Instalacja systemy na karcie sd

Witam serdecznie. Zwracam się z pytaniem a mianowicie czy karta sd może w laptopie służyć jako dysk systemowy C ? Sprawa jest taka że córa posiada lapka ASUS E403S z mega dyskiem aż 32 gb, co więcej jest to chyba emmc ? (wlutowany?) laptop do zdalnej nauki jest ok ale nie bardzo jest możliwość instalacji czegokolwiek nie mówiąc o bieżącej aktualizacji systemu… Jakieś rady? Laptop takowe wejście na kartę oczywiście posiada.

Dać prawdopodobnie by się dało ale nie ma to sensu. Przy częstości zapisu/odczytu i ilości wielokrotności tych zapisów na takich nośnikach szybko ona padnie. Takie karty nie są stworzone do tego by być tak intensywnie wykorzystywane jak dyski hdd czy ssd. W10 cały coś tam w tle mieli, cały czas coś zapisuje, odczytuje. Obawiam się że karta SD by tego nie przeżyła nie mówiąc już o szybkości jej działania.

Wiem coś o tym - dysk 32GB oraz Windows 10 :slight_smile:

Jak wspomniał przedmówca, cykle zapisu faktycznie w długim dystansie, skróciłyby żywotność karty. Oczywiście można to rozważyć, ale karta nieco lepsza, szybsza, która dłużej pociągnie.

Zacząłbym jednak od systemowej opcji kompresji dysku. Potrafiła ona uzyskać 2-3GB więcej miejsca.
A jako dysk “D”, służyła mi właśnie karta pamięci (czyli magazyn dla aplikacji / plików).

Nie zmieniało to jednak faktu, że Windows 10 to system, który mocno puchnie. Praktycznie z wersji na wersję. I mimo kombinowania, czasami jedyną opcją aktualizacji Windows 10 do kolejnego, dużego wydania…była instalacja na czysto :wink:

Aczkolwiek jak wspomniałem - zacznij od kompresji dysku C. To systemowa opcja we właściwościach dysku. Pozwala zaoszczędzić miejsce, a nie zauważyłem bezpośrednio, aby wpływało to szczególnie na wydajność. Przynajmniej u mnie.

Systemowa kompresja na lapku z Intel 3700N i 4GB RAM? To ma TDP 6W, a często producenci stosują 4W (SDP) To raczej będzie wydajnościowa katastrofa, ale spróbować zawsze można.
Tutaj jedyny ratunek to pozbyć się Win10. Zainstalować lekką dystrybucję Linux, ale na LVM i dołączać wolną przestrzeń z karty pamięci. Robić co jakiś czas migawki ratunkowe na dysku zewnętrznym podpinanym na USB.
W przypadku jak padnie karta do przywrócić wolumen na nowej karcie z migawki na dysku USB.

Karta może służyć jako dysk systemowy, jednak nie każdy sprzęt może pozwalać na bootowanie z karty SD.

Zalecane jest użycie karty o podwyższonej trwałości (modele przeznaczone głównie do kamer wideo), jednak i tak wydajność pewnie nie będzie rewelacyjna, a karta będzie narażona na szybkie zużycie.

Może dysk SSD, pod USB? Tylko nie wiem, czy jako system sprawdziłby się.