Instalacja sterowników urządzenia wielofunkcyjnego - cups-devel is needed by cnijfilter2-5.20-1.x86_64

Witam. Mam od niedawna urządzenie wielofunkcyjne Canon PIXMA MG3650S i chciałem zainstalować dla niego sterowniki, bo domyślnie nie jest w ogóle wykrywane na Linux Mint. Pobrałem plik tar.gz ze strony Canona. W zawartym pliku readme czytam, że kiedy przejdę w terminalu do folderu z plikiem, to mam zrobić:
rpmbuild -tb nazwaPliku
No i tak właśnie robię i wyskakuje mi błąd:
cups-devel is needed by cnijfilter2-5.20-1.x86_64
Ktoś wie jak to rozwiązać?

A na Mincie nie ma czasem plików *.DEB?


W sumie to dziwne. Jeszcze nie trafiłem na drukarkę(raz jakiś dziwny Lexmark)żeby nie zaskoczyło od włączenia USB. Ale nie używam debianowatych ostatnio.

No są, ale co z tego, skoro Canon udostępnia dwa sterowniki jeden do Linux 32-bit i drugi Linux 64-bit, oba w tar.gz.

Pytanie tylko, czy wiesz, co aktualnie robisz i czym są paczki -dev (devel) ?

W szerokiej interpretacji, chce zrobić coś, żeby działo mi urządzenie. Czy wiem co to są paczki -dev? Nie.

https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2412190
Chyba najprościej
Jak nie radzisz z angielskim to polecam dodatek simple translate: do chromowatych:

To źle, że nie wiesz, bo problemu by nie było wtedy.
Próbujesz skompilować sterownik z kodu źródłowego i to na dodatek spakować do pakietu RPM, który jest właściwy dla dystrybucji np. Red Hat, Fedora …
Paczki DEV to paczki z plikami nagłówkowymi i statycznymi potrzebne w procesie kompilacji.
Nawet jak stworzysz pakiet to przy każdej większej aktualizacji będziesz musiał się nim opiekować tzn. powtarzać cały proces kompilacji od początku.

Weź dodaj zewnętrzne repozytorium PPA (najlepiej https://launchpad.net/~thierry-f/+archive/ubuntu/fork-michael-gruz)
I zainstaluj po prostu z niego paczkę.

sudo add-apt-repository ppa:thierry-f/fork-michael-gruz
sudo apt update
sudo apt install cnijfilter2

Po czym najlepiej otwórz w przeglądarce bezpośrednio konfigurację drukarki w CUPS:
localhost:631
I dodaj drukarkę. Powinna być już na liście.

Jeżeli zależy Ci na obsłudze skanera to zainstaluj również pakiet scangearmp2:

sudo apt install scangearmp2

Kiedyś przerabiałem rpm na deb i normalnie się aktualizowały
edit. dev

Tak można, ale zależy to od danego pakietu, bo czasami po takiej operacji niektóre skrypty post-install mogą się nie wykonać lub wykonać z błędem. W każdym razie nie należy tak robić.

Dlatego też np. wywaliłem/wyjebałem lepsze słowo, Archa. Nie będę się zagłębiał, ale co mi krwi i czasu napsuło, to moje.

Dobra. Działa przez kabel, no ale lepiej by było jednak się połączyć przez WIFI. Robię tak jak każą w instrukcji żeby lampka WIFI mrugała. Na pasku systemowym na liście dostępnych sieci wifi pojawia się drukarka Canon, ale jak chce się z nią połączyć poprzez: Printers - add - Network Printer, to pojawiają się problemy. Z tego co czytałem, drukarka powinna sama pojawić się na liście. Nie ma jej. Są opcje szukania, ale jak dla mnie bardzo nieczytelne. Mogę sobie niby znaleźć drukarkę przez jakieś SAMBA, ipp, https itd., ale nijak tego nie mogę połączyć z tym co mam, tj. adres MAC, WPS, SSID, IPv4, IPv6.

Nie baw się tym. Wywal zewnętrzne repozytoria i zainstaluj oficjalny sterownik ze strony producenta. Jest tam przecież paczka DEB! (poniżej kodu źródłowego który pobrałeś) Jest szansa, że sterownik ten zawiera oprogramowanie ułatwiające połączenie bezprzewodowe, bo jeśli nie masz w routerze WPS, to musisz drukarce przez kabel USB podać SSID i hasło swojej sieci WiFi. Kiedy już drukarka połączy się samodzielnie z siecią, to będzie widoczna na wszystkich urządzeniach.

Ok, wystarczyło połączyć drukarkę z routerem przez WPS. Cała reszta się już jakby sama zrobiła. Zainstalowałem ten sterownik ze strony producenta, ale podejrzewam, że nawet bez tego by ruszyło. Sorry, ale naprawdę jestem słaby w temacie i ani trochę nie jarzyłem co to jest te całe WPS. Jeszcze muszę jakiegoś klienta znaleźć obsługującego skanowanie, drukowanie i kopiowanie, bo trochę dziwnie urządzenie kopiuje jeśli korzystam z klawisza funkcyjnego, ale poza tym jest git. Dzięki wszystkim. :slight_smile: