Instalacja Ubuntu 14.04.1 Desktop AMD64 obok Windows

Witam, mam pewne pytanie - chciałbym zainstalować Ubuntu obok Windowsa 8.1. Chcę od nowa zainstalować na czysto Win 8.1, tylko nie wiem jak stworzyć partycje by było jeszcze miejsce na Linuxa. Mam dysk 1TB i nie wiem jaki rozmiar dać dla partycji 1 (C:) a ile do (D:). Czy jeśli stworzę 140 GB dla C, a resztę dla D, to czy Ubuntu sam podzieli C na jeszcze mniejsze, czy podzieli też D, czy mam zostawić 40 GB (na potrzeby Linuxa) nie podzielonego miejsca na partycje.

 

Dziękuje z góry za pomoc. 

Utwórz sobie partycje dla Windows i pozostaw wolne, nieprzydzielone miejsce dla Linuksa.

 

Podczas instalacji Linuksa, na etapie partycjonera samemu stworzysz sobie partycje dla Pingwina z tego wolnego miejsca (bądź za pomocą programu Gparted, to zwykle wygodniejsze niż partycjonery instalatorów).

Zainstalowane, robiłem wg. tego http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu/Instalacja_systemu, wybrałem opcje “Użycie innego rozwiązania”,

 

@edit. Działa :slight_smile:

C i D to oznaczenia dysków w Windows mało to mówi. Weź pod uwagę że Windows nie widzi partycji linulsowych a Linux obsługuje partycje z Windows. Jeśli na Windows dasz 140gb a resztę na Ubuntu to sytuacja będzie taka ze Linux obsłuży większość dysku a win zobaczy te 140gb i nic więcej.

Jest 1TB z czego 40GB na Linux, a reszta dla Windowsa