Instalacja php5 + mysql na kompie [nauka]

(Paker) #1

Witam, chce sei zaczac uczyc php. HTML-a mam mnie wiecej opanowanego. Posiadam ksiazke do nauki php. Na dolaczonej plytce sa przyklady, tu jest maly problem, bo zeby te przyklady dzialaly (w ksiazce piszą) ze trzeba miec zainstalowane php na kompie, i nie wiem jak to zrobic, ktos pomoze??

(Skr3czu) #2

Możesz postawić na kompie WebServ:

http://www.webserv.pl/

(L337 Crew) #3

Ja z kolei polecę AppServ.

Screeny z instalacji

(system) #4

I gdzie tutaj nauka. Na _żadnym_ serwerze normalny admin nie postawi wam instalki appserva lub innej gotowej paczki… poza tym lepiej się nauczyć to robić tak, jak to powinno wyglądać.

(Paker) #5

czyli jak?? ja chce miec na swoim kompie zainstalowane php5 i mysql

(system) #6

oczywiście możesz skorzystać z gotowych paczek instalacyjnych, ale niczego się nie nauczysz przez to. BTW: na początku książki nie ma wyjaśnione, jak zainstalować oprogramowanie?

(Paker) #7

jest wyjasnione na dolaczonej plyty, tylko ze jest ten problem:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?f=2&t=251172

W dniu 23.06.2008 , o godzinie 21:28 został dopisany post przez Paker

ref?

(mario@) #8

http://k.info.pl/index.php

(Efemek) #9

z doświadczenia - jeśli dopiero zaczynasz przygodę, skorzystaj z gotowej paczki. ja serdecznie polecam Vertrigo Serv. Doskonała aplikacja, obsługująca zarówno PHP 5.x jak i MySQL 5.x Jeśli będziesz na nieco wyższym stopniu zaawansowania pobierz pliki instalacyjne MySQL i Apache - sama instalacja nie jest trudna, a jeśli będziesz potrzebował pomocy - pytaj na priv lub tutaj :slight_smile:

(system) #10

_tomick czy Ty w ogóle przeczytałeś w czym jest problem? Paker chcę się uczyć php a nie tego jak instalować php na swoim komputerze.

Zainstaluj WebServ , nie musisz sobie zawracać głowy jak instalować php i mysql.

(Airborn) #11

_Puma_ , nie zgodzę się z Tobą do końca. Ok, można zainstalować wszystko z gotowej paczki, ale w ten sposób mało kto zainteresuje się jakąkolwiek konfiguracją serwera (apache+php). A chociażby jednokrotne przejrzenie apache2.conf czy php.ini sporo daje.

(Efemek) #12

Zgadzam sie z przedmówcą. Jednak z doświadczenia - jeśli ktoś nie miał pojęcia o PHP i znajomość skryptów nie obejmuje nawet funkcji ‘echo’ może warto sobie podarować osobne instalowanie serwera czy bazy, do czasu większego wtajemniczenia.

(Paker) #13

gosciu wlasnie o to chodzi ze od poczatku musze to miec zainstalowane zeby pojac niektore rzeczy od poczatku, wiec takie glupie komentarze sobie daruj

(Efemek) #14

Szczerze to nie mam pojęcia o co Ci chodzi (jeśli adresujesz wypowiedź do mnie, a takie mam wrażenie)

Jesteś długo na forum, więc wiesz do czego ono służy, prawda? Jeśli nie podoba Ci się to, że ktoś ma jakąś koncepcję odpowiedzi, na pytanie zignoruj ją, a nie pisz „głupie komentarze…” nie wiem co masz na myśli. W każdym razie, nie licz na to, że ktokolwiek Ci pomoże, jeśli nadal taki poziom będziesz sobą prezentował. Tyle.

(Paker) #15

ok ale jak widze jak ktos pisze nie na temat to mnie to denerwuje.

Chodzi mi o instalacje php na kompie.

o to mi chodzi

(Airborn) #16

no i ile mamy wałkować ten temat? albo instalujesz jakąś gotową paczkę (WebServ, apache2triad, AppServ) albo http://pl.php.net/manual/pl/install.php

(Efemek) #17

Miałeś odpowiedź na temat. Nie tylko w moim poście ale i wielu innych. Poczytaj ze zrozumieniem.

(system) #18

Od początku to musisz sobie sam radzić, sam sobie instalować. Dlaczego? Bo nauczysz się zasady działania parsera, co on może, jakie ma ograniczenia. Jeżeli korzystasz z jakiś paczek, które nigdzie poza jakimiś dziwnymi środowiskami w domu nie są używane to będziesz miał później problem. Nie znając zasad działania PHP/MySQL nie ułatwiasz sobie pracy, a ją utrudniasz.

Więc lepiej się na początku troszkę pomęczyć z instalacją (ew. kompilacją ze źrodeł) PHP i MySQL a nie zaczynać od programów, które będą tylko i wyłącznie wzbudzały twoje kolejne, błahe pytania. Błahe, bo po przeczytaniu komentarzy php.ini na pewno mógłbyś sam sobie poradzić. Twoja wola, czy chcesz iść trudniejszą drogą, czy prostą.

(Paker) #19

ok dzieki ;]

(Maciej Szankin) #20

Co za problem - Apache, PHP, MySQL.

http://www.apache.org/

http://www.php.net

http://www.mysql.com/

Nowy Apache bodajże ma już wbudowaną obsługę PHP (przy instalacji masz wybór). Możesz wybrać gołą instalację, wtedy do instalacji PHP i MySQL porad szukaj na stronach które podałem. Chyba o to Ci chodziło?

Wg mnie to strata czasu, na tyle rzadko serwer instalujesz, że przy następnym razie jeśli pewnych rzeczy nie zanotujesz zaczynasz od początku. Do konfiguracji serwera możesz zajrzeć zawsze i już zmodyfikowany config zmodyfikować pod swoje potrzeby. Do instalacji PHP po prostu dopisujesz do configa 2 krótkie linijki, więc nie wiem co wy tam chcecie się kuć.