Instalacja Mint-a jako 2 sys i zmniejszenie voluminów

Witam

Rozumiem, że Windows (jaki?) jest na C;/ , więc:

1)Partycji z zainstalowanym Windowsem nie zmniejszysz. Możesz zrobić format i potem utworzyć partycje na nowo. Radzę poszukać w Google.

  1. D:/ można zmniejszyć z Windowsa.

  2. “I chciałbym też na Mint odciążyć dysk SSD czyli na HDD rozmieścić /home, /var i /tmp i w jaki sposób to najlepiej zrobić? Da się może to już wszystko zrobić przy instalacji czy dopiero później?” Podczas instalacji, ale nie jestem pewny.

  3. “Kolejna rzecz przy instalacji Mint to nie chciałbym tworzyć swap-a,więc to chyba nie będzie problemu od razu pominąć tworzenie swap-a?” Można pominąć, ale jak masz poniżej 4 GB RAM to nie polecam

  4. Może być ext4

  5. GRUB instaluje się automatycznie.

Możesz również po prostu zmniejszyć C: i użyć automatycznego instalatora, ale wtedy jest swap, no i wszystko na SSD.

Lepiej jest zmniejszyć dyski przez GParted Live. Oczywiście to jest moje osobiste zdanie.

Co do podziału partycji dla Linux Minta, po co Ci aż tyle? Podstawowe to /, /home oraz swap. Osobiście uważam, że do zastosowań domowych taki podział nie jest zbytnio przydatny.

Możesz wykorzystać najpopularniejszy obecnie ext4. XFS też jest wychwalany.

Grub leci na /boot (wraz z kompilacjami kernela). Jak tej partycji nie masz to i tak nic się takiego nie stanie. Jest automatycznie instalowany, dlatego nie musisz się niczego bać. Zawsze możesz go sam zainstalować, co nie jest aż tak problematyczne.

 

 

 

 

 

Czyli ile tak mniej więcej proponujesz GB na partycje Minta?

Chodziło mi o var, tmp, które nie są potrzebne w domowym zaciszu. Wystarczy, że na / dasz 20 GB, a na resztę tyle, ile będziesz chciał (chodzi mi o home).

Nonsens, większość programów zrestartuje system i zmieni rozmiar partycji systemowej bez żadnych problemów

Co do pytań autora, rozmiar partycji zmienisz np gparted live cd (nie zapomnij o defragmentacji przed operacją !!)

 

W gruncie rzeczy, to potrzebujesz tylko 1 partycji, czyli /, jak masz 4 i mniej GB RAM, to możesz pokusić się o swap, no, jak chcesz mieć hibernacje, to swap to must have, o pojemności conajmniej 0,5 RAM. Możesz też utworzyć plik swap na partycji Linuksowej, ale więcej z tym zabawy. Ogólnie polecam też zrobić osobną partycję /home. U mnie 20GB na /(bez osobnego /home) to było mało, dlatego jak chcesz mieć wszystko na jednej partycji, to daj więcej niż 20GB, ale to zależy od tego, do czego go będziesz używał. W moim wypadku jest to mój system na codzień, na którym pracuję, bawię się itd. Ogółem / walnij na SSD i daj mu jakieś 15-20GB, a /home daj na HDD i tam daj tyle miejsca, ile uważasz za stosowne. Reszta partycji ci do niczego nie potrzebna. swap, o ile tworzysz, też koniecznie na HDD.

Ogólnie to rzecz biorąc mam właśnie 4GB ram-u.Dlatego myślę,że swap będzie mi zbędny.Aczkolwiek mogę się mylić… .Tym bardziej,że nie chciałbym dawać swap na dysk SSD.

Także zamierzam w takim razie zrobić tak,że stawiając partycje / dam na dysk SSD(20GB wykorzystując rodzaj partycji XFS).

Reszta jak /home dam na dysk HDD(50GB i też wykorzystując rodzaj partycji XFS ) .I coś jeszcze do dysku HDD(50GB) trzeba dorzucić? Tak by nie potrzebnie spowalniać/zaśmiecać dysku SSD?

Osobiście, na komputerze domowym zastosowałbym (i stosuję) partycje sformatowane w ext4. Swap na linuksach rzadko jest katowany (to nie Windows), ale dałbym go na HDD z przyczyn podanych wyżej przez dragona (hibernacja).

Jeszcze tak dla pewności i potwierdzenia czy partycja powinna być logiczna czy podstawowa ?

I jeśli chodzi o gruba to dobrze jest jak na tym ss? czy powinien iść grub na partycje /dev/sda1(Windows7loader)?

Bo szczerze to jeszcze nigdy nie instalowałem Linux-a obok Windows-a.

 

Jeżeli zajdzie taka potrzeba to będzie partycja rozszerzona (mogą być tylko 4 podstawowe, a raczej trzy, żeby móc dodać rozszerzoną), która umożliwi posiadanie większej ilości partycji. Z tego, co widzę, zrobisz tylko dwie partycje, przy większej ich ilości niżeli 4, będziesz musiał zrobić partycję rozszerzoną. Polecam zajrzeć na Wikipedię oraz troszeczkę poczytać o różnicach pomiędzy partycjami podstawowymi a logicznymi.

Zostaw Windows 7 Loader i wszystkie inne partycje NTFS, wszystko automatycznie zainstaluje się na partycji “/”, przy okazji GRUB ;).

Pozdrawiam, Amaterasu.

Skoro na talerzowym dysku masz 3 partycje (D,E,F) to wydziel na nich (np. pomniejszając jedną z nich - możesz to zrobić nawet narzędziami Windowsa) miejsce około 5-10GB. Tyle wystarczy do testów nowego systemu z naddatkiem.

Niby tak, ale wtedy Windows może przestać się uruchamiać. Ja zaryzykowałem, i żałuję.