Instalacja ubuntu 9.04 jaunty jackalopy


(system) #1

Witam! mam w kompie wgranego Xp, ale chciałbym miec również linuxa ubuntu 9.04. Jednak nie wiem jak go zainstalowac przez biosa, a nastepnie poprowadzic dalsze postepy instalacji????


(matiit) #2

A widziałeś na Vortalu np. prezentację dotyczącą instalacji Ubuntu?


(Sawyer47) #3

Przez BIOS się raczej nie instaluje... co najwyżej uruchamia płytę instalacyjną.

→ Pobierasz obraz płyty z http://www.ubuntu.com/

→ Wypalasz go na płytę CD. https://help.ubuntu.com/community/BurningIsoHowto

→ Wkładasz do CD-ROMu, uruchamiasz ponownie komputer. Może być konieczna zmiana kolejności bootowania urządzeń w BIOS-ie. Jeśli płyta się nie uruchamia, to zmień kolejność, tak aby komputer najpierw startował z CD-ROMu

→ Reszta jest tutaj: https://help.ubuntu.com/community/GraphicalInstall

Ogólnie o instalacji Ubuntu: https://help.ubuntu.com/community/Installation


(Dawiddek55) #4

jeżeli jesteś początkujący (co widac po poście ) to użyj WUBI 9.04. Tylko nie pobieraj samego wubi z neta! Nagraj obraz płyty Ubuntu na CD i uruchom ale nie restartuj kompa, po prostu z XP, kliknij na Wubi.exe (lub Install.exe, nie pamiętam) następnie wpisz hasło usera, jakie chcesz, wybierz dysk i ile GB ma zajmować wirtualna partycja na system. Polecam 16-32GB. Później po 5 minutach komp zresetuje się i wtedy będzie dalsza część instalacji systemu wszystko po PL, po restarcie uruchomi się dalsza instalacja i przejdzie taki pasek i będzie zasinstalowane :slight_smile: Wubi dodaje wpis do bootmanagera windowsowego, a normalna instalacja tworzy GRUBA. Jednak WUBi ma różne problemy i niedociagnięcia, ja na nim nie mogłem odpalić neta, a na normalnej instalacji było OK.

PS. Konkretniej to polecam bardzo podobne do windowsa Kubuntu i instalacje klasyczną.


(Julek94) #5

normalna instalacja dla inteligentnego człowieka jest banalna i nawet większej wiedzy nie musisz posiadać(wystarczy umieć czytać), poczytaj troche o instalacji Ubuntu a pójdzie jak po maśle! a Wubi, po co zamulać tak piękny system jakim jest Linux?


(system) #6

Bez sensu...

Dla niektórych partycjonowanie może być stresem, ale trzeba mu sprostać.

Z Wubi mogą się dziać różne, dziwne rzeczy. Po za tym, jeżeli Windows nie ruszy, to Ubuntu zainstalowany przez Wubi też...