Instalacja ponowna systemu- kod aktywacyjny

Witam.

Na laptopie siostry jest zainstalowany Windows 7. Siedzi tam już od ponad 3 lat, więc wiadomo co się z tym wiążę. Ciągłe zawiechy.

Do tego parę lat temu jak miałem fioła i fazę na Linuxa Ubuntu (wtedy jeszcze 10.04), zainstalowałem go na tym laptopie na tym samym dysku.

 

Teraz chciałbym w jakiś sposób sprawić, by Windows na tym lapku działał jak należy. 

Niestety nie dostałem w zestawie żadnego dysku z systemem, czy recovery. Na świeżym systemie prosili tylko o zrobienie kopii zapasowej (albo był to komunikat systemowy albo jakiegoś programu chyba Asus Recovery), którą zrobiliśmy po paru dniach dopiero od zakupu i wyszło z 5 płytek dvd, więc nawet nie wiem, czy to działa jak należy. 

Pod lapotpem jest tylko typowa naklejka z kluczem windowsa.

 

Co w takim razie powinienem począć?

  • Czy wywalić w jakiś sposób tego Linuxa? (o ile się da skoro jest na jednym dysku)

  • Użyć dowolnej płyty systemowej i wpisać kod z naklejki? (tylko skąd wziąć potem kod aktywacyjny? i czy po takim zwykłym formacie podczas instalcji wywali tego Linuxa?)

  • bawić sie z tą kopią zapasową i modlić się, że zadziała o ile będę wiedział jak jej użyć i co się stanie wtedy z tym Linuxem

 

Proszę o pomoc.

BTW. W jaki sposób polecacie zrobić kopię bezpieczeństwa, by przwrócić szybko system do pierwotnego stanu? Używać tej opcji systemowej?

Hej,

Jeśli sformatujesz dysk bądź partycję systemową, to po Linuxie nie będzie śladu.

Dokładnie tak. Pożyczasz płytkę z tą samą wersją systemu, instalujesz i podajesz kod ze spodu laptopa. Później aktywujesz system - bardzo prawdopodobne, że będzie konieczna telefoniczna aktywacja, gdyż internetowej system może nie przechodzić.

Tutaj może być problem, jeśli Linux stoi na innej partycji niż NTFS. Przywrócenie takiego systemu ma oczywiście plusy, jak i minusy - plusem będą sterowniki, a minusem dodatkowe, niekoniecznie potrzebne oprogramowanie producenta.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Cześć,

Na przykład w taki sposób: http://forum.dobreprogramy.pl/temat/402264-paragon-backup-recovery-2012-free-obrazy-dysków/

Dziękuję serdecznie za odpisanie. Czyli są 3 opcje aktywacji? Zwykła przez drugi kod (inny niż klucz systemowy), telefoniczna i internetowa? 

Pytam, bo słyszałem kiedyś o sposobach jakoby klucz aktywacyjny znajdował się gdzieś zapisany w rejestrze i że da się go stamtąd wydostać. Czy to prawda?

 

@rgabrysiak Czyli korzystając z tego Paragon Backup&Recovery mogę przykładowo zainstalować system, sterowniki, aplikacje i zrobić obraz w tym programie, a następnie po roku użytkowania bez formata, ponownej instalacji systemu i programów wrócić do stanu sprzed roku?

Cześć,

 

Są dwie opcje aktywacji, internetowa i telefoniczna.

A co z tym kluczem aktywacyjnym? Przy aktywacji telefonicznej nie jest potrzbeny? Bo na naklejce jest tylko klucz produktu.

 

@rgabrysiak Czyli korzystając z tego Paragon Backup&Recovery mogę przykładowo zainstalować system, sterowniki, aplikacje i zrobić obraz w tym programie, a następnie po roku użytkowania bez formata, ponownej instalacji systemu i programów wrócić do stanu sprzed roku?

Cześć,

Wydaje mi się że tak. Jeżeli jest inaczej, niech ktoś mnie poprawi.

Hej,

 

Klucz aktywacyjny jest otrzymywany przy aktywacji telefonicznej. Najpierw - przy wybraniu aktywacji telefonicznej - w systemie tworzony jest identyfikator instalacji systemu. Wprowadzasz go telefonicznie, a następnie otrzymujesz klucz aktywacyjny.

 

Tak, dokładnie tak jest. Ja akurat do tworzenia obrazów używam programu Acronis True Image Home.

 

Pozdrawiam,

Dimatheus

Wielkie dzięki za rozwianie moich wątpliwości :wink: Jestem zielony w tym temacie. Bardzo mi pomogły Wasze odpowiedzi.