Instalacja Ubuntu i podział partycji pod ubuntu


(kamiloz) #1

Chcę zapoznać się z Ubuntu i zainstalować go obok Windowsa. Mam dysk podzielony na dwie partycję C (15GB) i D (15GB). Na C windows. Chciałbym zainstalować Ubuntu na D. Ale czytałem że potrzebne do tego są 3 partycję (root, swap i home). Czy mogę te 3 partycje wydzielić z mojego D (12 GB dla Ubuntu) tak żeby jeszcze zostało miejsce na D dla wykorzystania na dokumenty windowsowskie (3GB)? Bo to da w sumie 5 partycji a mogą być 4?


(Monczkin) #2

Na temat ten było już sporo na forum.

Nie możesz, a musisz.

Partycji home nie musisz wydzielać. Zależy czy chcesz naprawdę poznać system czy chcesz tylko zobaczyć jak wygląda. Jeśli chcesz poznać system, ewentualnie instalować inne dystrybucje, to zrób home. Wtedy ustawienia i dokumenty będą dostępne od ręki dla innych dystrybucji

Podziel D na:

partycję swap - 512 mb

partycję / - 8 gb (sam ubuntu potrzebuje około 4 gb, ale przyda się trochę więcej miejsca, jeśli planujesz poznawać system)

partycję dla windowsa - chcesz 3 gb - zrób 3 gb

partycję /home - zostaje 4 gb.

Jeśli planujesz pracować na Windowsie, to proponuję zrobić partycję dla dokumentów Windowsa większą.


(Kaka') #3

Chciałbym tylko zwrócić na jedną rzecz uwagę... Nie możesz mieć więcej niż 4 partycje podstawowe na jednym dysku. Jeżeli chciałbyś mieć ich więcej, robisz trzy podstawowe, a reszta rozszerzone.


(kamiloz) #4

A czy można tak: w windowsie dzielę D na 3 partcję pod Ubuntu a potem instaluję Ubuntu, czy podział na partycje musi być wykonany w czasie instalacji Ubuntu?


(Monczkin) #5

kamiloz , podzielić dysk na partycje możesz w dowolnym momencie. Instalator Ubuntu ma program do dzielenia na partycje, więc możesz w nim przygotować partycję zarówno dla Windowsa (ntfs) i dla Linuksa (ext3).


(Morietto) #6

ale na windowsie?? ;| ja tu nic nie rozumiem.. chcesz instalować przez wubi?? ja to bym polecał zbootować płytkę przy starcie kompa i skasować tą partycję przeznaczoną na ubuntu i podzielić ją przy instalacji..

na windowsie nie trzeba nic robić.. jeżeli chcesz te 15 gb przeznaczyć na ubu to ta metoda moim zdaniem byłaby najlepsza ;]

na windowsie nie trzeba nic dzielić ;] tylko nie pomyl partycji windowsowej z tą na ubuntu xD bo w instalatorze ubuntu nie będą one oznaczone jako c i d ;]


(Cesc 93pl) #7

Może to pomoże :?: