Instalacja sterowników AMD na linuksie

Witam. Na swoim laptopie Acer Aspire e1-572g próbowałem kilkakrotnie instalować sterowniki do karty graficznej AMD Radeon HD 8750M na różnych dystrybucjach, obecnie Mint 19.2 beta. Robię tak ponieważ wielokrotnie próbowałem zainstalować cokolwiek prosto przez Wine w różnych wersjach albo PlayOnLinux i gdzieś przypadkiem dowiedziałem się, że podobno karty z serii AMD są wyjątkowo niefortunne dla użytkowników Linuxa i że może to być przyczyna. No więc wchodzę w: https://www.amd.com/en/support/graphics/amd-radeon-hd/amd-radeon-hd-8000m-series/amd-radeon-hd-8750m-series-gpu i wybieram najnowszy z listy Linux x86_64 pobieram i instaluję. W trakcie instalacji wyskakuje mi:

error: Detected X Server version 'XServer _64a' is not supported. Supported versions are X.Org 6.9 or later, up to XServer 1.10 (default:v2:x86_64:lib:XServer _64a:none:4.15.0-54-generic:) Installation will not proceed.
Próbuję aktualizować Xorga, ale:

xorg is already the newest version (1:7.7+19ubuntu7.1). 0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 142 not upgraded.

Czyli jeśli dobrze rozumiem, to muszę jakoś zainstalować starszą wersję i zmienić ją na domyślną, tylko nie wiem jak. No i nie wiem czy to jest na pewno dobre rozwiązanie. Byłbym wdzięczny za pomoc.

Czy te karty nie były obsługiwane przez fglrx? Jeśli korzystasz z minta, to powinieneś mieć dedykowany konfigurator gui do instalacji własnościowych sterowników, czy on ci nic nie wyszukuje?

Jest chyba tylko jakiś driver manager, ale po uruchomieniu tylko coś tam ładuje i wywala komunikat "No proprietary drivers are in use. Co do tego fglrx, to dopiero teraz się od Ciebie o tym dowiedziałem, no więc próbuję tak jak znalazłem:

sudo aptitude install fglrx-control fglrx-driver fglrx-modules-dkms fglrx-source glx-alternative-fglrx libfglrx libfglrx-amdxvba1 libgl1-fglrx-glx kernel-package xserver-xorg x11-xserver-utils xserver-common

ale wyskakuje mi:

Couldn't find any package whose name or description matched "fglrx-control"

PlayOnLinux z kolei wywala takie błędy:

[main] Message: PlayOnLinux (4.2.12) is starting

[clean_tmp] Message: Cleaning temp directory
[Check_OpenGL] Warning: check_dd_x86 missing, test skipped
[Check_OpenGL] Warning: check_dd_amd64 missing, test skipped
[POL_System_CheckFS] Message: Checking filesystem for /home/tomasz/.PlayOnLinux/
[main] Message: Filesystem is compatible
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
[install_plugins] Message: Checking plugin: ScreenCap…
[install_plugins] Message: Checking plugin: PlayOnLinux Vault…
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
wget-log: Permission denied; disabling logging.
[update_check] Message: Web version : 1563983591
[update_check] Message: Current local version : 1563857299
[update_check] Message: Updating list

Redirecting output to ‘wget-log’.

