Instalacja serwera pod www

Witam, planowałem przenieść stronę z hostingu współdzielonego na serwer vps, lecz jednak się przeliczyłem i poległem na konfigurowaniu LNMP, a dokładnie “podpinaniu domeny”(chyba). Stwierdziłem jednak, że to dla mnie za dużo i teraz szukam jakiejś alternatywy dla laika w dziadzinie stawiania serwera www na linuxie.

Istnieje jakiś program pozwalający automatycznie zainstalować wszystkie potrzebne pakiety a następnie skonfigurować domeny?

Ile domen chcesz podpiąć? Jeżeli jedną to wystarczy dodać następujące rekordy w panelu zarządzania domeną:

A domena.pl IP_serwera
CNAME www.domena.pl domena.pl

Po odświeżeniu rekordów domena będzie wskazywała na serwer VPS i nie trzeba przeprowadzać jego konfiguracji.

 

Jednakże ten sposób działa tylko przy jednej domenie.

 

Jeżeli chcesz podpiąć więcej niż jedną domenę odpowiedz na pytania:

  1. Z jakiego systemu operacyjnego korzystasz;

  2. W jakiej wersji jest system operacyjny;

  3. Czy NGINX musi zostać, czy może zostać zastąpiony przez inne rozwiązanie.

 

Debian 7, openvz. Nie koniecznie musi być nginx, po prostu słyszałem, ze najwydajniejszy.

Możesz zainstalować cherokee web server, z tym, że jest on już chyba nierozwijany lub ma problemy z rozwojem. Jednakże dostaniesz panel webowy do zarządzania serwerem webowym. Będziesz mógł wszystko “wyklikać”.

http://unix.stackexchange.com/questions/82795/how-to-install-cherokee-web-server-on-debian-wheezy

http://linuxpoison.blogspot.com/2012/01/install-and-configure-cherokee-web.html

Jednakże byłyby trochę mniejsze ewentualne komplikacje, gdybyś mógł przeinstalować system na Ubuntu.

Gdzie masz DNS? Jeśli stawiasz serwer DNS na VPSie i chcesz mieć DNS we własnej domenie u operatora musisz mieć możliwość utworzenia glue record. Jeśli nie, możesz skorzystać np. z FreeDNS::42 i tam przypiąć domenę pod IP VPSa.

Jak sobie zainstalujesz Webmin lub ISPConfig, to też będziesz mógł sobie wszystko wyklikać w przeglądarce. O ile z ISPConfig trzeba się trochę postarać, o tyle Webmina można zainstalować z paczki deb i zalogować do panelu. Szkoda czasu na jakieś dziwne gotowce typu LAMP albo Cherokee.