Instalacja Suse 10.0- jak mądrze zainstalować system

(Danielson) #1

Witam.

Przejde odrazu do sprawy.

Dysk podzielony na 3 partycji NTFS, C,D,E.

C- Windows Xp (12 GB)

D- 37 GB, rózne pliki aby nie zajmować dysku D zbednymi grami etc.

E- 24,1 GB czeka na Linuxa.Chciałbym zainstalować system Linux SUSE 10.0 na partycji E.

Wiem że podczas instalacji system ten Dzieli mi dysk na ktorym zainstaluje Linuxa.

Chcę aby Windows i Linux działały mi, czyli chcę aby pojawiał się monit przy starcie komputera który system uruchomić.Pytanie moje.

1. Jeśli zainstaluje SUSe na dysku E, to inne partycje czyli C i D nie ulegną zmianie, a jedynie zmieni się system plików na partycji E na którym bedzie zainstalowany Linux.

2. Czy jak wszystko zrobię tak jak opisalem to będę podczas uruchamiania komputera proszony o wybór systemu ? Bardzo mi zalezy aby obydwa działały bo kolejnego formatu niezcierpię.

pozdrawiam

Daniel

(Bionicman) #2

Co do partycji to jeśli prawidłowo mu wskażesz gdzie chcesz linuxa to nie stracisz windowsa. Jeśli nic nie sknocisz i GRUB zainstaluje się bezbłędnie w MBR to będziesz miał wybór.

(Danielson) #3

Chcę zainstalować Mandrive 2007 i mam prośbę.

Ma ktoś jakieś linki, gdzie wytłumaczone jest krok po kroku instalacja systemu linux obok windowsa ? Dziękuje

(Kosior6) #4

:arrow: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=20

Prezentacja instalacji i partycjonowania pod linuksa.

Dokładniej: Linux: Instalacja systemu

(boczi) #5

Danielson post to nie kolorowanka.

Proszę to poprawić, by normalnie wyglądało, używjąc opcji Zmień - ponadto, kolor zielony już w tej chwili usunąłem z wiadomości, jest zarezerwowany dla Moderacji.

(Danielson) #6

Pobrałem i zainstalowałem linuxa z tej strony obok wina.

http://www.idg.pl/ftp/linux_1320/Mandri ... .3.pl.html

Pytanie kolejne. Czy jest do tego spolszczenie ?

(Kostrzewa83) #7

jezyk ustala sie na samym poczatku a jak tego nie zrobiles to teraz w centrum sterowania(kcontrol) musisz zmienic

to co podales w linku to wersja beta wersje ostateczna mozna pobrac tutaj

(Danielson) #8

na samym początku wybrałem j.polski.

W linuxie tym nie wszystko jest przetłumaczone na polski np. menu start...czyli bedzie po angielsku ?

(Kostrzewa83) #9

a masz zainstalowany pakiet kde-i18n-pl i jezyk w centum sterowania ustawiony na polski?

(Danielson) #10

w centrum sterowania tak, a z tym pakietem to nie wiem, postaram zainstalować ten pakiet.

(Kostrzewa83) #11

skoro mozesz ustawic w centrum sterowania na pl to znaczy ze pakiet jest zainstalowany i teoretycznie wszystko powinno byc po polsku ale moze problemem jest to ze jest to wersja beta

wejdz na ta strone i z jej pomoca skonfiguruj urpmi a nastepnie zaktualizuj pakiety do wersji finalnej