Instalacja oprogramowania Joomla!


(Wojtek697) #1

Instalacja Joomla!(W poradniku wykorzystano oprogramowanie Joomla! 1.5.10)

Oprogramowanie Joomla! do ściągnięcia na:

http://www.joomla.org/ - oficjalna strona projektu (en),

http://www.joomla.pl/ - polska strona projektu

Instalacja Joomli przeprowadzana jest w siedmiu krokach. Pierwszy z nich to wybór języka instalacji. Po wybraniu naszego języka klikamy przycisk dalej.

1.JPG

W kolejnym kroku oprogramowanie przegląda ustawienia serwera na którym chcemy zainstalować cms'a. Wszystkie ustawienia z rubryki pierwszej muszą być spełnione, aby oprogramowanie mogło działać na naszym serwerze.

Ustawienia zalecane znajdujące się w drugiej rubryce nie są zalecane, jednak ich niezgodność z zalecanymi ustawieniami może doprowadzić do wystąpienia błędów. Jeżeli nasz serwer nie posiadał zalecanych parametrów a zmieniliśmy je na poprawne klikamy na przycisk sprawdź ponownie. Teraz, gdy ustawienia są prawidłowe klikamy przycisk dalej i przechodzimy do kolejnego kroku.

2.JPG

W kolejnym kroku musimy zaakceptować licencję na jakiej rozpowszechniane jest oprogramowanie Joomla! Niestety cała licencja jest dosyć obszerna, a w dodatku w języku angielskim. Jednak to nie jest przeszkodą w dalszej instalacji, ponieważ oprogramowanie to jest rozpowszechniane na licencji GNU/GPL. Po zapoznaniu się z licencją klikamy dalej.

3.JPG

W następnym kroku konfigurujemy bazę danych, która wymagana jest do działania oprogramowania. Musimy podać ustawienia połączenia. Kolejno podajemy typ bazy danych (do wyboru mysql i mysqli - zwykle używanym typem jest jednak mysql). Następnie podajemy nazwę serwera. Jeżeli nie dostaliśmy żadnych informacji o nazwie prawdopodobnie będzie to localhost. Podajemy również nazwę użytkownika mysql, jego hasło i nazwę bazy danych. Zazwyczaj informacje te otrzymujemy od administratora lub definiujemy je w CPanelu. Po podaniu prawidłowych danych klikamy dalej. Jeżeli dane zostały podane poprawnie zostaniemy przeniesieni do następnego kroku, w przeciwnym razie musimy cofnąć się i poprawić błędy.

4.JPG

W kolejnym kroku możemy skonfigurować obsługę konta FTP. Danych tych nie trzeba podawać, ponieważ nie decyduje to o działaniu Joomli. Jednak obsługa FTP eliminuje kłopoty występujące na niektórych serwerach związane z ograniczeniami praw do plików i z tzw.bezpiecznym trybem (SafeMode) działania PHP. Jeżeli zdecydujemy się na podanie danych w tabeli podstawowe ustawienia klikamy tak, podajemy nazwę użytkownika, jego hasło oraz ścieżkę (jeśli nie znamy ścieżki klikamy na przycisk automatycznie znajdź ścieżkę FTP). Potem klikamy dalej.

5.JPG

Już prawie dotarliśmy do końca naszej instalacji. Przedostatnim krokiem jest główna konfiguracja. Podajemy tutaj nazwę naszej witryny, adres e-mail i hasło za pomocą którego będziemy mieli dostęp do panelu zarządzania witryną. Możemy również wczytać przykładowe dane, co jest zalecane dla użytkowników, którzy mają kontakt z Joomlą po raz pierwszy. Jeżeli jednak migrujemy do wersji 1.5.x z wersji 1.0.x możemy wczytać dane z pliku SQL. Po podaniu informacji klikamy dalej.

6.JPG

I dotarliśmy do końca instalacji. Ostatnią rzeczą jaką należy wykonać, to wejść na serwer za pomocą klienta FTP (np.Total Commander) i usunąć lub zmienić nazwę folderu installation.

Za pomocą przycisków możemy przejść na witrynę lub do panelu zarządzania.

Panel zarządzania:

Podczas logowania w panelu w polu username wpisujemy admin, a w polu password hasło, które podawaliśmy w szóstym kroku.

Witryna:

8.JPG

Uwaga! Zainstalowane oprogramowanie jest w języku angielskim. Aby nasza witryna i panel zarządzania był w języku polskim należy pobrać spolszczenie.

Poradnik jest mojego autorstwa.