Instalacja "niekompatybilnych" rozszerzeń do Firefoksa 3.5

Zainstalowaliśmy Firefoksa 3.5. Wszystko fajnie, pięknie, ale nie działają nasze bardzo przydatne rozszerzenia. Na stronie dodatków widnieje napis “To jest dodatek dla starszych wersji Firefoksa”, a przy próbie instalacji z pliku XPI Mozilla zwraca błąd. Co robić? Wystarczy zmodyfikować plik, w którym zawarte są informacje o kompatybilności. Uwaga! Nie polecam stosowania metody dla rozszerzeń zaprojektowanych dla FF 2.x i starszych - tu mogą się zacząć problemy. Jednak rozszerzenia, które działały w FF3 powinny ruszyć. Zaczynamy.

 1. Znajdujemy interesujące nas rozszerzenie, np. https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/1172

 2. Otwieramy IE lub inną dowolną przeglądarkę (na innym silniku niż Gecko - Chrome, Opera) i otwieramy w niej stronę z dodatkiem. Chodzi o to, by na stronie był przycisk “Pobierz dodatek”.

 3. Pobieramy dodatek i zapisujemy na dysk.

 4. Zmieniamy mu rozszerzenie na .zip i otwieramy w naszym archiwizerze (Jeśli twój program archiwizujący rozpoznaje od razu plik XPI jako archiwum i otwiera go, możesz zmianę rozszerzenia pominąć). Powinniśmy zobaczyć na przykład takie coś:

beztytuuhld.png

 1. Wyciągamy na pulpit plik “install.rdf”

 2. Otwieramy go w dowolnym prostym edytorze tekstu (Microsoft Notatnik; Notepad++ itp.)

 3. Odszukujemy w nim ciąg o treści np.

  {ec8030f7-c20a-464f-9b0e-13a3a9e97384}
  3.0
  3.0.*

 4. Zmieniamy tekst w xxx na przydatną nam - czyli standardowe 3.0.* zmieniamy na np. 3.6.* . Tekst po modyfikacji powinien wyglądać tak:

  {ec8030f7-c20a-464f-9b0e-13a3a9e97384}
  3.0
  3.6.*

 5. Zapisujemy zmiany w pliku i zamykamy edytor tekstu

 6. Spreparowany plik “install.rdf” wrzucamy z powrotem do archiwum ZIP i nadpisujemy oryginalny.

 7. Zmieniamy rozszerzenie z powrotem na .xpi (jeśli nie zmieniałeś wcześniej rozszerzenia pliku pomiń to)

 8. Przeciągamy plik na ikonkę Firefoksa lub na okno “Dodatki”. Rozszerzenie powinno bez problemu się zainstalować. Restartujemy przeglądarkę.

 9. Cieszymy się działającym ulubionym rozszerzeniem. :wink:

Przykład:

beztytuuvqa.png

Metoda działa bo sam kiedyś tak robiłem ale niektóre wtyczki mogą mieć problemy. Twórcy specjalnie podają wersje kompatybilne aby potwierdzić że są na bieżąco z wymaganiami ale często na aktualizację trzeba czekać a wtyczka może być zgodna ze standardami najnowszej wersji.

A nie lepiej zainstalować dodatek Nightly Tester Tools, nastepnie pobierać dodatki na dysk a potem przeciągnąć do przeglądarki? Prościej i szybciej.

Rozszerzenie pobierzemy i zapiszemy na dysku również za pomocą Firefoxa, używając polecenia “Zapisz element docelowy jako…” z menu kontekstowego.

Na Tab Mix Plus co prawda działa, ale nie zapamiętuje ustawień (nawet po Ctrl+N powraca do ustawień fabrycznych), co czyni to rozszerzenie bezużytecznym.