Instalacja nowego systemu-krok po kroku

Witam czy ktoś z forumowiczów mógłby napisać jak należy zainstalować nowy system(Windows Vista) krok po kroku :?: Wiem, że trzeba coś pozmieniać w BIOS odnośnie bootowania…ale dawno tego nie robiłem i zapomniałem jak to się robi… #-o

Nie musisz zmieniać w biosie kolejności urządzeń - wystarczy, że po włączeniu komputera z płytą CD w napędzie, naciśniesz klawisz F12 i wybierzesz napęd, w którym jest płyta z instalką systemu.

Uuuu…pierwsze słyszę o takiej metodzie ale czy to na pewno będzie działać posiadam obecnie Viste na laptopie.

To nie jest funkcja systemu tylko funkcja Biosu. W Biosie jak zmienisz to na stałe, a za pomocą F12 tylko na ten jeden raz, będziesz chciał ponownie wystartować z płyty, to znów musisz przełączyć za pomocą F12.

Ok rozumiem, czyli odpalam lapka włączam płytę klikam F12 i wtedy włączy się instalator tak :?:

No nie tak.

Wkładasz płytkę, włączasz zasilanie, naciskasz F12 - pojawia się menu wyboru napędów, z których ma wystartować komputer (HD, USB, sieć, CD, DVD itp) - wybierasz klawiszami kursora napęd, do którego włożyłeś płytę z systemem (napęd CD lub DVD - nie wiem co masz w komputerze), naciskasz ENTER i komputer startuje tej płyty, ignorując np. dysk na którym już jest zainstalowany system.

Ja chce postawić system od nowa poprzedni chce skasować.Dobra lepiej już podaj jak się zmienia z tym bootowaniem w BIOS-ie bo z tym F12 nie chce już mi się kombinować.

Nie wiem jak się zmienia w biosie w Twoim komputerze, najczęściej w jednych pierwszych “ekranów” jest menu, w którym wybiera się kolejność w jakiej poszczególne urządzenia są sprawdzane czy jest w nich nośnik z którego komputer może wystartować.

Sprawdź z F12, to jest nic trudnego i strasznego - wrzuć płytkę do napędu, wyłącz komputer, włącz i chwilę po włączeniu zasilania naciśnij F12. Dalej wszystko będzie jasne. Prawie zawsze w podobnych sytuacjach używam metody z F12 bo nie chce nie się grzebać w biosie.

No dobra może ktoś mi napisze jak się zmienia w BIOS-ie tak aby najpierw było bootowanie z płyty cd. :?: #-o

Wchodzisz do BIOS->zakładka BOOT Device lub podobnie,w opcji “First Boot device” dajesz “enter”->ustawiasz na CD/DVD,przeważnie strzałkami,potwierdzasz F10,potwierdzasz komunikat “Y” lub “enter” i po filozofii.Z BIOS wychodzisz przez “Esc”.

A te pozostałe np.dysk c też trzeba zmieniać tak jak w przypadku napędu CD :?: Czy tylko wystarczy sam napęd zmienić :?:

Wystarczy sam napęd,jak zainstalujesz system to zmienisz z powrotem na HDD.

Wedle mojej wiedzy to potem nic nie trzeba zmieniać w biosie, bo po każdym starcie komputera bios będzie sprawdzał, czy w czytniku jest płytka a jak nie to idzie dalej aż do pliku startowego na HDD i ładuje system.

Tak miałem w starym kompie i takie ustawienia mam w nowym, gdzie następuje detekcja pierwszego napędu a z braku płytki leci ładowanie dalej, ale już z twardego dysku.

Niech mi też kto wyjaśni jak można włożyć do napędu DVD płytkę przy zgaszonym kompie, bo z tego tak zrozumiałem, że przed startem kompa mam włożyć płytkę?

Zgoda, pod warunkiem, że masz tak ustawione w biosie, ustawienia fabryczne nie muszą takie być i/lub mógł ktoś zmienić tą kolejność, czyli jak widzisz Twoja porada nie do końca jest prawidłowa. To, ze tak jest u Ciebie nie musi być u kogoś innego

Po pierwsze - jeśli się chce to zrobić, nie jest to żadnym problemem, nawet przy wyłączonym zasilaniu. Do tego zwróć uwagę, że za pierwszym razem napisałem “Wkładasz płytkę, włączasz zasilanie” a w drugim przypadku “wrzuć płytkę do napędu, wyłącz komputer, włącz”. Jestem przekonany, że każdy myślący user poradzi sobie bez problemu z tym co Ty musisz mieć wyjaśnione…

Na HDD mam zmienić napęd cd po instalacji systemu tak :?: a te pozostałe dysk c i dysk a czy coś tam jeszcze to tego mam w ogóle nie zmieniać tak :?:

Po prostu:zainstalujesz system,komputer w trakcie instalacji się zrestartuje,włączy się ponownie,nawet zapyta czy ma wystartować z CD/DVD,oczywiście zignorujesz to pytanie,system wstanie i będzie gotowe instalowanie.Następnie wyjmiesz płytę,zrobisz restart,wejdziesz do BIOS i ustawisz First boot device na HDD.Nie,masz nic nie ruszać.Najpierw CD/DVD potem HDD.

Dalej się pytam po co cokolwiek zmieniać w biosie?

Nic to nie przeszkadza jeśli po naprawieniu systemu bios będzie robił detekcję napędu DVD (który będzie pusty) a potem wystartuje system z HDD.

Ja bym potem zostawił jak jest, bo bez potrzeby grzebania w biosie będzie zawsze można całą procedurę instalacji systemu powtórzyć w bardziej prosty sposób a nie zmienić za każdym razem ustawienia w biosie.

Dobra dzięki za informacje.

eh, wkladasz plytke wlaczasz kompa i pisze pocisnij na jakikolwiek przycisk aby rozpoczac instalowanie, czekasz pare sekund az pasek dojdzie do konca i instalujesz, otwiera sie okienko co chcesz zrobic naprawic zainstalowac od nowa… potem wpisujesz klucz potem usuwasz stary system formatujac i instalujesz duzo latwiej niz z xp