Instalacja systemu z DVD oznacza utratę recovery?

Cześć,

Proszę o podpowiedź w nast. sprawie.

Laptop (Sony vaio) jest wyposażony w HDD, na którym znajduje się partycja recovery wraz z Windowsem 7 i górą wszelkiego innego oprogramowania.

Pytania:

  1. czy instalacja systemu z innego nośnika (DVD, flash) ale tylko na dotychczasowej partycji zajmowanej dotychczas przez system w jakikolwiek wpływa na funkcjonalność recovery? Czy nadal ona będzie czynna i “w razie czego” będę w stanie przywrócić system ale już z HDD i recovery?

  2. instalator recovery nie jest w stanie podzielić partycji na np. dwie osobne partycje (system i dane osobno) i wymusza zapisywanie danych na tej samej partycji co system. Czy zachowując funkcjonalność recovery (pytanie nr 1) można innym programem (np. Gparted) podzielić tę wielką partycję na dwie osobne i dopiero później zainstalować system (tak z hdd i recovery jak i z nośnika zewnętrznego)? W tej chwili widzę, że jest 5 partycji tj. największa na system, recovery (ok. 27 GB) i trzy jakieś malutkie.

Pozdrawiam

Jak masz system na DVD/USB to przed sformatowaniem skopiuj sobie (sterowniki) :

C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERSTORE\ FILEREPOSITORY

a następnie zrób porządek (GPARTED) na dysku i załóż partycje jakie Ci pasują (na system i programy min 100 GB) .

Recovery ? Dla mnie to rozwiązanie nie istnieje (crapware) ! 

Czysta instalacja zazwyczaj kompletnie niszczy Recovery. Jednak wielu producentów umożliwia wykonanie kopii zapasowej tegoż recovery na zewnętrzny nośnik jak USB czy płyta DVD.

Dzięki.