Instalacja Steam'a na Linuksie - wybór ścieżki

Witam,

Ciąg dalszy mojej “walki” z linuxem (pierwsze dni). Poradziłem sobie z instalacją wine (pare errorów), tym razem stanąłem na instalacji STEAMA (Counter-Strike’a), a w zasadzie na kroku, gdzie wybieramy ścieżkę.

Oto screeny:

38499686.th.png

Dochodzę do tego etapu i do wyboru mam tylko widoczne na screenie ścieżki, które de facto nie istnieją, bo dyski przecież formatowałem przed instalacją linuxa (czyżby gparted nie dokładnie sformatował?).

96948361.th.png

Jaki kolwiek wybór, czegokolwiek, kończy się takim “errorem”.

Nie mam zielonego pojęcia co teraz. Dodam, że instaluje z poziomu “graficznego” (nie z konsoli) tj. przez dwuklik na SteamInstall.msi

Bardzo proszę o pomoc, jestem początkującym użytkownikiem linuxa i staram się szukać, czytać, uczyć, próbować metodą prób i błędów, ale naprawde jestem już dziś zmęczony, użeram się z tym wszystkim od samego rana i nie mam kompletnie pomysłu jak z tego problemu wyjść.

Wersja wine: wine-1.1.25-1mdv2009.1.i586

Dystrybucja linuxa: Mandriva Linux 2009 Spring

Te foldery nie są ścieżkami do katalogu Windowsa, ale znajdują się one w folderze /.wine/drive_c(?) w twoim katalogu domowym, może błąd przy wyborze ścieżki powoduje instalator .msi, znajdź jakaś starszą instalacje w .exe

Polecam też aplikację PlayOnLinux w której automatycznie zainstalują się wszystkie potrzebne składniki, ma też prosty w obsłudze interfejs, a gry wybierasz sobie z listy.

http://www.playonlinux.com/pl/

Zobacz czy masz już “~/.wine/drive_c/Program Files/Steam”, jeśli tak to usuń ten katalog i spróbuj ponownie. Nie bez znaczenia mogą być te errory podczas instalacji wine, o których wspominasz, powiedz więcej o nich.

Spróbuj zainstalować w nowym prefiksie Wine.

WINEPREFIX=$HOME/.wine-steam wine ./instalator-steam.msi

Powyższy kod może nie zadziałać, gdyż instalujesz z .msi, a nie .exe. Do instalacji paczki msi możesz chyba użyć:

wine msi -i ./instalator-stea.msi

Dzieki wszystkim za zainteresowanie, natomiast skorzystałem z pierwszej porady i okazała się skuteczna.

Faktycznie te foldery to foldery w /.wine/drive_c, natomiast co do instalacji to pomogła zmiana instalki na .exe :slight_smile:

Niestety odrazu stworzył się nowy problem. Po uruchomieniu gry (samego menu, a nie trybu gry postacią) mam… 4 FPS-y. Dodam, że napewno nie jest to wina mojego sprzętu, bowiem przez 4 lata na tym samym sprzęcie pod windowsem miałem w Counter-Strike’u 99-100 FPS-ów. Co z tym fantem zrobić? Może muszę zainstalować jakies sterowniki do karty graficznej (nic nie instalowalem takiego po instalacji linuxa, ale wszystko dotychczas działało), może jakieś pakiety doinstalować? Napewno chciałbym wyłączyć synchronizację pionową w ustawieniach karty graficznej (zwiększa fpsy, w windowsie z 60 do 100), ale nawet nie wiem jak w nie wejść na mandrivie.

Karta Graficzna: nVidia GeForce 4 MX4000

Dystrybucja linuxa: Mandriva Linux 2009 Spring

Poszukaj może sterowników w repozytorium mandrivy.

Zainstalowalem sterowniki nvidi odpowiednie dla mojej karty (sciagniete ze strony nvidii) mialem zainstalowany kernel i kernel-source. Zrobilem wszystko wedlug poradnika z internetu (edytowalem xorg.cfg i modprobe.preload). Po wszystkim uruchamiam ponownie i… nie moze uruchomic serwera X :confused:

FATAL: Module nvidia not found.

(EE) NVIDIA(0): Failed to load NVIDIA kernel module!

Po próbie zmiany czegokolwiek w XFdrake, wyskakuja mi te bledy z gory i jest napisane SPRÓBUJ ZMIENIĆ NIEKTÓRE PARAMETRY.

I co teraz?;/

Jak zrobiłeś kopię xorg.conf, to na początku spróbuj przywrócić stary. Prześlij nam jednak przy okazji obecny.

Sprawdź również pod jaką ścieżką masz ten sterownik NVidii. Powinien być gdzieś w /lib/modules/[wersja_jądra]/ . Jeżeli nie będzie w katalogu z modułami obecnego kernela, to jeżeli w numerze wersji zmienił się tylko ostatni numer, to wykonaj poniższe:

http://wklej.org/hash/0fd2916f1c/ - oto mój obecny plik xorg.conf, zaznaczam, że jest tam teraz “Driver “nv””, bo dzieki temu udało mi się wejsc w tryb graficzny (w trybie tekstowym “mcedit” ten xorg i tam zmieniłem z nvidia na nv, jak było pierwotnie).

Ehh no i tu sie zaczynam gubić, mam w tej ścieżce co podałes 3 katalogi i nigdzie nie zauwazylem czegokolwiek co zawiera słowo nvidia:

  • 2.6.27.24-desktop586-1mnb

  • 2.6.29.1-desktop586-4mnb

  • 2.6.29.3-desktop586-1mnb

No i który niby jest aktualnie używany, ten ostatni? Przy uruchamianiu komputera, mam mozliwosc wyboru Uruchom Mandriva Spring 2009, potem to samo tylko tryb awaryjny i potem jakies wlasnie 3 desktopy, to czyżby te powyższe? Ja zawsze daje pierwsze czyli Uruchom mandriva 2009 spring.

  1. Kolejne wątpliwości: na tej stronie http://mandriva.org.pl/content/view/31/28/ (Instalacja sterowników NVIDII (uaktualniony!)) mamy w pewnym momencie napisane:

Po wpisaniu tej komendy wyskakuje mi: http://wklej.org/hash/bd79646ceb/

Z kolei po wpisaniu rpm -qa | grep kernel-source wyskakuje

[root@localhost ~]# rpm -qa | grep kernel-source

kernel-source-2.6.29.1-4mnb-1-1mnb2

Bezsensu to jest, w poradniku dla początkujących każą “Można to sprawdzić poleceniem: rpm -qa | grep kernel”, a polecenie te mi wyrzuca prawie 60 wyników i jakiś plików czy kij wie czego ze słowami kernel i jakimis numerkami wersji, skad mam wiedziec o co chodzi jak na linuxie jestem jakies 48 godzin :confused: 4. Kolejna wątpliwość, w poradniku każą:

Mimo, że w tym pliku na końcu przed instalacją mialem “nvidia_agp” to dobrze zrobiłem, że dopisałem jeszcze nizej “nvidia” ? 5. Jak sobie tak szukalem po necie rozwiazan, to znalazlem przypadkowo taka wypowiedz:

Driver NVIDIA z .run również wymaga wcześniejszego doinstalowania pakietów rpm.

Ehh, no i teraz co prawda, czy nie, jak tak to dlaczego nie ma tego w poradniku, oraz skad mam wiedziec jakie zas pakiety rpm mam pobrać :confused:

Troche to wszystko jest męczące, ale mam nadzieje, ze z Waszą pomocą w koncu mi się uda :slight_smile:

[cite]

nvidia96xx-kernel-2.6.29.1-desktop586-4mnb-96.43.11-5mdv2009.1

nvidia-current-kernel-2.6.29.1-desktop586-4mnb-180.51-1mdv2009.1

nvidia173-kernel-2.6.29.3-desktop586-1mnb-173.14.18-2mdv2009.1

nvidia-current-kernel-2.6.29.3-desktop586-1mnb-180.51-1mdv2009.1

fglrx-kernel-2.6.29.1-desktop586-4mnb-8.600-2mdv2009.1

[/cite]

Sporo tego. Wejdź do menadżera pakietów. Powinna być opcja wyświetlenia plików z zainstalowanych paczek(poprawcie mnie, jeśli się mylę - z Mandrivy dawno nie korzystałem). Jeżeli chodzi o numerki, to chyba się trochę różnią - raz masz na końcu 1, a innym razem 3. Pewnikiem pliki, np. z paczki fglrx-kernel-2.6.29.1 masz przekopiować do jądra o numerku 2.6.29.3(tak, jak podałem).

Dodane 07.07.2009 (Wt) 9:19

Obecnie używany kernel sprawdzasz za pomocą

uname -a

lub

uname --all

Prześlij wynik tego polecenia.

[root@localhost ~]# uname -a

Linux localhost 2.6.27.24-desktop586-1mnb #1 SMP Wed Jun 10 16:47:15 EDT 2009 i686 AMD Athlon(tm) GNU/Linux

[root@localhost ~]# uname --all

Linux localhost 2.6.27.24-desktop586-1mnb #1 SMP Wed Jun 10 16:47:15 EDT 2009 i686 AMD Athlon(tm) GNU/Linux

W takim razie powinienem zainstalować poniższy kernel-source? Jeśli tak, to czy najpierw musze odinstalować stary kernel-source, czy mogę odrazu nowy? Jak trzeba usunąć to rozumiem, że komendą urpme?

29- kernel-source-2.6.27.24-1mnb-1-1mnb2.i586
  1. Czy ogólnie problemem może być to, ze mam zainstalowane jakies standardowe steroniwki do nvidii (po instalacji juz bylo)? Tzn w Centrum Sterowania -> Zarządzanie oprogramowaniem po wpisaniu nvidia wyskoczylo, ze mam zainstalowane:

“x11-driver-video-nvidia-current - NVIDIA proprietary X.org driver and libraries for GeForce 6 and later cards​”

“x11-driver-video-nvidia173 - NVIDIA proprietary X.org driver and libraries for GeForce FX based cards​”

“x11-driver-video-nvidia96xx - NVIDIA proprietary X.org driver and libraries for most GF2/3/4 class cards​”

Ja mam nVidia GeForce4 MX4000, a chce zainstalować sterowniki ściągnięte ze strony nVidi, dokładnie pod moją kartę (sciagniete sterowniki: “NVIDIA-Linux-x86-96.43.13-pkg1”), moze to rozwiaze problem i w grach nie bede miec 4 fpsy, a normalnie 100 tak jak pod windowsem.

Tak więc czy muszę przed próbą instalacji sterów sciagnietych ze strony nvidii usunąć coś z tych driverów pierwotnie zainstalowanych z zarzadzaniu oprogramowaniem ?

Dodane 07.07.2009 (Wt) 21:38

Spróbowalem sam i…

Sterownik zainstalowany poprawnie, efektem czego jest znaczne zwiększenie FPS-ów w CS-ie.

Napisze jak, moze komus sie przyda. Ściągnąłem kernel-source takiej samej wersji jak używany kernel (sprawdziłem obecnie uzywany kernel poprzez komende “uname -a” a kernel-source zainstalowalem z komendy “urpmi kernel-source” - wyskoczylo 79 pozycji, wyszukalem poprawna i zainstalowem). Nastepnie postępowalem zgodnie z poradnikiem, do ktorego link podalem gdzies wczesniej. FPSy po właczeniu gry już nie 4 a 99. Podczas gry nadal spore spadki, ale mam nadzieje, ze jakos sobie z tym poradze. Oczywiście już mam kolejny problem - brak dzwieku w grach emulowanych przez wine oraz gdzie wylaczyc synchronizacje pionową, ale założe nowy temat, bo w tym robi sie już bałagan.