Instalacja RPM-ów

(Przystojniak100) #1

Witam, próbuję zainstalować pakiet rpm na linuxie przez polecenie rpm nazwapakietu.rpm. We wszytkich instrukcjach jest napisane, że pakiet powinien znajdowawć się już na dysku lecz w moim przypadku albo nie mogę go znaleśc alebo nie zainstalował się :o . Z góry dziękuję za pomoc.

Zmiana tematu na mówiący o problemie

Areh

Polecenie musisz wukonać w katalogu w którym znajduje sie ten rpm, ewentualnie podać do niego pełną ścieżkę. Samo rpm nic Ci nie da, musisz po nim dać przełącznik -i (install). Po więcej szczegółów odsyłam do man rpm

(Przystojniak100) #3

A macie może kompletny zestaw istrukcji dla kompletnie zielonych urzytkowników?? Bo ja nie wiem jak :frowning: określić ścieżkę pliku który ma byc zainstalowany itp :frowning:

Oczywiście że mamy. Odpalasz Google i wpisujesz w polu wyszukiwania magiczne zaklęcie linux+podstawy.

(aero) #5

Masz może mandrivę ? jak tak to przez urpmi zainstaluj smarta , przez smarta zainstalujesz prawie każdy program linuxowy dwoma kliknięciami

(Przystojniak100) #6

Tak! mam mandrake 10.1! Ale ja nie potrafię nic zainstalować ani rpm ani tar.gz poprostu nie wiem jak wpisać kmendy za każdym razem odpowiada “No such file or directory” :frowning:

(Airborn) #7

a czy jestes w katalogu do którego masz ściągnięte tar.gz?

(Przystojniak100) #8

nie jestem, a jaka jest komenda by “być” w tym katalogu?

Jeżeli chcesz instalować rmp-a, to kliknij na niego po prostu w Konqurorze, jeżeli chcesz to robić spod konsoli, to przeczytaj manuala do rpm - wpisz w konsoli man rpm - jeżeli nie będziesz w stanie tego zrozumieć, to znaczy że jeszcze na Linuksa nie jesteś gotowy.

(Airborn) #10

poczytaj podstawy o linuksie link, link 2

cd katalog/katalog2/katalog3

(Robloz) #11

Jeśli chcesz to mogę Ci wysłać podręcznik użytkownika w pdf. Zapoznasz się z nim i jak nie będziesz czegoś wiedział to wtedy zapytasz.

Utwórz “szybką konsolę” W menadżerze plików (Konqueror-dla KDE) wybierasz ustawienia - konfiguracja paska narzędzi zaznaczasz otwórz terminal, strzałką dodajesz i ok. W pasku narzędzi dodana będzie ikona terminalu. Kliknięcie na nią spowoduje otwarcie okna konsoli w danym folderze. I wtedy aby zainstalować program wyszukujesz go w Konquerorze klikasz “szybką konsole” i sobie instalujesz

(Czarno to widzę...) #12

W KDE i Gnome - nacisnąć klawisz F4 w oknie menedżera plików. :slight_smile:

(aero) #13

a nei lepiej przez urpmi zainstalować smarta i potym instalujesz juz każdy program za pomocą dwóch kliknięć ?

po instalacji smarta wchodzisz w konsole jako root i wykonujesz smart --gui, mozesz przez smarta updatowac i instalować kazdy program np ja updatowałem przez smarta kde 3.4 do 3.5, offica do 2,1 pl, i zainstalowałem firefoxa 1,5 pl za pomocą dwóch kliknięć :slight_smile:

(Przystojniak100) #14

Gdy próbuje zainsatlowac pakiet rpm tak jak napisaliście system odpowiada “is a directory” :frowning:

Złączono Posta : 02.03.2006 (Czw) 16:06

a ten program(??) smart on ma dokładniejszą nazwę??