Instalacja - partycje z Windowsa a partycje Ubuntu

Witam!

Mam zamiar zainstalować Ubuntu 9.04. Na kompie mam Windows Vistę i 3 podstawowe partycje + wolny 30 GB obszar na linuxa. Zamierzam utworzyć dla Ubuntu 3 partycje (SWAP, / i /home) w ramach tego wolnego 30 GB obszaru. Jak już mówiłem Windowsowe partycje NTFS są podstawowe a na jednym dysku takich może być max. 4. I teraz w instalatorze Ubuntu jest taki konfigurator:

3362344689_de2d8ff093_o.png

I teraz te wszystkie 3 partycje pod Ubuntu co utworzę mają być logiczne ? Bo podstawowe chyba nie, skoro jest już takich 3 na kompie… Jak to z tym jest :?:

Z góry bardzo dziękuję za pomoc :slight_smile:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 … ja+systemu

Jeśli 4 partycje przeznaczysz na Linuxa to siłą rzeczy będzie ona rozszerzoną z dyskami logicznymi (czwarta powinna mieć wpis w MBR i być partycją rozszerzoną).

Najprościej -> tworzysz partycję podstawową (rozszerzoną…ale to dalej), a w ramach tej partycji 3 partycje logiczne (gdy czwartą partycje zaczniesz dzielić program do partycjonowania oznaczy ją jako rozszerzoną z logicznymi). Tworzysz pierwszą (/ - główny katalog), formatujesz (ext3/ext4), drugą tak samo (home), tworzysz następną i formatujesz (linux swap).

Wszystkie partycje mogą być logiczne, dla Linuksa to nie problem, nie potrzebuje do instalacji tak jak windows partycji podstawowej. Ja na swoim dysku mam zainstalowanego Linuksa tylko na partycji rozszerzonej (3 logiczne) i tym sposobem oszczędzam jeszcze 3 partycje podstawowe.

W tym wypadku to będzie wyglądało, np. tak:

sda1

   sda5 - /

   sda6 - swap

   sda7 - /home

sda2

sda3

sda4

Gdzie sda1 to partycja roższerzona, która jest podzielona na partycje logiczne (sda5,6,7). Partycje podstawe przyjmują cyfry od 1 - 4, ponieważ może być ich cztery, logiczne natomiast od 5.

Pozdrawiam!

Mając już 3 podstawowe (zajęte) partycje lepiej utworzyć 4 partycje też podstawową dla linuxa (na wypadek awarii będzie mniej problemów; tracąc trzecią tracimy logiczne).

Dokładnie kolega ma taką sytuacje, tylko u niego 3 partycje podstawowe są już zajęte.

Pzdr.

Z jednej strony niby racja, ja dość często wykonuję backup, więc się nie martwię ale są ludzie co za Chiny Ludowe nie pomyślą aby wykonać kopie zapasowe a póżniej płączą jak im dysk pada. Ogólnie partycję podstatową system wymusza w przypadku montowania na niej katalogu /boot reszta katalogów może być montowana na logicznych.

Pozdrawiam!