Instalacja systemu na serwerze

Witam. W jakis sposob mam zainstalowac system FreeBSD na ponizszym serwerze? W jaki sposob moge zrobic konfiguracje RADa(?).

http://allegro.pl/promocja-hp-dl380-2x2 … 44525.html

Podłączasz monitor, myszkę, klawiaturę, system instalujesz z cd-romu bądź pamięci USB.

Nie RAID? Bo to wykonuje się z poziomu sprzętowego kontrolera.

A na co Ci taki serwer? Pamiętaj, że jest on głośny (wiatraki hałasują).

Ta kwestia jest wbrew pozorom bardzo ważna :slight_smile:

Dźwięk z mojego Della Poweredge 2800 jest bardzo drażniący.

Dokładnie. Nie wyobrażam sobie trzymania takiego sprzętu u siebie w pokoju. W piwnicy tak, ale nie w bloku (sąsiedzi się zaniepokoją hałasem).

Tylko jeśli to ma tzw Fake RAID, a nie prawdziwy RAID (ta cena za RAID sprzętowy mi tu nie pasuje…) to lepiej już zostawić 2 dyski w trybie SATA i http://www.youtube.com/watch?v=TJtwjFXH2yk.

Jeśli instalator nie ma możliwości stworzenia RAID (nie spotkałem się z takim za wyjątkiem Ubuntu, którego chyba nie wrzucisz) to możesz ożyć http://www.youtube.com/watch?v=_KGz_FrUbCs.

W latach 2002-2003 zetknąłem się z tego typu serwerami (były dość popularne w Polsce i relatywnie tanie) i jestem pewien, że one miały sprzętowy kontroler RAID w postaci jakiejś karty zamontowanej w środku (a dyski były hot-swapowe), także nie ma tu mowy o fake RAID (nie w tego typu serwerach).

A cena jest tak niska, bo to przestarzały sprzęt (ma z 10 lat) - co nie znaczy, że nie jest wciąż w dobrym stanie. :slight_smile:

Instalator tekstowy Debiana potrafi stworzyć software RAID.