Instalacja systemu Windows na innym komputerze

Witam.

Chodzi o to że kupiłem komputer bez systemu i chciałbym ze starego komputera zainstalować system na nowym. System to Windows XP Home Edition na licencji OEM. Słyszałem kilka wersji że można tak zrobić. Pierwsza wersja to wyrejestrowanie systemu na stronie Microsoft. Druga to wzięcie napędu lub dysku twardego i wsadzenie go do komputera na którym chce ten system zainstalować.

PS. Jeżeli drugi sposób jest legalny to czy można zamiast napędu lub dysku przełożyć kartę dźwiękową.

(chciałbym przerzucić ten system gdyż stary komputer ledwo chodzi a systemy typu Win Vista czy Win7 mnie nie interesują)

OEM - zainstalowany, aktywowany - przenoszenie na inny sprzęt jest niezgodne z licencją systemu.

Nie ma takiej funkcji na stronie MS.

Nic z tego - aktywacja jest przypisana do całej konfiguracji sprzętowej a nie do jednego podzespołu.

czyli jak bym wymienił np dysk twardy z powodu spalenia to muszę nowy system kupować??

Nie istnieje coś takiego jak wyrejestrowanie systemu Windows XP OEM na stronach Microsoftu.

Ten wariant z przełożeniem dysku też odpada, ponieważ system Windows XP OEM jest przypisany do płyty głównej a nie do twardego dysku.

Nie. Reszta podzespołów pozostaje bez zmian. Instalujesz system od nowa, aktywujesz i to wszystko.

Jeżeli by to była tylko wymiana dysku twardego, na nowy, to nie jak najbardziej możesz legalnie zainstalować ten system który obecnie posiadasz, dopiero wymiana płyty głównej powoduje utratę licencji na Windows XP OEM.

… też nie do końca. Wymiana płyty głównej (np. na gwarancji), nie powoduje utraty licencji. Całe zaś niezrozumienie tematu wynika z powodu, mylenia przez ludzi pojęć licencji i aktywacji.

Zoober997 - w opisanym przypadku, równie dobrze możesz ściągnąć pirata. To tyle w temacie możliwości legalnego przeniesienia (nawet z dyskiem) systemu do nowego komputera.

dziękuje za wasze odpowiedzi