Instalacja skanera Plustek OptiPro S24 pod Windows 7

Witam

 

Mam problem z zaistalowaniem skanera Plustek OptiPro S24 pod Windows 7 64-bit. Na stronie Pluistka jest info, że są niekompatybilne ale na jednym z forów przeczytałem, że jak najbardziej współpracują ze sobą. Instrukcja podpowiada, jak to uczynić ale przy próbie zainstalowania sterowników i programu narzędziowego wyskakuje okno “doesn’t support this OS”. Czy to znaczy, że gdybym miał Windows 7 32 bit a nie 64 bit, poszłoby?

 

Poniżej rozwiązanie problemu związanego z niekompatybilnością Windows 7 i Plustka OptiPro S24 skopiowane z forum, o którym wspomniałem. Niestety, u mnie nie działa, podejrzewam że własnie dlatego że mam 64 bit a nie 32 bit, ale nie jestem pewien. Proszę o poradę.

 

Czy uruchomiłeś program w trybie zgodności, dodatkowo z prawami administratora?

Kliknij prawym na plik SETUP, Właściwości, Zgodność, zaznacz Uruchom ten program w trybie zgodności z Windows Vista i zaznacz na dole Uruchom ten program jako administrator, kliknij OK i spróbuj uruchomić instalator.

W jaki sposób uruchomic go w trybie zgodności? Nie logowałem się na administratora tylko na siebie, nie wiedziałem, że to ma znaczenie

Kliknij prawym na plik SETUP (plik w folderze z wypakowanym sterownikiem), Właściwości, Zgodność, zaznacz Uruchom ten program w trybie zgodności z Windows Vista i zaznacz na dole Uruchom ten program jako administrator, kliknij OK i spróbuj uruchomić instalator.

Dzięki serdeczne. Rozpakował sterowniki jak należy, oczywiście po wykonaniu wszystkich Pana zaleceń (zaznaczyłem uprawnienia administratora i zgodnośc z Vistą choć w opcjach była też możliwość zaznaczenia zgoidności z Windows 7 (a to mój system) ale zarówno Pan jak i instrukcja skopiowana przeze mnie w pierwszym poście sugerowała zaznaczenie zgodności z Vistą. Zaraz zaczynam instalowanie skanera, mam nadzieję że tamta instrukcja wystarczy ale gdyby Pan uznał, że jeszcze o czymś powinienem wiedzieć, czekam na sugestie (widać, że jest Pan doskonale zorientowany w temacie)

Zrobiłem coś nie tak. Gdy byłem juz prawie na końcu całej procedury, zapomniałem wcisnąć “zmień ustawienia” (we właściwościach skanera) a gdy zobaczyłem że opcja zaktualizuj sterownik jest nieaktywna, próbowałem skaner odinstalować i zainstalować na nowo. W międzyczasie zorientowałem sie jaki błąd popełniłem (“zmień ustawienia”). Próbowałem odinstalować skaner ale na początku nie chciał sie odinstalować gdy chciałem użyc opcji Odinstaluj i wyświetlał że “doesn’t support this OS” . Ustawiłem mu opcje, o których mi Pan wczoraj pisał i niby odinstalował ale gdy znów chciałem go zainstalować i używałem SETUP, on wciąż oferuje jedynie usunięcia aplikacji a nie ponowną ich instalację. Wniosek, że te sterowniki wciąż w nim są mimo że odinstalowywałem skaner już ze cztery razy łącznie z restartem komputera. Po odpaleniu systemu nie wyświetla monitu o tym że nie można ustanowić połączenia choc skaner jest podłączony, czyli chyba jest ok. Nie mam go jednak jak uruchomić bo wcześniej (gdy chciałem go zdeinstalować, ręcznie usunąłem z paska programów folder OptiPro 24S a także folder Plustek z plków programów (*86).

Zagmatwałem, ale może uda się Panu coś poradzić. Chyba musze go zdeinstalować by odzyskać pliki usunięte ręcznie (a to chyba tylko po ponownym zainstalowaniu). Niestety, na razie nie potrafię skutecznie go zdeinstalować, bo nie ma oferty ponownej instalacji a jedynie sugestia kolejnej dezinstalacji

W Menadżerze urządzeń kliknij prawym na 1200DPI USB Scanner i Odinstaluj, uruchom ponownie komputer.

Nie mogę usunąć skanera Plustek  z Windowsa 7, gdyż przy dezinstalacji pojawia się informacja “doesnt support this OS”. Gdy instalowałem sterowniki, udało mi się to obejść zaznaczając w SETUP zgodność z Vistą i uprawnienia administratora ale przy dezinstalacji to nie działa. Program pozostaje  w Programach i funkcjach i jest nieusuwalny. Revo Uninstaller i tryb awaryjny nie pomagają

Kliknij prawym na skaner w Menadżerze urządzeń, Aktualizuj oprogramowanie sterownika…, wybierz Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika, następnie wskaż folder gdzie został zainstalowany sterownik i kliknij Dalej.

Ok, sterownik został zainstalowany ale nie wiem jak uruchomić skaner. Po kliknięciu na skaner wyświetla się tylko info że działa poprawnie. Jednak nie ma żadnej ikonki skanera, bym mógł go uruchomić. Prawdopodobnie na dysku nie ma programu narzędziowego. Powinien zainstalować się z SETUP folderu ze sterownikami ale SETUP oferuje jedynie deinstalację. Fine Reader (program pomocny przy skanowaniu) z kolei monituje, że brak jest aktywnego skanera.

Nie ma sterownika 64-bit dla tego skanera.

Niestety, obawiam się, że da się to zrobić, bo gdybym wczoraj nie popełnił głupiego błędu na ostatnim etapie instalacji, już bym miał sprawę załatwioną. W końcówce zapomniałem o jednej rzeczy i pewne prawidłowe zachowanie skanera wydało mi się niewłaściwe więc postanowiłem go odinstalować (chciałem  potem zainstalować go ponownie). Niestety, odinstalowałem ręcznie program narzędziowy (z folderu Pliki programów(*86)) i to był błąd bo dopóki go miałem, miałem też ikonkę skanera i mogłem uruchomić urządzenie a z chwilą usunięcia straciłem tę mozliwość. Oczywiście, nie byłem tego świadom, byłem za to przekonany, że za chwilę zainstaluję sterowniki i program ponownie z folderu, z którego wcześniej je instalowałem. Niestety, zamiast instalacji, SETUP oferuje mi jedynie deinstalację. Mimo to zainstalowałem sterowniki choć musiałem zrobić to trochę inaczej ale system je zaakceptował. Niestety, programu narzędziowego  tak “inaczej” zainstalować się nie da, jedynie z folderu z oprogramowaniem ale SETUP niezmiennie oferuje jedynie deinstalację.

Wg mnie wszystkiemu winne było ręczne odinstalowanie programu, bo w jego wyniku na dysku pozostało jakieś skanerowe oprogramowanie i pewnie dlatego SETUP przy instalacji oferuje deinstalację tamtych pozostałości. Co więcej, mimo że korzystałem z proponowanej deinstalacji, nie wymiotło wszystkiego bo SETUP wciąż oferuje deinstalację.

 

 

Nawet jeżeli 64bitowy windows łyknie jakoś ten driver to nie masz żadnej gwarancji jak długo podziała, albo czy nie zacznie sypać BSODami. Moim zdaniem nie warto. Z drugiej strony sam często tak coś rzeźbię “dla sztuki” i jestem ciekaw co Ci z tego wyjdzie.

 

Jest też coś takiego jak VueScan - poza dodatkowymi opcjami skanowania, umożliwia właśnie używanie starszych urządzeń w 64 bitowych systemach - twoje jest na liście wspieranych urządzeń. Kosztuje to to niestety 40 dolców, ale 

 

“Niestety, obawiam się, że da się to zrobić” - a jak się uda, to dodaj “no trudno, działa” :wink:

Co to są BSODy? Dzięki za sugestię ale nie wiem, czy VueScan działa zamiast programu, który powinien mi się zainstalować i czy po zainstalowaniu go ( przy założeniu, że mam sterowniki ze strony Plustka a tak mam) pojawi mi się w końcu ikonka skanera i mógłbym go uruchomić? Chyba że VueScan ma swoje sterowniki.

A może znasz jakiś dobry sposób na odinstalowanie wszelkich pozostałości po poprzedniej instalacji skanera? Cały czas wydaje mi się nienormalne, że SETUP oferuje tylko usunięcie aplikacji zamiast instalacji. A pamiętam że gdy po raz pierwszy instalowałem, pięknie wszystko wgrał. Stąd wniosek że ostatnim razem musiał się nie odinstalować do końca

Rozwiązaniem mógłby być format dysku, bo wtedy na 100% folder ze sterownikami i programem nie proponowałby deinstalacji tylko po prostu instalował ale jak sobie pomyślę o ponownym wgraniu wszystkich programów to ogarnie mnie lekka załamka…

BSOD = blue screen of death, te wnerwiające niebieskie ekrany przy padzie systemu - jeżeli nie wiesz o co chodzi, jesteś szczęśliwym człowiekiem.

VueScan nie używałem, ale jeżeli chodzi o driver, to:

WIęc może zadziała na wbudowanym uniwersalnym, a może nie.

 

Sprawdź w managerze urządzeń jakiego sterownika to używa, odłącz skaner, zmień nazwe tego pliku (kasować nie polecam), wykasuj wszystkie foldery z oprogramowaniem plusteka, ewentualnie szukaj do skutku “plustek” w edytorze rejestru i kasuj wpisy (po wcześniejszym utworzeniu punktu przywracania czy innym backupie rejestru). WIecej być nie powinno.

 

Format plus reinstall to raczej kiepski pomysł - potrwa dłużej niż stawianie tej wirtualki (chociażby win98 pod sam skaner) :wink:

Już tak robiłem, odinstalowywałem skaner i z rejestrów wywalałem Plustki i niby odinstalowane a mimo to SETUP oferuje tylko kolejne usunięcie aplikacji. Musi być jakaś odpowiedź, dlaczego tak się dzieje. Może coś mi w Plustku powiedzą jak dryndnę.

Pomysł z VueScan też wydaje się dobry ale najpierw chcę spróbować z oryginalnymi sterownikami