Instalacja na USB bez ingerencji w hdd

Cześć!

Od dawien dawna da się np zainstalować jakiekolwiek distro linuxa na dowolnym nośniku np pendrivie bez ingerencji w dyski „wewnętrzne”.

Czy jest coś takiego możliwe z Windowsem 10 i jak się do tego zabrać? Windowsa potrzebuje bardzo sporadycznie.

@up

A da się po takiej operacji zainstalować np sterowniki do sieciówki lub 2, 3 potrzebne aplikacje? Czy można tę operację wykonać z poziomu wirtualnej maszyny? Czy system będzie „przenośny” między dwiema jednostkami czy np po zmianie lapka będzie trzeba operacje powtarzać od początku?

Niby sterowniki się zaciągają same przy pierwszym uruchomieniu, ale skoro podejrzewasz brak wykrycia karty sieciowej to pewnie trzeba poszukać jak integrować plik w tak zainstalowany system.

Skromniejsze mogą być wersje WinPE i WinRE by udawały Live USB.

Idąc za tym poradnikiem Windows To Go - Windows 8 bootowany z USB sterowniki możesz instalować po pierwszym uruchomieniu i nie wyparują.

No do mojej sieciówki w Windowsie 10 sterowniki instalowałem ręcznie.

Dobra, spróbuję i tak i tak. Dzięki za info bo nie znałem tej funkcji wcześniej.

Windowsa potrzebuję tylko czasami do odratowania np urządzeń z androidem (gdy pomylę custom romy itp XD) a znowuż z wykrywaniem walniętych telefonów pod maszyną wirtualną bywa różnie. Resztę tematów ogarniam sobie na maszynach wirtualnych.

PS. Z ciekawości wszedłem na stronę M$:

Windows To Go is removed in Windows 10, version 2004 and later operating systems. The feature does not support feature updates and therefore does not enable you to stay current. It also requires a specific type of USB that is no longer supported by many OEMs.

Ale może do moich potrzeb wystarczy.

[Official] Best Free Windows To Go Creator Wizard Helps Create Portable Windows 11/10/8/7!.

Poczytaj. Jest wersja darmowa.
Ponizej skrócony przewodnik tego co powyzej.

Ten temat został automatycznie zamknięty 30 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.