Instalacja ubuntu bez formatowania home

Witam! Zawsze instalowałem ubuntu bez formatowania home, usuwałem tylko wszystkie pliki zaczynające sie kropką. Niestety przez taką instalację nie miałem na home wielu plików jak bashrc czy katalgów .gtkrc-2.0 lub .config/gtk-3.0 co sprawiało że system był niestabilny. Jak mam więc teraz zainstalować bez usuwania moich plików na home?

 

Co myślicie o czymś takim żeby zmienić dotychczasowy home/stanek na /home/stanek2, zainstalować od nowa jako uzytkownik stanek i skopiować pliki z /home/stanek2 ? 

Jeśli nie chcesz wydzielać osobnej partycji na dane, a tylko usunąć pliki konfiguracyjne użytkownika przełącz się na pierwszy poziom uruchomieniowy poleceniem.

init 1

Zaloguj się na roota. Utwórz nowego użytkownika, usuń obecne pliki konfiguracyjne, skopiuj nowe i zmień właściciela, usuń nowe konto.

hmm. Używałem Ubuntu, potem przesiadłem się na Debiana, potem na Minta i zawsze tylko formatując partycję /, ale nigdy nie kasowałem niczego z partycji /home i działało.

Ja również nigdy nie kasowałem ustawień. Po prostu działały w nowym wydaniu systemu.

Ale ja mam tak namieszane że chciałbym je właśnie usunać…

U mnie się tyle namieszało, że Evolution miał Ubuntu One czy coś takiego (jakaś chmura Ubuntu) i przy każdym pierwszym odpaleniu komputera pyta o hasło (keyring), mimo że nie zmieniałem loginu. Wszystko inne działa bez problemów.

 

Możesz od biedy zgrać wszystkie istotne dane z /home i postawić system od zera.

No właśnie nie mam na co zgrać dlatego chciałbym zostawić to na dysku… :confused:

skasowałeś pliki konfiguracji a potem się dziwisz że system jest niestabilny, nie usuwaj nic proste

W ~/.local/share masz pliki, które nie są związane z ustawieniami. Są tam np. zapisywane mail-e z Evolution.

Tak usunąłem bo chciałem żeby po ponownej instalacji pojawiły się tam nowe domyślne pliki konfiguracyjne

Same się nie zrobią. Nie wiem czy zadziała utworzenie nowego użytkownika o tej samej nazwie ale na pewno możesz utworzyć nowego i przenieś tam swoje pliki.

NIe jest potrzebne usuwanie wszysktiego “z kropką”. Dowiedz się gdzie środowisko graficzne jakiego używałeś wcześniej trzyma pliki konfiguracyjne i tylko to usuń.

Nie wiem czy w Ubuntu jest tak samo, ale szablon profilu użytkownika jest zapisywany w  /etc/skel . Możesz skopiować pliki z tego katalogu do swojego home. Środowisko graficzne samo powinno utworzyć pliki konfiguracyjne.

W Ubuntu nie powinno być inaczej, a przynajmniej dopóki jest dystrybucją GNU/Linux, a nie osobnym systemem jak Android.