Instalacja ubuntu bez formatowania home


(stanek.94) #1

Witam! Zawsze instalowałem ubuntu bez formatowania home, usuwałem tylko wszystkie pliki zaczynające sie kropką. Niestety przez taką instalację nie miałem na home wielu plików jak bashrc czy katalgów .gtkrc-2.0 lub .config/gtk-3.0 co sprawiało że system był niestabilny. Jak mam więc teraz zainstalować bez usuwania moich plików na home?

 

Co myślicie o czymś takim żeby zmienić dotychczasowy home/stanek na /home/stanek2, zainstalować od nowa jako uzytkownik stanek i skopiować pliki z /home/stanek2 ? 


(roobal) #2

Jeśli nie chcesz wydzielać osobnej partycji na dane, a tylko usunąć pliki konfiguracyjne użytkownika przełącz się na pierwszy poziom uruchomieniowy poleceniem.

init 1

Zaloguj się na roota. Utwórz nowego użytkownika, usuń obecne pliki konfiguracyjne, skopiuj nowe i zmień właściciela, usuń nowe konto.


(Martin8731) #3

hmm. Używałem Ubuntu, potem przesiadłem się na Debiana, potem na Minta i zawsze tylko formatując partycję /, ale nigdy nie kasowałem niczego z partycji /home i działało.


(nintyfan) #4

Ja również nigdy nie kasowałem ustawień. Po prostu działały w nowym wydaniu systemu.


(stanek.94) #5

Ale ja mam tak namieszane że chciałbym je właśnie usunać…


(Martin8731) #6

U mnie się tyle namieszało, że Evolution miał Ubuntu One czy coś takiego (jakaś chmura Ubuntu) i przy każdym pierwszym odpaleniu komputera pyta o hasło (keyring), mimo że nie zmieniałem loginu. Wszystko inne działa bez problemów.

 

Możesz od biedy zgrać wszystkie istotne dane z /home i postawić system od zera.


(stanek.94) #7

No właśnie nie mam na co zgrać dlatego chciałbym zostawić to na dysku… :confused:


(bart86) #8

skasowałeś pliki konfiguracji a potem się dziwisz że system jest niestabilny, nie usuwaj nic proste


(nintyfan) #9

W ~/.local/share masz pliki, które nie są związane z ustawieniami. Są tam np. zapisywane mail-e z Evolution.


(stanek.94) #10

Tak usunąłem bo chciałem żeby po ponownej instalacji pojawiły się tam nowe domyślne pliki konfiguracyjne


(bart86) #11

Same się nie zrobią. Nie wiem czy zadziała utworzenie nowego użytkownika o tej samej nazwie ale na pewno możesz utworzyć nowego i przenieś tam swoje pliki.


(marcin82) #12

NIe jest potrzebne usuwanie wszysktiego “z kropką”. Dowiedz się gdzie środowisko graficzne jakiego używałeś wcześniej trzyma pliki konfiguracyjne i tylko to usuń.


(nintyfan) #13

Nie wiem czy w Ubuntu jest tak samo, ale szablon profilu użytkownika jest zapisywany w  /etc/skel . Możesz skopiować pliki z tego katalogu do swojego home. Środowisko graficzne samo powinno utworzyć pliki konfiguracyjne.


(roobal) #14

W Ubuntu nie powinno być inaczej, a przynajmniej dopóki jest dystrybucją GNU/Linux, a nie osobnym systemem jak Android.