Instalacja Ubuntu - brak partycji

Witam,

Mam problem z instalacją Ubuntu 12.04, mianowicie w trakcie instalacji nie widze żadnych partycji do wyboru (łącznie z partycjami windowsa),

Dodam że spełnione sa wszystkie zalecenia w poprzednim kroku np dysponowanie przynajmniej 4.5GB wolnej przestrzeni co znaczy ze dysk jest widoczny. Na dysku nie była instalowana wczęsniej żadna dystrybucja linuxa, obecnie zainstalowany jest win 7.

any idea?

tu jest chyba zupełny opis krok po kroku - http://www.ubuntutimes.pl/topic/51-inst … -1204-lts/

musisz wybrać “inne rozwiązanie”

wydzielić z któregoś dysku co najmniej 2 partycje, które będą montowane jako / oraz /home

Uruchom Ubuntu w trybie “LiveCD/USB”, w terminalu wydaj polecenie

sudo fdisk -l

wklej wynik na forum.

Zapoznaj się również z tą prezentacją:

http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html .

sudo fdisk -l:

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes

głowic: 255, sektorów/ścieżkę: 63, cylindrów: 60801, w sumie sektorów: 976773168

Jednostka = sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów

Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512

Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512

Identyfikator dysku: 0xe2cafdda

Urządzenie Rozruch Początek Koniec Bloków ID System

/dev/sda1 * 2048 206847 102400 7 HPFS/NTFS/exFAT

/dev/sda2 206848 204795903 102294528 7 HPFS/NTFS/exFAT

/dev/sda3 204795904 976773119 385988608 7 HPFS/NTFS/exFAT

Trzeba po prostu utworzyć partycje dla linuksa - w prezentacji, którą podałem post wyżej masz wszystko opisane. Z ostatniej partycji /dev/sda3 z poziomu Windows wydziel około 70 GB. Przed tą operacją wykonaj czyszczenie dysku oraz defragmentację wszystkich partycji Windowsa. Następnie za pomocą livecd Ubuntu utwórz tam partycję rozszerzoną, a w jej obrębie conajmniej 3 partycje logiczne - przyjmą numery od /dev/sda5 do /dev/sda7. Jedna na system, czyli “/”, druga na katalog użytkownika, czyli “/home” i trzecia na partycję wymiany, czyli swap (system plików linux-swap). Oprócz partycji swap użyj systemu plików ext4. Potem dopiero uruchom instalację Ubuntu i wskaż punkty montowania.

Dla pewności podaj pełny wynik polecenia :

sudo fdisk -l

W ostatniej kolumnie powinna być jeszcze informacja o tym czy któraś z partycji nie jest rozszerzona.

Instalator widzi dysk twardy? Pamiętam, że na forum był kiedyś podobny problem. Jaką opcję instalacji wybierasz?

W zupełności wystarczy jedna partycja.

Proponuję dać o 2GB więcej na partycję dla systemu, a swap stworzyć jako plik.

www.dobreprogramy.pl/roobal/Instalacja- … 20822.html

partycjonowanie-dysku-pod-instalacje-linux-t343058.html

linuksowe-oznaczenia-dyskow-partycji-t344649.html

To zależy, jesli ma to być tylko “chwilowa zabawka” to zgadza się, można pominąć /home i swap.

Ale jeśli kolega chce się dłużej pobawić to w razie reinstalacji /home bardzo ułatwia przywrócenie systemu do wcześniejszego stanu i co ważne prywatne pliki są bezpieczne, bez dodatkowych działań.

swap - generalnie można całkowicie pominąć zwłaszcza jeśli nie korzystasz z hibernacji - u mnie system korzysta sporadycznie z tej pamięci.

Tego mi nie musisz tłumaczyć, chodziło mi bardziej o to, że Linux nie wymaga dwóch partycji, może być jedna, a użytkownik niech sam zdecyduje ile chce mieć partycji :wink: Oczywiście twoja propozycja jest jak najbardziej na miejscu :slight_smile:

Jako ciekawostkę dodam, że nie mam w ogóle partycji wymiany, ani pliku wymiany (właściwie dopiero teraz sobie o tym przypomniałem) i hibernacja u mnie działa bez problemu (Ubuntu 11.04 KDE 4.8.2) :wink:

OK, dzięki za info!

Dodane 27.09.2012 (Cz) 15:12

Czy któraś z partycji: swap, “/” oraz “/home” moze byc użyta jako partycja extended? Posiadam trzy partycje ntfs. Korzystajac z GParted jesli chce stworzyć kolejne dla Linuxa, nie moge utworzyć więcej niż 4 primary. Generalnie nie chciałbym usuwać partycji już istniejących tylko stworzyć nowe na bazie jednej z nich.

Tak właśnie, to ma być partycja"extended", bo tylko na niej utworzysz dodatkowe dyski logiczne.

dostosowałem sie do wyżej wymienionych porad, lecz niestety w dalszym ciągu dysk nie był widoczny w trakcie instalacji, pomimo iż partycje zostały utworzone poprawnie w GParted.

Ostatecznie pomógł mi ten artykuł:

http://www.linuxdevelopernews.com/linux … Disks.html