Instalacja systemu i sterowników z płyty CD HP recowery

Witam mam laptopa HP Pavilion dv 6960ew. niedługo planuje instalacje na nowo systemu za pomocą płyty recowery. Korzystałem już z nie i wiem ze kasuje ona wszystko. i teraz moja proźba do Was chciałbym jak najlepiej skonfigurować mojego laptopa tzn zrobić dobre partycje (dysk 250gb) jedna to hp recowery i chciałbym też inne i oczywiście czy mają być to partycje podstawowe czy rozszeżone (korzystam z zażadzania dyskmi) i jaki system plików na nich??? … jakie programy zainstalować najlepiej żeby komputer działał szybko sprawnie. A o zapomniałem czy tworzyć partycję systemową 64 gb na system gry i programy??? Dziękuje z góry za udzieloną pomoc.

Z tego co wiem przy instalacji z płyty recovery można co najwyżej wybrać sposoby formatowania określone przez producenta. Np. jedna partycja, dwie równe. Przynajmniej tak mam w Asusie. Systemy powyżej XP nie radzą sobie na partycjach rozszerzonych. Najlepszym rozwiązaniem byłaby instalacja normalnego systemu - nie recovery. Można wtedy zainstalować tylko to co się chce, problem w tym, że trzeba będzie ściągnąć potrzebne sterowniki i programy do obsługi np. przycisków multimedialnych ze strony HP.

tak ale ja wolę jednak zkorzystac z płytki myślę że tak będzie lepiej… w takim razie zostanie utworzona jedna wielka partycja ok 230 gb i jedna ok10 hp recowery. tą pierwsza z systemem (ntfs) chciałbym jeszcze podzielić za pomocą zarzadzania dyskami. mam viste i kiedy tworze partycje najpierw jest systemowa potem np. multimedia i hp recowery one są podstawowe . następne które chcialbym utworzyć to niestety już rozszeżone… nie lepiej zostawić partycję rozszeżoną i rozszeżyć ją o miejsce z partycji podstawowych i tworzyć na niej dyski logiczne??? wygldało by to tak:

c/ ntfs (partycja podstawowa) system

d/ partycja rozszeżona dysk logiczny multimedia

h/ hp recowery domyślnie partycja podstawowa.

czy tworzyć takie partycje??? a gry i programy instalować na partycję systemową? ile miejsca powinny mieć moje partycje ??

Proszę o propozycję :slight_smile:

Dysk możesz podzielić jakimś zewnętrznym partycjonerem, np. GParted LiveCD. Potem zainstalować system na partycji, na której ma być zamontowany katalog C: Przynajmniej ja tak robiłem na laptopach Acera, dzieliłem dysk przy pomocy Gparted a z płyty Recovery wybierałem, że ma formatować tylko i wyłącznie partycję C:

Pozdrawiam!

własnie nie wiem czy płyta HP Recovery ma taką opcje… :frowning: przynajmiej nie zauważyłem jej… ale programem GPartet jeśli ta opcja by działała można by było spróbować . Tylko jak teraz z tymi partycjami mają one wyglądać jak te które wymieniłem wyżej??? i w czym różni się robienie partycji programem takim jak \gpartet od zarządzania dyskami…?

Dodane 05.06.2009 (Pt) 1:37

Potrzebuje waszej pomocy :!: :frowning:

Myślę, że powinna być opcja wyboru partycji do formatowania, bo to by było bez sensu, gdybyś co format musiał zgrywać powiedzmy na dysk zewnętrzny na przykład ok. 200GB dancyh, na 98% jest taka opcja, nalepiej uruchom płytę, nie wykonuj żadnych operacji tylko po prostu się zorientuj czy jest możliwość formatu tylko C: i wtedy będziesz wiedział, ewentualnie napisz na forum co oferuje płyta recovery. Podział programem GParted w trybie różni się tylko tym, że system w chwili przeprowadzania operacji na dyskach nie korzysta z nich, natomiast Windows podczas podziału dysku, korzysta przynajmniej z jednej partycji (najczęście C:) i tej partycji spod windowsa ani nie usuniesz, nie zmienisz jej rozmiaru ani nie sformatujesz, natomiast GPartedem zrobisz każdą operację.

Pozdrawiam!

niestety z tego co widzę nie ma takiej możliwości płytka tworzy sama partycje ustawienia fabryczne… po instalacji z płyty recovery powstają partycje:

c/ system… ok 225 gb

d/ hp recowery 10 gb (partycja która jest tak jakby kopią płytki tylko że gdy jej się używa zostaje formatowana tylko partycja systemowa pozostałe zostają)

ale z zarządzania dyskami mam możliwość podzielenia zmiejszenia partycji systemowej :wink:

tylko nie wiem czy czasem ilość miejsca nie jest ograniczona…

to jeszcze sprawde po powrocie do domu i wykonaniu formata za pomocą płytki…

mam jeszcze pytanie co do partycji jakie najlepiej utworzyć ??? :!: :?:

Dodane 05.06.2009 (Pt) 16:26

niestety z tego co widzę nie ma takiej możliwości płytka tworzy sama partycje ustawienia fabryczne… po instalacji z płyty recovery powstają partycje:

c/ system… ok 225 gb

d/ hp recowery 10 gb (partycja która jest tak jakby kopią płytki tylko że gdy jej się używa zostaje formatowana tylko partycja systemowa pozostałe zostają)

ale z zarządzania dyskami mam możliwość podzielenia zmiejszenia partycji systemowej :wink:

tylko nie wiem czy czasem ilość miejsca nie jest ograniczona…

to jeszcze sprawde po powrocie do domu i wykonaniu formata za pomocą płytki…

mam jeszcze pytanie co do partycji jakie najlepiej utworzyć ??? :!: :?:

Z tego co piszesz wynika, że płyta Recovery czyści tylko partycję, na której jest system. Zapewne jeśli stworzysz dodatkowe to nie zostaną one usunięte, bo to by nie miało sensu. Najlepiej zgraj wszystko na DVD lub dysk zewnętrzny, porób partycje i instaluj na nowo z recoevry i wtedy zobaczysz czy instalacja wyczyściła wszystko czy tylko tam gdzie był system.

Co do pytania, ja w systemach Windows, tworzę partycje trochę na wzór linuksowych, to zanczy, tworzę trzy partycje: pierwsza C: ok. 10 - 20 GB (w zależności od systemu) na sam system, druga D: ok. 20 - 40 GB (w zależności od ilości instalowanego oprogramowania), gdzie instaluję wszelkie programy, gry itp. trzecia E: - pozostała ilość wolnego miejsca tylko i wyłącznie na dane (filmy, muzyka, dokumenty, obrazy itp.), dzięki czemu mam zachowany porządek i nie muszę niczego szukać na dysku, dodatkowo pierwsze dwie, C: i D: ukrywam a widoczną zostawiam tylko E:

Pozdrawiam!

Najbezpieczniej będzie zainstalować system z normalnej płyty. Dysk podzielisz tak jak chcesz, bez obawy, że instalator sformatuje cały dysk. Jeśli nie masz płytki ze sterownikami to możesz ściągnąć je ze strony producenta. Do mojego Asusa to ok. 200 MB i tylko to co mi potrzebne, bez zbędnych śmieci spowalniających system. Płytę z systemem możesz od kogoś pożyczyć, tylko będziesz musiał wpisać Twój klucz.

Co do partycji w recovery to miałem trzy możliwości: format całego dysku i jedna partycja, format całego dysku i dwie partycje, format tylko pierwszej partycji.

płyta recovery czyści wszystko :!: :!: :!: od nowa tworzy partycje tak jak wymieniłem wyżej a wole użyć jej ponieważ mam paviliona i on ma dużo funkcji a płytka zawiera komplet wszystkich sterowników… ok załóżmy instaluje płytkę recowery…

mam już system sterowniki i dwie partycje

c/ 230gb z systemem

d/ 10gb hp recowery

co dalej jakie partycje utworzyć?? czy jak będe instalował programy i gry na innym dysku niż systemowym mogą wystąpić komplikacje bo wydaje mi się że kieddyś tak właśnie miałem i jak wielkie utworzyć teraz partycje słyszałem że pojemność najlepiej to wielokrotność liczby 2 czyli 32 gb 64gb 128gb itd…??

W takim razie dysk 230 GB możesz podzielić, ja np. patrzę ile zajmuje sam system i trochę zostawiam żeby nie zabrakło miejsca, jak powiedzmy XP zajmuje 8GB to daje 2 GB więcej czyli 10GB, w przypadku Visty, która zajmuje ok. 16 GB daje dla niej 20GB. Programy i gry możesz instalować śmiało na innej partycji niż C: jedynie po formacie partycji C: będziesz musiał usnąć wszystko z D: lub ją sformatować, gdyż programy przestaną działać chyba że dodasz je do rejestru to będą działały bez ponownej instalacji, tak więc jak zainstalujesz wszystko na partycji innej niż C: to nic się nie stanie, na C: polecam co najwyżej instalować sterowniki ale Ty masz je już zintegrowane z systemem, więc i tak będą na C: Wielkość ustalasz sam a o tej zasadzie nie słyszałem być może ona tyczy się systemu plików w sensie, że na przykład ntfs obsługuje powiedzmy max 128GB (moje domysły) ale nie robi różnicy czy zrobisz 60 czy 64, ja przeważnie dzielę po 10, 20, 40, 80 itd.

Pozdrawiam!

Pasuje taka konfiguracja :??

c/system 30gb

d/gry i programy / ile na gry i programy??? :?: :?: :?:

e/moje (dokumenty) i też ile miejsca …?

f/hp recovery 10 gb

To zależy czy Tobie pasuje, bo ja pisałem wg swoich preferencji, ogólnie taki podział jest ok, unikniesz bałaganu, ja instaluje programy i gry na jednej partycji, czyli D: a jej wielkośc zależy od tego co i ile tam będziesz instalował ale myślę że 40GB powinno wystarczyć, chyba że zamierzasz instalować co popadnie no to daj więcej nie wiem 60 czy nawet 80GB ale chyba nie będziesz instalował 20 gier, które zajmują po ok. 4GB, dlatego myślę że te 49 GB powinno Ci starczyć ale to już sam zdecyduj, bo Ty wiesz co planujesz instalować, zreszta zabraknie Ci miejsca odinstalujesz to czego nie będziesz używał, a na E: jak pisałem zostaw to co zostało, czyli najwięcej, bo z tej partycji będziesz korzystał najczęściej :slight_smile:

Pozdrawiam!