition mafic 8 i mu się oba dyski sformatowały :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

(Pixel) #15

Przy kombinowaniu z partycjami zawsze istnieje ryzyko że coś pójdzie nie tak jak trzeba.Ile teraz masz partycji,jeżeli kilka to poprostu jedną przeznacz na linuxa.Jeżeli tylko jedną to musisz sam wybrać jak i czym zrobić podział partycji.Ja to robiłem w czasie instalacji linuxa i wszystko poszło OK.Kiedyś bawiłem się Paragon Partition Manager 6.0 pod windą i działał bez zarzutu,miałem pełną wersje z gazetki.

(Lukaszxp) #16

Am jedną partycje niestety :frowning: i mały dysk, bo tylko 40 GB. Ale spróbuje zrobic z poziomu instalacji linuxa. Zrobie kopie moich dokumentów. Jak coś pójdzie nie tak to format. Dzieki Pixel i inni

(K Lm) #17

Też mam Linuxa obok Windy.Ja zrobiłem tak.Pod Windą zrobiłem wolne miejsce na drugiej partycji,nie systemowej,programem Paragon partition Menager 6.Wczasie instalacji Linuxa wybrałem zaawansowany podział na partycje,ustawiłem je i wszystko pięknie działa(linux i winda) :smiley:

pozdr.