Instalacja Ubuntu bez uzycia biosu

Witam, mam laptopa w ,którym padła pamięć, bateria biosu i komputer działa bez owej bateri. Potrzebuje zainstalowac ubuntu bez uzycia biosu ani bootowania ,gdzyz do menu bootowanie nie wejde. Da sie zainstalowac z pliku exe lub cos w tym stylu ubuntu ? chce zainstalowac ubuntu 9.10 koliber…

 

Stary temat, ale myślę że jest tam zawarta odpowiedź na Twoje pytanie - WuBi

 

http://forum.dobreprogramy.pl/instalacja-ubuntu-z-poziomu-windowsa-czy-mo%C5%BCliwa-t290552/

Jeśli bateria nie jest przylutowana, możesz ją wymienić. Bootloader bez BIOSu raczej Ci nie wystartuje. BIOS w każdym razie musi działać, bo inaczej komputer by się nie uruchomił. Z tego co piszesz nie możesz prostu wybrać kolejności rozruchu. Możesz spróbować Wubi, powinien wystartować Gruba automatycznie. Możesz spróbować też Debiana, jeśli wolisz tradycyjną instalację.

Stąd pobierzesz instalator Debiana dla systemu Windows http://goodbye-microsoft.com/.

Jeśli padl Ci RAM, to zawiele też nie zdziałasz.

Nie, wszystko działa … mam obecnie windowsa viste i tysiąc wisusów ;/ .chce zmienic na linuxa ale z dosc łatwą obsługą bo komputer jest dla osoby która praktycznie sie nie zna na komputerach …  baterie wyciagnełem nie była zalutowana … a ubuntu nie wystartuje ? bo nie mam jednego neta i mam taki zapasowy co chodzi naprawde wolno sciagniecie jakiegos pliku tu wieki … 

 

 

edit … aha …wubi to nie dystrybucja linuxa …

No to możesz dysk twardy z tego laptopa przełożyć do innego komputera, na nim zainstlaować wraz z bootloaderem linuksa i przełożyć z powrotem do laptopa.

 

Wubi to program za pomocą którego możesz zainstalować Ubuntu z poziomu Windows.

Dokładniej Wubi to instalacja Ubuntu na pseudopartycji, jeszcze dokładniej, instalacja w pliku na partycji Windowsa. Wadą tego rozwiązania jest to, że Ubuntu jest zależne od Windowsa, z tego względu, że Ubuntu nie ma własnej partycji, a zainstalowany jest w pliku na partycji Windowsa.

No nie jest to zdecydowanie idealne rozwiązanie.

 

Hmmm, rozumiem że jest problem z wejściem do BIOS aby wybrać kolejność bootowania. A podczas uruchamiania nie masz jakiegoś skrótu bezpośrednio do Boot Priority?

Jeśli chcesz stabilnie działającą dystrybucję z repozytoriami często aktualizowanymi ale nie z wersjami wrzuconymi eksperymentalnie i łatwą w obsłudze to polecam dystrybucję openSUSE.

Można pobrać instalator Debiana dla Windows, on przygotowuje system do instalacji i przeprowadza automatyczny rozruch po restrcie. System instalowany jest z siecie, dlatego najlepiej robić to na kablu, jeśli brak sterowników do wifi.

 

To chyba faktycznie najlepsze rozwiązanie. A co do Debiana to potwierdzam info, że jest obecnie przyjazny dla użytkownika i nie ma się czego bać.

 Można użyć “Plop Boot Manager” wgrać go w windowsie i wtedy będziesz mógł zbootować np. usb bez użycia biosu.

Dużo tu pomysłów i kombinacji ale tak zaczynając od początku nie lepiej najpierw wymienić bateryjkę od biosu?

W laptopach stosuje się podobnie jak w stacjonarkach bateryjki CR2032 której koszt to od 5zł do 15zł (w zależności od sklepu), jeśli nie jest ona montowana bezpośrednio w gniazdku tylko na kablu to można ten kabel odciąć od starej baterii, odizolować końcówki o przykleić do nowej taśmą opakunkową (tylko dokładnie okleić aby nigdzie nie wystawał metal) - ja tak zbiłem w swoim lapku żeby nie przepłacać za baterię.

 

A po wymianie baterii kolega będzie już mógł normalnie w biosie ustawić kolejność bootowania.

 

Poza tym czy kolega sprawdzał czy przypadkiem na domyślnych ustawieniach biosu na których komp chodzi bez bateryjki biosu CD nie jest wyżej w kolejności bootowania niż dysk twardy?

Wydaje mi się że powinno tak być i powinno się dać bootować z płyty.