Ogólnie większość producentów zapewnia sterowniki, które zapewniają poprawne działanie sprzętu, jednak możliwe, że trzeba aktywować niektóre sterowniki w panelu Oprogramowanie i sterowniki(Software and Updates po angielsku) i włączyć w niej wszystkie możliwe dostępne sterowniki. Prawdopodobnie będzie potrzebny do tego internet, chociażby przez kabel.
Drugą opcją(także wymagającą internetu(niekoniecznie, lecz tak jest naprościej)) jest wykonanie tych poleceń, które powinny pobrać i skompilować wymagane sterowniki
Głupie pytanie, lecz adapter wifi nie jest wyłączony sprzętowo?
Parę lat temu spędziłem dobre parę dni na rozkminie. Okazało się, że jeśli wyłączyłem kartę Wifi na Windows, to nie była widoczna w Linuksie. Miała zwyczajnie hardware block. Też lenovo.
Linux nie jest darmowym Windows. Może zastąpić ten system, ładnie go również uzupełnić. Ale mimo wszystko - to zupełnie inny system. W całym świecie IT tylko Windows jest Windowsem, i działa jak Windows - wszystko pozostałe to inna bajka.
Spróbuj z Manjaro. W trakcie bootowania można wybrać czy system będzie korzystać z “niewolnych” (zamkniętych, własnościowych, non-free) sterowników. Niektóre moje lapki nie chcą współpracować z WiFi na wolnych (free) sterownikach.
Manjaro nie musisz instalować. Wystarczy uruchomić z pendrive i w trybie live z marszu się przekonasz czy WiFi jest wykrywane czy też nie.
Ten linuks jest taki prosty, taki fajny, taka cudna alternatywa dla Windowsa… eche, dziekuje.
30 sekund szukania
Jak masz jakiś problem na linuxie to wpisujesz w google i masz rozwiązanie zamiast pytać na forum bo tak tracisz czas a wystarczy wpisac w google i pare sekund masz rozwiązanie.Na forum dopiero pytasz jak nie możesz znależć odpowiedzi sam czyli albo żle szukałeś albo masz jakiś nietypowy problem.Ale wśród kilku miliardów użytkowników komputerów w tym kilkaset milionów użytkowników linuxa cieżko miec problem którego ktoś wcześniej nie miał i ktoś by nie znalazł rozwiązania zamiast narzekać bo to jest bardzo prosty ten linux jeszcze z 10 lat temu to może i był problematyczny ale teraz to wszystko jest jeszcze prostsze niż w windows.
To nie wina Linuxa, że producent nie przygotował potrzebnych sterowników.
Gdyby je udostępnił na licencji GPL i włączył do kernela, na pewno nie byłoby takich problemów i wszystko działałoby od razu.
u mnie przez wifi chodzi kilka kompów ubuntu centos windows freebsd i nie ma problemu,musisz coś żle robić,.Ale widze że nie masz chęci do linuxa ale nie pisz że jest jakiś trudny bo to jest proste jak konstrukcja cepa.Trudniejszy jest windows bo tam masz rejestr a w linuxie tylko same pliki i jak w windowsie sie coś zepsuje albo zawirusuje to jest większy problem.W linuxie tylko trzeba sie przyzwyczaić do klepania komend w konsoli.
BTW. za tydzień wychodzi najnowsza wersja ubuntu 19.04 na kernel 5.0 (dzisiaj nastąpiło zarożenie kernela do wydania czyli jak de sterowniki mają być to już są) i tam powinny być już te sterowniki do twojej karty out of the box bo tak może być że jak nowy laptop to brak obsługi,ale póżniej te sterowniki są dodawane w nowszych wydaniach .http://releases.ubuntu.com/19.04/
Nie jest to dziwne. System na maszynie wirtualnej korzystał z karty, którą udostępniał mu host (w tym przypadku rozumiem, że był to Windows). Dlatego systemów nie należy testować na wirtualkach. Można się nieźle zdziwić przy natywnej instalacji.
Nowa wersja Ubuntu planowana jest na 18 kwietnia br.