Instalacja Programów w Ubuntu 6.12

Zainstalowałem swojego pierwszego Linuxa. Neostrada chodzi. Muzyka ok. Filmy ok.Karta telewizyjna -program TVTime komunikuje brak sygnału. I nie mam pojęcia ja zainstalować jakikolwiek dodatkowy program.Proszę o pomoc i prosty przykład instalacji ściągniętego z internetu programu. Oczywiście szukałem w necie ale znalezione porady są dla mnie na razie zbyt skomplikowane. Pozdrowienia!

Najprościej to Aplikacje -> Dodaj/usuń… :wink:

0.uaktualnić repozytoria

1.znać nazwę pakietu który chcesz zainstalować (“apt-cache search” twoim pomocnikiem)

  1. sudo apt-get install

Nie chodziło mi o Aplikacje-Dodaj-Usuń. Z tym nie ma problemu.Chodzi mi o doinstalowanie dodatkowych progr. n.p. sciagnietych z netu.

To może najpierw napisz w jakiej formie są to programy. jeżeli źródła, to musisz je skompilować, jeżeli deb-y, to kliknąć na nie.

Poz.O Uaktualniłem wszysto zaraz po instalacji

Poz.1 Znam nazwę pakietu. Nie wiem co to jest: / apt-cache search/

Poz.3 próbuję np. w terminalu poleceniem sudo apt-get install skype i dostaję nastepne polecenie Password: Niestety nie mozna tam wprowadzic hasła.

Złączono Posty : 22.01.2007 (Pon) 20:42

Ściągnałem dla próby kilka programów i mam je na płycie i nie wiem co dalej z tym zrobic.N.p. 1. Alsaplayer tar.gz 2. Dillo tar bz.2 3. jlgui bin. 4. ktorrent tar.gz

Można, tylko nie widać nic jak wpisujesz

Poszukaj za pomocą Google informacji o kompilacji

sh jlgui.bin

zeby instalowac skype przez apt musisz miec w /etc/apt/sources.list wpis:

deb http://download.skype.com/linux/repos/debian/ stable non-free

potem sudo apt-get update i sudo apt-get install skype

mozesz tez zainstalowac synaptic (graficzna nakladka na apt) o ile nie jest zainstalowany

Dzięki Wszystkim za pomoc. Odrobinkę przesunęłem się do przodu.Mam pytanie odnośnie Synaptica. Zainstalowane już programy są w Synapticu oznaczone zielonym kwadracikiem.Niestety niektórych z nich pomimo że figurują jako zainstalowane, nie ma ani w aplikacjach ani w “Dodaj-Usuń Aplikacje”, ani nie znalazłem ich poprzez funkcję" wyszukaj pliki". I jeszcze jeden problem:Program TVTime sygnalizuje mi brak sygnału /Karta WinFast Expert/ może ktoś zna ten temat. Prosze o porady. Pozdrowienia

podaj jakies przyklady tych programow ktore wedlug synaptica sa zainstalowane a wedlug Ciebie nie

np: Alsaplayer.

wpisz w konsoli

alsaplayer

i

whereis alsaplayer

Wpisałem jak podałeś i odpalił alsaplayer. Działa ok. Nie rorumiem jednak dlaczego nigdzie w plikach na dysku go nie widzę i nie można go uruchomić z poz. Dodaj -Usuń programy.

Wpisałem również : whereis alsaplayer i otrzymałem:alsaplayer: /usr/bin/alsaplayer /usr/lib/alsaplayer /usr/X11R6/bin/alsaplayer /usr/bin/X11/alsaplayer /usr/share/man/man1/alsaplayer.1.gz

ale co to znaczy nie mam pojęcia.

polecenie whereis pokazalo Ci gdzie masz pliki alsaplayer na dysku

co do dodaj usun programy to nie wiem co to za czort ale lepiej korzystac z synaptic