Instalacja starszego systemu na dysku z płytą główną UEFI

Witam :slight_smile:

Mam problem, mianowicie mam na dysku lokalnym C zainstalowany Windows 7 64 bit Ultimate. Stworzyłem partycję dodatkową w systemie. 

Obecny rozkład partycji u mnie to :

 

Dysk C : 224 GB z Windą 7.

Dysk D   141 GB

Dysk E    60 GB

Dysk X(utworzony dodatkowo)    39 GB

 

Dysk to Seagate 500 GB SATA 3

 

Moja płyta to Gigabyte H61M-S1 jakoś tak z tymże jest zainstalowany BIOS UEFI, i tu pojawia się problem.

Chciałem zainstalować starszy system na którejś z pozostałych partycji ale nie wiem jak w biosie ustawić bo kiedy był instalowany Windows 7 to było ustawione SATA Enabled i tryb AHCI a teraz kiedy próbuję wgrać

Windows XP to nie mogę na tym trybie. Udało by się w trybie IDE ale wtedy nie reaguje Windows 7. Co robić ?

 

Z góry dziękuję :slight_smile:

 

Coś tu kolego chyba pomieszałeś.

Po pierwsze jeśli win 7 64 bit zianstlowany byłby poprzez UEFI to dysk miałby inną tablicę i bez formatowania całego dysku i przestawienia tablicy dysku nie da się zainsatlować xp, pomijając fakt że win xp nie obsługuje UEFI. Całkiem inny system bootowania jest w BIOS i UEFI.

Podczas bootowania płyty xp co ci się pojawia? Jeśli płyta z xp się bootuje to napewno jest to tryb BIOS. UEFI wogole takiej płyty z xp nie wykryje.

Po drugie widzę że porblemy leży tylko w trybie SATA. Zostaw włączone na enabled i ściągniej ze strony producenta płyty sterowniki do sata, dograj je przy pomocy nlite do płyty lub załaduj na dyskietkę jeśli posiadasz stację dysków.

 

Na stronie producenta sparwdziłem i nigdzie nie jest napisane że ta płyta posiada UEFI.

  1. Zacząć czytac instrukcje - zwłaszcza od płyt głównych

  2. Ta płyta nie ma biosu UEFI

  3. Aby mieć win7 i win XP w trybie AHCI - należy:

  • posiadając napęd dyskietek na samym poczatku instalacji XP wcisnąć F6 (jest stosowny monit kiedy) i zapodać mu je na dyskietce.

  • nie posiadając stacji dysków (zintegrowac sterowniki do AHCI z instalką win XP - naście razy w necie było

  • w niektórych płytach można podać te sterowniki z pendrive.

 

Sterowniki AHCI dla XP są na stronie producenta

Dziękuję za zainteresowanie :slight_smile:

 

Do losiu_ns : Windows 7 64 bit zainstalowałem w trybie dysku twardego AHCI, natomiast Windows XP chciałem również zainstalować w tym trybie tyle że wywala bluescreen przed zaakceptowaniem regulaminu, więc zmieniłem na tryb IDE i poszła instalacja, ale podczas pokazania się partycji miałem bardzo dziwny rozkład tych partycji. Zastaniowiło mnie to więc zrestartowałem PC i sprawdziłem czy wszystko wporządku z Windows 7. Okazało się że nie działał - nie startował. Z powrotem zmieniłem z trybu IDE na AHCI i działa Windows 7 z tymże wróciłem do punktu wyjścia bo nadal nie mogę wgrać Windowsa XP.

 

do Wredotka: Znaczy jeśli chodzi o tryb UEFI to ja tam miałem w instrukcji ale nie za bardzo wiem czy to w 100% dotyczy mojej płyty. Bardziej zostałbym przy tych trybach IDE albo AHCI dysku.Nie mogę zintegrować płyty ze sterownikami, gdyż i Windows 7 i XP mam na oryginalnych płytach.

 

Poradziłem sobie wgram XP na c a siódemkę skasuję i wgram potem od nowa na D. Dzięki.