Redirecting output to ‘wget-log.1’.
[POL_Config_Write] Message: Config write: LAST_TIMESTAMP 1563983591
[POL_GPG_auth_script] Message: Checking signature of /home/tomasz/.PlayOnLinux//install
[POL_GPG_install_key] Message: Importing PlayOnLinux public key
[POL_Bash] Message: POL GPG : Good signature - GOG.com - Heroes of Might and Magic 3 Complete
[POL_SetupWindow_Init] Message: Creating new window for pid 21345
it looks like wine32-development is missing, you should install it.
as root, please execute “apt-get install wine32-development”
[POL_Call] Message: Calling POL_GoG_setup
[POL_Call] Message: ----- Starting function POL_GoG_setup -----
[POL_GPG_auth_script] Message: Checking signature of POL_GoG_setup
[POL_GPG_install_key] Message: Importing PlayOnLinux public key
[POL_Source] Message: POL GPG : Good signature
[source] Message: PlayOnLinux do not understand GoG_Download
[POL_SetupWindow_question] Message: question answer: TRUE
[POL_Open] Message: Opening: http://www.gog.com/gamecard/heroes_of_might_and_magic_3_complete_edition
[source] Message: Install method LOCAL
Using PPAPI flash.
[21695:21695:0724/181328.722029:ERROR:sandbox_linux.cc(368)] InitializeSandbox() called with multiple threads in process gpu-process.
Opening in existing browser session.
[21635:21678:0724/181328.756806:ERROR:browser_process_sub_thread.cc(221)] Waited 4 ms for network service
[POL_SetupWindow_browse] Message: browser answer: /home/tomasz/Pobrane/GOG_Galaxy_Heroes_of_Might_and_Magic_3_Complete.exe
[POL_Call] Message: ----- Ending function POL_GoG_setup -----
[POL_Wine_SelectPrefix] Message: Selecting prefix: HoMM3_gog
[POL_System_SetArch] Message: POL_ARCH set to x86
[POL_Wine_PrefixCreate] Message: Setting POL_WINEVERSION to 1.5.16
[POL_Wine_PrefixCreate] Message: Creating prefix (1.5.16)…
[POL_Wine_PrefixCreate] Message: Prefix already exists
[POL_SetupWindow_menu] Message: menu answer: Overwrite (usually works, no guarantee)
[POL_Wine_PrefixCreate] Message: Overwrite Prefix
[POL_Wine_PrefixCreate] Message: Setting version to 1.5.16
[POL_Config_PrefixWrite] Message: Prefix config write: VERSION 1.5.16
/home/tomasz/.PlayOnLinux//wine/linux-x86/1.5.16/bin//wineserver
/usr/share/playonlinux/lib/wine.lib: line 986: /home/tomasz/.PlayOnLinux//wine/linux-x86/1.5.16/bin/wineserver: No such file or directory
[POL_LoadVar_PROGRAMFILES] Message: Getting Program Files name
[POL_Wine] Message: Running wine-1.5.16 cmd /c echo %ProgramFiles% (Working directory : /usr/share/playonlinux/python)
[POL_Wine] Message: Notice: PlayOnLinux deliberately disables winemenubuilder. See http://www.playonlinux.com/fr/page-26-Winemenubuilder.html
/usr/share/playonlinux/lib/wine.lib: line 568: /home/tomasz/.PlayOnLinux//wine/linux-x86/1.5.16/bin/wine: No such file or directory
[POL_Wine] Error: Wine seems to have crashed

If your program is running, just ignore this message
[POL_Wine] Message: Wine return: 127
[POL_Call] Message: Calling POL_Install_nop
[POL_Call] Message: ----- Starting function POL_Install_nop -----
[POL_GPG_auth_script] Message: Checking signature of POL_Install_nop
[POL_GPG_install_key] Message: Importing PlayOnLinux public key
[POL_Source] Message: POL GPG : Good signature
[POL_Download_Resource] Message: Downloading resource http://files.playonlinux.com/nop.zip
[POL_Download_Resource] Message: Resource already present
[source] Message: Installing nop.exe
[POL_System_ExtractSingleFile] Message: Extracting single file : “nop.zip”, “nop.exe”, “/home/tomasz/.PlayOnLinux//wineprefix/HoMM3_gog/drive_c/windows/system32/nop.exe”
[POL_Call] Message: ----- Ending function POL_Install_nop -----
[POL_Call] Message: Calling POL_GoG_install
[POL_Call] Message: ----- Starting function POL_GoG_install -----
[POL_GPG_auth_script] Message: Checking signature of POL_GoG_install
[POL_GPG_install_key] Message: Importing PlayOnLinux public key
[POL_Source] Message: POL GPG : Good signature
[POL_Call] Message: Calling POL_Function_SetNativeExtension
[POL_Call] Message: ----- Starting function POL_Function_SetNativeExtension -----
[POL_GPG_auth_script] Message: Checking signature of POL_Function_SetNativeExtension
[POL_GPG_install_key] Message: Importing PlayOnLinux public key
[POL_Source] Message: POL GPG : Good signature
[POL_Wine] Message: Running wine-1.5.16 regedit /home/tomasz/.PlayOnLinux//tmp/nativeext.reg (Working directory : /home/tomasz/.PlayOnLinux/tmp)
[POL_Wine] Message: Notice: PlayOnLinux deliberately disables winemenubuilder. See http://www.playonlinux.com/fr/page-26-Winemenubuilder.html
/usr/share/playonlinux/lib/wine.lib: line 568: /home/tomasz/.PlayOnLinux//wine/linux-x86/1.5.16/bin/wine: No such file or directory
[POL_Wine] Error: Wine seems to have crashed

pozwól tylko zapytać z innej strony, czy ta karta na 100% działała wcześniej na Windowsie? Bo teoretycznie możesz siedzieć na integrze a z tą sypią się problemy w instalacji z racji uszkodzenia.
Może się mylę, ale też jest to możliwość jakaś…

Nie upatrywałbym tutaj błędów ze strony sterownika graficznego. Wine to po prostu kawał dziadostwa :wink:
Niestety ja nie ogarniam jego logów, to niewiele podpowiem.

Możesz spróbować zainstalować jeszcze przez lutris albo porzeźbić wine ręcznie https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=24425

Dobrze rozumiem? Te Lutris to jest taka alternatywa dla PlayOnLinux, znaczy jakaś nakładka graficzna na Wine? A co do linku, który mi podałeś, to byłem na tej stronie. Z tego co mi wiadomo, to jest tylko pomoc, na jakiej wersji Wine przy jakiej dystrybucji komuś się grało bez błędów. Wszystko ok, tylko po pierwsze ja próbowałem te starsze wersje Wine, które powinny być kompatybilne i też nie działało, a sądzę że to sprawa karty graficznej, bo skarg na działanie Hirołsów pod Winem za dużo chyba nie ma.

Lutris to taka nakładka na Wine i inne rzeczy. Pozwala instalować gry natywne (Steam, GOG, itd.), gry przeglądarkowe, Windowsowe (Wine, Proton), Dosowe (Dosbox) i z na różne emulatory.
Która wersja Ho&M? Ja mam zainstalowaną statuśką 3 i działa.

To też nie jest wina Wine, a raczej kiepskich skryptów PlayOnLinux. Zresztą widać nawet, że próbuje zainstalować wersje 1.5, która ma 7 lat.

Jeżeli chodzi o problem autora, to po co instalujesz sterowniki? Jeżeli karta działa bez nich to nie ma potrzeby ich instalować. Otwarty jest wystarczająco wydajny i, w przeciwieństwie do zamkniętych (o ile nie masz nowszej karty), w większości wypadków bezproblemowy. Jeżeli Twoja karta działa bez sterowników to nie ma potrzeby ich na siłę instalować. Zdaje się, że HD8570M to GCN, a te są wspierane w otwartym sterowniku dość dobrze.

Jeżeli chodzi o Twój problem z Wine, to też bym bardziej obstawiał PoL niż sterowniki. Lutris wydaje się sensownym i rozwijanym zamiennikiem dla PoL.

Eeeeh… No nie jestem ekspertem, ale pewne rzeczy wydają mi się logiczne. Wchodzę na tą stronę Wine, na której ludzie publikują jakie gierki na jakich wersjach Wine im chodziły. Widzę, że ludziom Heros śmigał na tej na tej i na tej. Próbuję na jednej z nich. Nie działa. Próbuję na innej też nie działa. Próbuję za pomocą PlayOnLinux nie działa. Więc odpalam w terminalu PlayOnLinux żeby zobaczyć jakie błędy wywala. Na forum PlayOnLinux znajduję podpowiedź, że takie błędy walają ludziom, którzy mają karty AMD i korzystają z domyślnych sterowników. No chyba jeśli podobne błędy mi walala (albo te same) na różnych dystrybucjach Linuxa, pod różnymi wersjami Wine podczas gdy innym te same gry śmigają bez problemu na tych samych wersjach Wine, to wydaje mi się, że akurat to najpewniej jest wina sterowników. To, że system pod nimi działa w zwykłych czynnościach chyba o niczym nie świadczy, bo po pierwsze nie jestem chyba jedyny, który tak ma, po drugie na windzie to jest przecież standard (przynajmniej do siódemki), że wszystko pochodzi na sterownikach systemowych, ale do zagrania w coś, albo nawet czasem obejrzenia filmu, warto mieć zainstalowany sterownik ze strony producenta.

Przy tej karcie graficznej jesteś skazany na używanie otwarto-źródłowych sterowników od AMD (amdgpu/ati), ponieważ to R200, a obecne Catalyst nie obsługują nic od R500 i niżej.

Druga sprawa to skrypt wygląda na jakiś przeterminowany, ponieważ wywala Ci błąd:

/bin/wine: No such file or directory
[POL_Wine] Error: Wine seems to have crashed

A w obecnym Mint (i innych większości dystrybucjach) wine jest w /usr/bin/, a nie /bin tam gdzie go skrypt szuka.

Unix-related operating systems

The open source drivers from X.org/Mesa support almost all features provided by the R200 hardware.[7] They are shipped by default on most BSDs and Linux systems. Newer ATI Catalyst drivers do not offer support for any R500 or older architecture product.

Catalyst

Supported devices are Radeon video cards with chipsets from R600 to Volcanic Islands (HD 2xxx to Rx 300). See the Release notes, Xorg’s decoder ring or this list to translate model and code names.

“Widzę, że ludziom Heros śmigał na tej na tej i na tej”

To nie znaczy, że nie będzie śmigał na najnowszej wersji, którą dużo łatwiej zainstalować niż starą. Owszem, zdarzają się tzw. regresy (czyli coś działało a przestało po aktualizacji), ale nie są one nagminne i częste, a także deweloperzy starają się je poprawiać.

“Na forum PlayOnLinux znajduję podpowiedź, że takie błędy walają ludziom, którzy mają karty AMD i korzystają z domyślnych sterowników”

Log który dołączyłeś do postu wyraźnie pokazuje, że to nie Wine się crashuje. Powinieneś też zwracać uwagę na daty podczas czytania forum. Sterowniki AMD się sporo zmieniły w ostatnich latach i o ile kiedyś faktycznie otwarte sprawiały problem dość często, o tyle teraz zwykle nie ma sensu instalować zamkniętych, a już napewno nie fglrx (starego sterownika) nierozwijanego od lat.

“po drugie na windzie to jest przecież standard (przynajmniej do siódemki), że wszystko pochodzi na sterownikach systemowych, ale do zagrania w coś, albo nawet czasem obejrzenia filmu, warto mieć zainstalowany sterownik ze strony producenta.”

No właśnie, “na windzie”, a Linux nie jest Windowsem. To, że w Windowsie coś jest oczywistością nie sprawia, że tak samo jest w innych systemach. Linux celuje w inny sposób dystrybucji sterowników i stara się dostarczać sterowniki wraz z jądrem tak by nie trzeba było ich ręcznie instalować. Owszem, czasem trzeba (np. w kartach Nvidii), ale nie w przypadku AMD, gdzie sama firma rozwija otwarty sterownik w jądrze, który funkcjonalnością jest w większości przypadków w pełni wystarczający. Nie ma więc żadnego sensu instalować na siłę zamkniętego tylko dlatego, że tak wypada i tak się robi w Windowsie. Zresztą w Twoim wypadku nawet nie masz specjalnie wyboru. fglrx jest przestarzały i do tego, jak wspomniał Domker, nawet nie obsługuje Twojej karty.

Spróbuj wspomnianego Lutrisa, albo pobierz ręcznie najnowsze Wine w PlayOnLinux i ręcznie zainstaluj grę nie używając gotowych skryptów, które są zwyczajnie przestarzałe.