Instalacja na płycie z UEFI

Witam!

Jestem po zakupie podzespołów do mojego blaszaka.

Jak się zdziwiłem gdy uefi na płycie MSI nie chciało mi odpalić instalatora W8.1 z pendriva(karty sd w adapterze).

Wcześniej z tego samego zestawu nagrywałem ten sam system na C2D bez problemów więc nośnik jest ok.

Jak zmusić do pracy UEFI z MSI 970A-G43?

Próbowałem też przez usb -> cd z windowsem 7 bo tylko taką mam płytkę - też uefi cały czas się włącza a nie bootuje. Nie mogę podłączyć cd do kompa bo płyta nie ma złącz IDE tylko same SATA :frowning:

W ogóle kto wymyślił taki idiotyzm, przecież wcześniej wszystko działało, po co to komu?

Wiecie może jak to obejść?

Dodane 30.10.2013 (Śr) 21:27

No tak w końcu udało mi się wystartować - pendrive sformatowałem w tablicy GPT, jednak nie mogę wybrać mojej partycji jako systemowej - ponad 700GB danych a win chce zmieniać ją na GPT …

bo EFI działa tylko z GPT (więc musi sobie tak sformatować)

Kto wymyślił? Microsoft, tzn. nakazał używania tego cudu świata

Fervi

@UP: GPT ani UEFI nie są wynalazkami Microsoft, ani nikt nie nakazuje instalacji systemu w tym trybie. Nie chcesz partycji GPT ani UEFI? Zainstaluj normalnie w trybie Legacy. A akurat EFI i GPT są dobrymi wynalazkami i znacznie przewyższają BIOS i MBR. Dzięki EFI nie musisz bać się o uszkodzenie bootloadera - wszystkie siedzą sobie na partycji EFI i nie nadpisują się nawzajem. W GPT odpada też limit 4 partycji podstawowych.

Musisz zamienić na GPT, inaczej nie da rady, więc lepiej zrób kopię plików. A nie możesz zainstalować w trybie Legacy? Nie wiem jak u ciebie, ale u mnie można spokojnie odpalić płytę w trybie Legacy i po staremu zainstalować system na MBR.

@bingo009

Napisałem, ze MS nakazał na używanie tego cudu

Problem w tym, że to EFI co teraz jest, jest dalekie od tego czym ma być - a czym ma być? To jest niestety ciężka rzecz - ma być DRM’em, ma być wewnętrznym systemem (itd.)

Tryb Legacy, niby oczywiste, a nie do końca - bo wcale go być nie musi, to zależy od dobrej woli producenta

4 partycje podstawowe - a co, więcej używasz? Masz też partycje rozszerzone. Jedyna zaleta to obsługa więcej niż 2TB danych

Fervi

Jak ja takiej opcji nie mam .

Nigdy nie uszkodził mi się bootloader, po co mi więcej jak 4 partycje podstawowe? Uszczęśliwianie na siłę, a podstawowej funkcjonalności brakuje uefi - bezproblemowego startu z zewnętrznych urządzeń i głupawe GPT - na co to mi jak mam dysk 1TB?