Instalacja programów w linuxie


(Damian4565) #1

witam serdecznie

Mam pytanie czy są jakieś metody instalacji programów w linux?


#2

Tak jak w każdym systemie gdzie można zainstalować dodatkowe oprogramowanie. Gdyby nie było "metody", to nie dałoby się nic zainstalować.

Może uściślisz pytanie?


(RubasznyRumcajs) #3

Wow.

Nie ma to jak zadawanie "konkretnych" pytań- i udzielanie informacji w nich /o tym np której z fafnastu dystrybucji linuksa się używa/.

Co do konkretów- w ubuntu masz centrum zarządzania oprogramowaniem, bądź apt-get /ten drugi jest konsolowy/. W opensuse masz yasta/yasta2 oraz zyppera /ten ostatni jest wygodniejszy IMO/.

W fedorze masz yuma.

/// edit

Areh- ubiegłeś mnie :slight_smile:


(Echo1) #4

Najlepiej instalować programy z centrum oprogramowania, można też przez Terminal, jest to podobna rzecz jak wiersz poleceń w Windows.


(Johny) #5

metoda konsolowa,gdzie wydajesz polecenie z konsoli

w Ubuntu jako root

dpkg install pakiet.deb

wygodniejsza metoda to centrum oprogramowania,klikasz na pakiet i ci się otwiera Synaptic informując cie o zależnościach i ściągając co potrzebne.

Każda dystrybucja ma swój manadzer pakietów i to on się tym zajmuje.

np.

yum w Fedorze

yast w Suse

Najlepiej poczytać na stronie twojej dystrybucji.

Można też uruchamiać skrypty np. do instalacji sterowników,pliki run


(Rosiak112) #6

W ubuntu,kubuntu, i innych pochodnych wchodzisz w centrum oprogramowania, wpisujesz w wyszukiwarce nazwę programu (Lub szukasz programu w kategoriach) lub gry, klikasz zainstaluj.


(Paweł3779) #7

Zależy o jaką dystrybucję pytasz, bo Linux nie jest systemem tylko jądrem, ale z reguły systemy oparte na Linuksie mają własne menadżery pakietów typu APT lub RPM i to właśnie z tego typu paczek instaluje się programy. W systemie jest odpowiednie oprogramowanie graficzne do obsługi pakietów np. Synaptic, Muon czy coś w tym stylu, albo możesz używać menadżera paczek za pomocą konsoli (terminal). Ewentualnie można skompilować sobie dany program ze źródeł.


(Chillout) #8

Na ubuntu wygląda to tak: http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu/Ins ... _Ubuntu%29


(LeserGD) #9

W Debianie, oraz zbudowanych na nim (również Ubuntu), można również w konsoli, a wygląda to tak.

W każdej dystrybucji można instalować ze źródeł, ale wtedy samemu trzeba troszczyć się o zależności. Instalację ze źródeł należy zacząć od rozpakowania paczki, potem najlepiej odszukać w plikach jakieś README/INSTALL lub coś w tym stylu i zapoznać się z dokumentacją, ale najczęściej sprowadza się to do wydania trzech poleceń:

$ ./configure

$ make

# make install

$ - oznacza, że pracujesz na uprawnieniach zwykłego użytkownika

- oznacza, że pracujesz na uprawnieniach root


(Johny) #10

Instalacja ze żródeł jest bardziej dla programistów,trzeba się starać o możliwie aktualny kompilator i biblioteki .configure sprawdza zależności i stan bibliotek,gdy wszystko ok. wygeneruje plik makefile z poleceniami do kompilacji,make te polecenia wykonuje kompilując i łącząc program,gdy wszystko pójdzie,dobrze dostajesz pliki wynikowe,make install to instalacja,kopiowanie wynikowych plików w odpowiednie miejsca w systemie,plik wynikowy do /usr/bin,biblioteki do /usr/lib,dokumentacja do /usr/share