Zainstalowaliśmy Firefoksa 3.5. Wszystko fajnie, pięknie, ale nie działają nasze bardzo przydatne rozszerzenia. Na stronie dodatków widnieje napis “To jest dodatek dla starszych wersji Firefoksa”, a przy próbie instalacji z pliku XPI Mozilla zwraca błąd. Co robić? Wystarczy zmodyfikować plik, w którym zawarte są informacje o kompatybilności. Uwaga! Nie polecam stosowania metody dla rozszerzeń zaprojektowanych dla FF 2.x i starszych - tu mogą się zacząć problemy. Jednak rozszerzenia, które działały w FF3 powinny ruszyć. Zaczynamy.
-
Znajdujemy interesujące nas rozszerzenie, np. https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/1172
-
Otwieramy IE lub inną dowolną przeglądarkę (na innym silniku niż Gecko - Chrome, Opera) i otwieramy w niej stronę z dodatkiem. Chodzi o to, by na stronie był przycisk “Pobierz dodatek”.
-
Pobieramy dodatek i zapisujemy na dysk.
-
Zmieniamy mu rozszerzenie na .zip i otwieramy w naszym archiwizerze (Jeśli twój program archiwizujący rozpoznaje od razu plik XPI jako archiwum i otwiera go, możesz zmianę rozszerzenia pominąć). Powinniśmy zobaczyć na przykład takie coś:
-
Wyciągamy na pulpit plik “install.rdf”
-
Otwieramy go w dowolnym prostym edytorze tekstu (Microsoft Notatnik; Notepad++ itp.)
-
Odszukujemy w nim ciąg o treści np.
{ec8030f7-c20a-464f-9b0e-13a3a9e97384}
3.0
3.0.* -
Zmieniamy tekst w xxx na przydatną nam - czyli standardowe 3.0.* zmieniamy na np. 3.6.* . Tekst po modyfikacji powinien wyglądać tak:
{ec8030f7-c20a-464f-9b0e-13a3a9e97384}
3.0
3.6.* -
Zapisujemy zmiany w pliku i zamykamy edytor tekstu
-
Spreparowany plik “install.rdf” wrzucamy z powrotem do archiwum ZIP i nadpisujemy oryginalny.
-
Zmieniamy rozszerzenie z powrotem na .xpi (jeśli nie zmieniałeś wcześniej rozszerzenia pliku pomiń to)
-
Przeciągamy plik na ikonkę Firefoksa lub na okno “Dodatki”. Rozszerzenie powinno bez problemu się zainstalować. Restartujemy przeglądarkę.
-
Cieszymy się działającym ulubionym rozszerzeniem.
Przykład: