Instalacja sterownika monitora

Podłączyłem nowy monitor LCD o rozdzielczości 1920x1080 do komputera. Jest to monitor typu Plug and Play. Poprzedni monitor CRT miał rozdzielczość 1024x768. Teraz monitor jest oczywiście ustawiony na 1024x768. Jednocześnie do nowego monitora jest dołączona płyta CD z m.in. plikiem instalacyjnym sterownika. Pytanie czy powinienem a chcę zainstalować ten nowy sterownik, jak to wiem bo to jest w instrukcji instalatora, ale czy trzeba coś później zmieniać w ustawieniach sterownika no bo fizyczna rozdz. nowego monitora to 1920x1080. I czy nastąpi rzeczywista zmiana tej rozdzielczości. Jeszcze jedno : w Panelu sterowania są dwie opcje aktualizacji sterowników automatyczna i ręczna czy później można je tak jak dotychczas aktualizować i jak to robić ? :frowning: :slight_smile:

Wow ledwo rozczytałem o co chodziło.

Wydaje mi się, że ten sterownik jest zbędny co do rozdzielczości to wejdź do ustawień ekranu: prawy na pulpicie i rozdzielczość ekranu i ustaw 1920x1080 do tego nie jest potrzebny sterownik monitora tylko karty graficznej, który już raczej masz zainstalowany i problem z głowy.

Jeżeli sterownik jest to się zawsze instaluje, nigdy nie jest zbędny! !!

A pytanie autora co do rozdzielczości… No zainstaluj ten sterownik i sobie ustaw ta rozdzielczość ręcznie, jak automatycznie się nie zmieni…

nie wiem w czym masz problem… niczego nie zepsujesz spoko :lol:

Do struart : dobrze mnie też się tak wydaje tylko widzisz na tym starym monitorze też robiłem prawoklik na Pulpit -> właściwości ekranu-> ustawienia -> rozdzielczość ekranu -> 1920x1080 i jakość obrazu nie była najlepsza obraz był albo zmniejszony albo spłaszczony i w tym nowym też tak jest a więc co chyba jednak instal. sterów monitora 1920x1080 ; w ogóle we wszystkich rozdz. obraz był nienajlepszy oprócz tej 1024x768 bo to jak o ile pamiętam gdzieś w googlach czytałem jest standardowa rozdzielczość ; rozumiesz o co mi chodzi - fizyczna rozdz. monitora musi pokrywać się z tą w ustawieniach dla najlepszej jakości - czy tak ? …

Do rradek21: dzięki za radę, ale jesteś pewien że zawsze się instaluje bo to jest monitor Plug and Play wiesz co to znaczy ; ja mam nie tyle problem co po prostu nie wiem jaka jest rozdzielczość tego sterownika na płycie, w instrukcji oczywiście sprawdzałem ale tam jest napisane ogólnie dla różnych monitorów i rozdzielczości w tym chyba też i tego, nic nie jest wyszczególnione jak chodzi o rozdzielczość rozumiesz chyba… Obecna rozdz. (ta 1024x768 ) pamiętając, że monitor jest automatyczny też mnie zadawala, ale ta 1920x1080 ma prawdop. większą głębię obrazu, więcej elementów na pulpicie itp. no więc czy instalując ten nowy sterownik (1920x1080 ?), jakość obrazu będzie dobra (patrz problem wyżej) i jeszcze jedno czy przed instalacją sterownika odinstalować ten stary, czy tylko nadpisać nim ten stary ?

Uff… panowie no to trochę wbrew pozorom jest złożona sprawa ale staram się jak najkrócej streścić o co chodzi. :oops: :o

Nie wiem co tam jest za sterownik “ten stary” pewnie Ci chodzi o urządzenie Monitor Plug&Play w managerze, ale po prostu zainstaluj ten nowy.

Co do problemów z 1920x1080. Co rozumiesz przez zmniejszony ?

Bo porównując 1024x768 do 1920x1080 ikonki, pasek start będą mniejsze,węższe i ładniejsze ponieważ na tej samej powierzchni ekranu (powiedzmy 22 cale) upchasz niemal 900 pixeli (w poziomie) i 300 pixeli (w pionie) więcej przez co na pulpicie więcej ikonek się zmieści bo rozmiar ikonek się nie zmienia zawsze ma 32x32 lub 64x64 tylko przy 1920x1080 masz większe “pole”, na którym te ikony są rozstawiane. Sprawi to również, że ikonki czy krawędzie okien windowsa będą jakby bardziej wygładzone.

Mam nadzieje, że dość jasno to opisałem.

Co do spłaszczenia obrazu to czy Twój monitor ma proporcje 16:9 czy 16/10 ?

Ile masz cali w tym monitorze? :slight_smile:

Nie nie ten sterownik w starym monitorze to nie był Plug and Play tylko “zwykły” sterownik, a zmniejszony tzn. zmieniały się proporcje tak jakby coś stawało np.się dwu czy iluś tam krotnie mniejsze niż poprzednio, poza tym cały ekran stawał się jakby zniekształcony, w ustawieniach ekranu gdybyś może zobaczył to byś wiedział o co chodzi, ale zostawmy to ; co do ikon na pulpicie tak dzięki za wyjaśnienie ja mówiłem o większej ich ilości na oczywiście większym tle, o rozmiarze nic nie wspominałem bo ten się nie zmienia (np.32bit). To jest monitor panoramiczny, a więc ma proporcje 16:9, o tych 16:10 nie słyszałem. Ten stary monitor miał 17" (1024x788pikseli, jak włączałem w ustawieniach to wszelkie inne rozdzielczości sprawiały wrażenie nienaturalnych ), natomiast ten nowy monitor Plug and Play (panoramiczny) ma 22" (1920x1080pikseli). Jak dobrze rozumiem średnica monitora nie musi mieć związku z jego rozdzielczością i tak np. biorąc pod uwagę dwa monitory 17 i 22" to czy jakość obrazu na tych monitorach w rozdzielczości 1920x1080 będzie taka sama czy też na tym większym będzie wyraźnie lepsza (pamiętamy jak tam było w starym choć tutaj mogę się mylić bo może mi się tylko tak wydaje) ? W takim razie skoro instal sterownika z płyty nie ma przełożenia na rozdz. to po co w ogóle instalować ten sterownik ? I na koniec czyli po prostu instal tego sterownika z płyty bez żadnych odinstalowań poprzedniego sterownika czy zmian w ustawieniach tak …? Przepraszam, że się tak rozpisałem ale chciałem ci to jak najlepiej naświetlić. :wink: =P~ :razz:

Poprostu zainstaluj ten sterownik ponieważ “ten stary” to nie sterownik i to olej nie będę ci tego tłumaczył.

Co do jakości obrazu przy 1920x1080 to jakość tej rozdzielczości moim zdaniem widać dopiero powyżej 32 cali :slight_smile:

Na 17 calowym 1280x720 da ci mniej więcej takie samo odczucie jakości jak 1920x1080 bo po prostu na tak małej powierzchni 17 cale nie jesteś w stanie tego zobaczyć. Na 22 już będzie trochę lepiej.

16/9 - 16/10 są takie wynalazki jak 16:10, które nieznacznie różnią się rozdzielczością 16/9 to np 1280/720, gdzie przy 16/10 ta rozdzielczość to 1280/800, ale to nie ważne skoro mówisz, że to jest 16:9 to ja się nie będę spierał po prostu szukam powodu przez, który mógłbyś widzieć obraz jako zniekształcony.

Co do wielkości ikonek napisałeś o 32bit :stuck_out_tongue: 32bit to nie wielkość ikonek tylko ilość bitów kolorów wykorzystanych do “rysowania” pulpitu, ale to nie ważne to w roli takiej informacji tylko.

Co do problemu zainstaluj ten sterownik następnie ustaw ręcznie 1920x1080 jeżeli sama się nie włączy i jak możesz zrób zdjęcie i wrzuć tutaj jeżeli dalej będziesz uważał, że ekran jest nie naturalny w jakikolwiek sposób.

Pozdrawiam

Ok, ok chciałbym tylko wyjaśnić jedno jeszcze otóż jak dobrze rozumiem instalacja sterownika monitora tego nowego z płyty 22" (1920x1080 pix), (w domyśle bo nie mam pewności czy tak jest o czym już mówiłem), zapewni mi tę właśnie rozdzielczość i lepszą jakość a także więcej miejsca na ikony etc. (bo tutaj jest fizyczna rozdzielczość 1920x1080), niż zmiana ustawień rozdzielczości w tym starym monitorze 17" (bo tam tej fizycznej rozdzielczości nie ma). Wiem, że średnica monitora nie musi oznaczać automatycznie określonej rozdzielczości (chociaż zawsze jest jakaś standardowa - prawda ale to różnie z tymi monitorami bywa) bo to można zmieniać w ustawieniach. Innymi słowy czy możesz potwierdzić, że sterownik z tej płyty zagwarantuje mi tę rozdzielczość taką jaka ona naprawdę (wymiarowo) jest a o to mi właśnie chodzi ? Mówiłeś też o czymś powyżej 32 " ale to jest przecież monitor Plug and Play a więc dostosuje się on do każdej rozdzielczości.

Co do 32 cali to mnie nie zrozumiałeś.

Jeśli chodzi o zapewnienie rozdzielczości dzięki sterownikowi to jeżeli ten sterownik jest od tego (cały czas wątpię) to w systemie w ustawieniach rozdzielczości po zainstalowaniu tego sterownika jako maksymalna powinna być taka jaką twój monitor ogarnia i jej ustawienie powinno ją włączyć i ładnie wyglądać. Swoją drogą to już trzeci dzień chyba mija weź już ten sterownik zainstaluj i miejmy to z głowy :smiley: