Instalacja systemu 64 bitowego przy małej ilości pamięci ram

Jak w temacie, czy jest sens instalacji 64 bitowej instalacji linuxa na maszynie z małą ilością pamięci RAM - przykładowo 1.8 GiB. ?

Jeśli nie planujesz zwiększenia pamięci w tym serwerze powyżej 4 GiB oraz wersja 32-bitowa tego Linuksa istnieje i ma tę samą funkcjonalność - to NIE.

To jeszcze zależy jeszcze od tego co zamierzasz z nim robić. Jeżeli reszta podzespołów jest dobra, to np. niektórych gierek na steam nie odpalisz w wersji 32-bit

Mam 2 Gb ramu i system 64 bit.

Dlaczego?

Poniewaz zauważalnie działa … szybciej. :shock:

 

Ramu pobiera w zasadzie tyle samo co i 32 bit tj. ok 600 Mb.

ja tam nie wiem

xubuntu 32bit- 180mb ram

xubuntu 64bit- 300mb ram

 

Ubuntu 64bit potrafi szybko zapchać te 2gb, choćby wyciekiem compiza.

Kubuntu już lepiej, ale 32bit dalej ma dużą przewagę.

Debian - w zasadzie bez różnicy

Nie ma sensu. Zysk w wydajności jest, ale nieduży, a taką ilość RAM-u zapchasz bardzo szybko - odpalisz 4 strony w Chrome z ADBlockiem, jakiś odtwarzacz muzyki w tle i już zacznie robić się nieciekawie, szczególnie jeśli wybierzesz jakieś bardziej zasobożerne środowisko.

Zysk w prędkości z wykorzystania wielowątkowości procesora zauważysz jedynie przy bardziej skomplikowanych zadaniach do których z reguły też jest potrzebna większa ilość RAM więc moim zdaniem nie ma sensu iść w 64bit.

Testowałam debiana 64 na 2 gb ram i chodziło to tak samo jak 32bit. Użycie ram było podobne. Można? Myślę że tak. Co innego Windows 7 64 na 2 gb. Czuć było spowolnienie w porównaniu do 32bit.

Jeśli komuś się nudzi zawsze może pobawić się tym https://wiki.debian.org/X32Port ;). Daje to pewne zalety x64 przy zużyciu RAM jak x86.

Bo w C dla 64-bitów tylko wskaźnik jest większy, a integer(int) i inne typy proste zajmują tyle samo miejsca, co dla procesorów 32-bitowych.

Cwane… : )

testowałeś to już w praktyce ?