Instalacja sterowników - Windows 10

Witam. Mam pytanie.

  1. Czy wg Was przy reinstalacji Windowsa 10 na laptopie lepiej bazować na sterownikach, które pobierze sam system (te są nowsze w moim przypadku), a ręcznie tylko te, których brakuje czy pobierać starsze wersje ze strony ASUS’a?
  2. Czy sterownik Intel Rapid Storage Technology jest w ogóle do czegokolwiek potrzebny, jak się ma jeden dysk SSD SATA?
  3. Czy sterownik NVIDIA lepiej brać ze strony ASUS’a czy NVIDIA?

Ad1. I pierwsze i drugie! W takiej kolejności. “Ręcznie” te, których brakuje.
Ad3. Jeśli “ręcznie”, to ze strony firmowej laptopa.

Dzięki, jeszcze pytanie:
Czy jak na stronie ASUS’a jest starsza wersja sterownika niż ta, którą pobrał sam Windows, to zachować tą, co pobrał Windows, czy robić downgrade do wersji ze stronki?

Nie, nie downgrade! Zachować tę z Windows Update.

A co z tym Rapid Storage od Intela? Ten sterownik zastępuje Windowsowy sterownik AHCI. Wgrywać go czy lepiej zostać przy Windowsowym sterowniku AHCI (Standardowy kontroler AHCI)? Daje on coś w ogóle?

Nie mam zdania na ten temat. Nigdy tego nie instalowałem.

Intel Rapid Storage Technology jest aplikacją opartą na systemie Windows, która zapewnia lepszą wydajność i niezawodność dla systemów wyposażonych w dyski SATA dla komputerów stacjonarnych, notebooków i platform serwerowych. Jeśli korzystasz z co najmniej jednego dysku twardego SATA, możesz czerpać korzyści dzięki zwiększonej wydajności i niskiemu poborowi mocy. Jeśli korzystasz z więcej niż jednego dysku, możesz zwiększyć ochronę przed utratą danych w przypadku awarii dysku.

Autorze ciebie interesuje intel rapid storage, ale nie aplikacja tylko f6opy.zip (jakoś tak się to pisze) w wersji bit dla twojego systemu. Rozpakowujesz zip i instalujesz z inf lub przez inf z folderu. Następuje podmiania windows ahci na intel sata ahci. I to powinno działać lepiej niż z instalacją zbędnej aplikacji. NVidia pobierasz do swojej karty graficznej ze strony NVidia (chyba, że ta nie działa, to wtedy ze strony producenta laptopa bądź płyty głównej w przypadku pc).

https://www.nvidia.pl/Download/driverResults.aspx/152096/pl

As part of the NVIDIA Notebook Driver Program, this is a reference driver that can be installed on supported NVIDIA notebook GPUs. However, please note that your notebook original equipment manufacturer (OEM) provides certified drivers for your specific notebook on their website. NVIDIA recommends that you check with your notebook OEM about recommended software updates for your notebook. OEMs may not provide technical support for issues that arise from the use of this driver.

Różnie. Przykładowo. Mam laptopa ASUS z dedykowaną kartą Radeon. Na stronie producenta laptopa sterowniki do mojej karty są starsze niż na stronie AMD producenta karty graficznej. Producent karty graficznej na swojej stronie ostrzega mnie jednak bym używał sterowników wyłącznie od producenta laptopa czyli od ASUSa. Ja zaryzykowałem i zainstalowałem te od AMD a nie ASUSa. Efekt? Podczas instalacji pojawiły się drobne problemy. Przestał działać przycisk START w Win10 a w Menadżerze urządzeń obok karty pojawił się żółty wykrzyknik. Po resecie laptopa wszystko wróciło do normy a gry zyskały na wydajności około 4-5%. Więc teoretycznie sterownik producenta karty okazał się lepszy niż ten który oferuje na swojej stronie producent laptopa aczkolwiek jego instalacja nie przebiegała prawidłowo i z problemami. Natomiast nigdy nie miałem żadnych problemów z tymi sterownikami które system sobie pobierał sam przez WU.