Instalacja systemu na nowym kompie. Prosze o pomoc!

Kupiłem sobie nowego laptopa. Możecie mi pomóc i powiedzieć jak po kolei podzielić dysk na partycje i zainstalować win xp (otrzymałem razem z laptopem) gdy po raz pierwszy go uruchomie ? Szukałem długo ale nie znalazłem takiego tematu dotyczącego zupełnie nowego kompa a nie chciałbym wydawać kasy na informatyka.

wejdz do biosu , ustaw botowanie na cd/dvd ,zapisz ustawienia i po ponownym uruchomieniu zacznie sie instalka xp . A do partycjonowania wybierzesz sobie program jaki ci sie podoba ja uzywam particion magic ! zreszta to to samo co PC :slight_smile:

Przy zakupie nowego komputera z dołączonym OEM’em zazwyczaj jest zainstalowany owy system, więc czy oby napewno nie masz zainstalowanego tego Windows’a ??

Czy system dołączony do Notebook’a jest w postaci jednej płyty instalacyjnej czy w kilku płytach (obraz z kilkoma zainstalowanymi programami) ??

Jeżeli Twój system dołączony do notebook’a jest w postaci kilku CD to może być ciężko i instalacja jest zależna od producenta notebook’a - nie ma konkretnego instalatora tak jak w przypadku normalnego Windows’a. Instalacja wtedy może być trochę…inna. Jeżeli masz trochę ppojęcia to możesz to zrobić intuicyjnie. :smiley:

Do poczytania:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=45731

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=25048

zwróć uwagę i przeanalizuj :

  • czy tylko będziesz używał jednego sytemu

  • jakie wielkości dysku potrzebujesz na dane prywatne

i wedle tego dzielisz dysk bacząc na to, by pagefile.sys był na osobnej partycji lub wspólnej z sytstemem ale ów czas stałej wielkości, wielkość której to partycji ustalasz na max 2,5 GB - nie instaluj nań żadnych programów poza wymaganymi przez programy sterowników

dzięki temu system będzie pracował zawsze niemal bez szwanku - dobrym rozwiązaniem jest przeniesienie Temporary Internet Files, Historię i TEMP na dysk Programs w czym pomoże Ci progam “txp4trial.exe”

POZDRAWIAM