Instalacja systemu 6-bit na laptopie z Atom D510 - czy opłacalna?

Dzień dobry wszystkim.

 

Na laptopie mam WIndows 7 32bitowy

procesor: Intel®Atom CPU N510 1,66GHz 1,67GHz

 

i zastanawiałam się czy uniesie on 64bity, czy może jednak nie ryzykować?

Raczej chodzi o Atom D510

 

Ile masz pamięci RAM?

Przepraszam mój błąd - jeszcze inaczej Atom N570 (klawisze się pomyliły na numerycznej)

 

RAM 2GB

Poniżej 4GB RAM nie opłaca się instalować 64-bitowej wersji systemu.

Nie ma sensu taka zmiana przy 2 GB RAM.

Dzięki za opinie. W takim razie odpuszczę sobie.

czyli komputer lepiej będzie chodził na 32 bitowym systemie jeśli mam 2 GB RAM, tak?

System 64-bitowy instaluje się, gdy masz więcej niż 4GB RAM, bo takiej ilości 32-bitowy nie obsługuje.

 

Przy 2GB może Ci brakować pamięci na system i aplikacje w wersjach 64-bitowych, które wykorzystują jej więcej niż 32-bitowe odpowiedniki.

Pamięci raczej mu nie zabraknie, nie przesadzaj. Po prostu nie ma żadnych korzyści z przejścia na system x64 w tym przypadku, i konieczny będzie format.

 

W teorii masz rację (jednak nawet na systemach x86 można użyć PAE w celu znisienia limitu RAM). W praktyce od dobrych 5 lat używam Linuksa x64 - z początku porównywałem zużycia pamięci i jeśli tak jest, to nie zauważyłem różnic (jeśli już, to znacznych różnic, a celowo porównywałem, bo x64 zużywa więcej pamięci niby). Mało tego - różnicę in plus czułem nawet na maszynie z 1GB RAM :wink: Obecnie mam postawioną Fedorę 20 x64 z MATE na jednej z maszyn mającej 2GB RAM - po starcie systemu jakieś 300-450MB RAM zajęte, reszta dla mnie :wink: Co najwyżej nie wiem, jak spisuje się to na takim Atomie, bo nigdy nie korzystałem z maszyn na tych procesorach.

 

No to zależy ile rzeczy będzie robił jednocześnie. Mój poprzedni PC, przy 2 GB RAM potrafił złapać freeza na kilka sekund gdy miałem otwartych wiele zakładek w przeglądarce, odpaloną muzykę i np. odpalałem jakąś gierkę lub jeszcze działałem coś w międzyczasie.

PAE to ściema. System zobaczy cały RAM, ale nie będzie w stanie z niego fizycznie skorzystać.

 

Twoje doświadczenia z Linuksem nijak się mają do tematu.

Fakt, moja wina - przesiedziałem dziś tyle w dziale Linuksowym, że z automatu pomyślałem o jednym :wink:

 

W takim razie zmienia to postać rzeczy - PAE na Windows to faktycznie mała ściema. Dodatkowo system x64 W7 będzie działał bez rewelacji, daleko będzie do pełnego komfotu (nawet i x86 rewelacji by nie miał). Przesiadka w tym przypadku na Win x64 w takim razie sensu nie ma :wink:

zmiana architektóry wymaga ponownej instalacji systemu, bez róźnicy czy z 32 do 64 czy też na odwrót.

RAM <3 Gb - system 32bity

RAM między 3-4 GB można oba

RAM >4Gb system 64 bitowy.