Instalacja programów na Linux-ie

Witam chciałbym zamienić Windowsa na Linuxa,

skorzystalem z quizu i wyszło mi abym zainstalował Ubuntu,

i mam takie pytanie czy na linuxa mozna instalowac “swoje” programy np. Photoshopa ?

PS.Przepraszam za takie pytania ale nie znam sie na Linuxie…

Programy pod Windowsa są pod Windowsa.

Istnieje możliwość odpalania programów pisanych pod Windowsa pod Linuksem: wine, Cedega, CrossOver, te dwa ostatnie płatne.

Wine jest darmowy, Cedega do gier głównie, ale nie tylko, CrossOver do aplikacji, ale nie tylko. Jeżeli więc musisz odpalić takie programy, a bardzo chcesz się przesiąść na Linuksa to możesz zainteresować się jednym z tych programów.

Wszystko o Linuksie jest w Google ;]

PS.Do twojego kompa to raczej Xubuntu. Możesz pobrać, zobaczyć jak to działą i to bez instalacji - można odpalić system z płyty. No i to nic nie kosztuje.

http://jakilinux.org/linux/ubuntu/xubuntu-610-edgy-eft/

czy to jest dobra propozycja dla mnie ?

Jeżeli tylko masz wystarczająco szybkiego neta to pobieraj i próbuj. Ja przed wybraniem dystrybucji dla mnie - Ubuntu - próbowałem co najmniej 5 innych.

Tu masz screeny: http://xubuntu.org/screenshots

A tu download: http://ubuntu-cdimage.datahop.it/xubunt … 0/release/

Aha, dlaczego Xubuntu: Xubuntu to po prostu Ubuntu z lżejszym środowiskiem graficznym - Xfce - co skutkuje mniejszymi wymaganiami systemu. Na twojego kompa to będzie dobry wybór. (jeżeli chodzi o ten z twojego podpisu)

A mógłbyś podać adres?

A mógłbyś zerknąć do przyklejonego tematu?

Wielkie dzięki nr47 :slight_smile:

Mam szybkiego neta łącze 3mb,

Tak tak chodzi o komputer z podpisu :slight_smile:

I jeszcze jedno pytanie bo ostatnio wzięło mnie na pisanie w C++, staram się tworzyć jakieś proste programiki i słyszałem ze Linux jest lepszy do programowania czy to prawda?

Można, tak jak napisał nr47 ale są odpowiednie odnośniki programow.

Photoshop w linuxie to GIMP…

Ja uczę się C++i faktycznie pod Linuksa masz prawdopodobnie najlepszy kompilator - gcc. Gdybyś przeczytał (a może masz?) Symfonię C++ - jej autor zaleca gcc podkreślając, że sam go używa. Jeżeli chodzi o IDE to korzsytam z Anjuty, jest jeszcze m.in. kdevelop od KDE.

wiem o tym że w linuxie jest gimp ale w stosunku do ps-a jest on ubogi :?

nr47 jeżeli chodzi Ci o Synfonie Jerzego Grębosza to z tej książki właśnie sie ucze :mrgreen:

Tak właśnie o tę książkę mi chodzi, ja akutalnie jestem na końcu pierwszego tomu Pasji C++ ;] Czytając Symfonię naprawdę wiele razy natkniesz się na przypis typu: “Kompilator MS Visual 6.0 w tym miejscu zachowa się niezgodnie ze standardem, mój kompilator - gcc - zachowuje się właściwie…” - Co najmniej kilkanaście razy w całej książce. Jedym słowem GCC rządzi ;] A programy możesz pisać nawet w najzwyklejszym edytorze tekstowym, jednak wygodniej jest korzystać z IDE dla programisty. Ja używam Anjuty, jak wyjdzie KDE4 to może się przesiądę i wtedy będę najprawdopodobniej pisał w kDevelop - oba programy są dobre. To może zawczasu wkleję polecenie które zainstaluje ci pozebne rzeczy do działania Anjuty:

sudo apt-get install build-essential automake python2.4-dev python2.4-qt3 libcupsys2-dev libjpeg62-dev lsb libtool ibusb-dev libglib

Jeszcze chyba trzeba biblioteki libglib, ale to już do rozwikłania w Synapticu.

(Oczywiście za instalację Anjuty zabierz się po tym jak dowiesz się co oznacza sudo install, co to jest apt-get, Synaptic itp. - podstawowa wiedza)

Zapisz sobie gdzieś :wink:

Dzięki za pomoc :slight_smile:

I jeszcze jedno pytanko jest jakiś spis podstawowych komend linuxowych? najlepiej z objaśnieniem co one oznaczaja?

Google -> bash+podstawy