Instalacja Ubuntu - kilka pytań

Witam otóż od pewnego czasu zastanawiałem się nad “przejściem” z Windows’a na Linuxa. Znajomi polecali mi Ubuntu, także pobrałem dwie wersje jedna to 11.04PL a druga to 10.10PL. Podobno wersja 10.10PL jest łatwiejsza w obsłudze dla początkujących (tak powiedział mi znajomy). Także przed nagraniem obrazu ISO na płytę i zainstalowanie nowego systemu mam kilka pytań.

Posiadam dwa dyski po 150GB, każdy z nich ma tylko jedną partycje (Dysk C oraz Dysk D). Czy muszę zrobić oddzielną partycje dla Linuxa czy mogę zainstalować to na dysku gdzie znajduje się mój obecny system win7. Czy gdy zainstaluje Linuxa to dalej będę miał dostęp do plików z dysku D?

Z góry dziękuje za pomoc.

Chyba można mieć linuxa obok windowsa(na tej samej partycji) ale nie wiem jak to jest.

Najlepiej zrób osobna partycje w kreatorze instalacji ubuntu będzie możliwość i tam zainstaluj.

Tak z poziomu linuxa można przeprowadzać operacje na plikach na innych dyskach czy to format ext,fat czy ntfs.

Co do łatwości to nie powiedziałbym że 10.10 jest łatwiejsze to kwestia przyzwyczajenia.

Na logikę biorąc 11.04 wydaje sie lepszą opcja ponieważ jest nowsze a co za tym idzie lepsze rozwiązania,poprawione błędy itd…

Witam,

więc tak: Jeśli chcesz zainstalować Ubuntu to polecam Tobie zrobić tak (decyzja oczywiście należy do Ciebie) - po pierwsze użył bym jednak Ubuntu 10.10 (może być polski remix ze strony ubuntu.pl). Ubuntu 10.10 dlatego, że jest oparte na środowisku Gnome, natomiast ubuntu 11.04 jest juz na nowym środowisku Unity, zktórym ja osobiście miałem problemy (owszem ładnie wyglada i obsługa to kwestia przyzwyczajenia, ale ja miałem problemy i w internecie też sporo czytałem o problemach innych osób. To na temat wyboru systemu - w ramach tego systemu po zainstalowaniu już można aktualizować wszystkie ważniejsze programy i sam system - tylko trzeba uważać, żeby go nie zaktualizować (np. przez podpowiedź systemu) właśnie do wersji 11.04.

Teraz co do samej instalacji. zainstalowałbym go obok Windowsa 7 - czyli, że instalator ubuntu będzie potrzebował przygotowanego wcześniej miejsca - najlepiej na drugim dysku twardym na jego początkowych sektorach - systemy operacyjne “lubią” początkowe sektory dysków twardych. :wink:

Instalator może podzielić dysk automatycznie, ale można też samemu wybrać wielkości dla poszczególnych partycji dla systemu Ubuntu Linuks. Decyzja należy do Ciebie i zależy ile masz do dyspozycji miejsca lub tego ile miejsca chcesz przeznaczyć na Linuksa :wink:

Praca samego instalatora jest intuicyjna - obrazkowa wersja można porównać do instalatora windowsa (w pewnym sensie oczywiście).

Podczas pracy instalatora będziesz musiał zaznaczyć jakie pakiety programów mają być instalowane - chodzi tutaj o to do czego masz zamiar używać systemu Ubuntu.

Tak po krótce to tyle - mam nadzieję, że troszkę pomogłem.

Pozdrawiam

D.K.

nie “chyba” ale na pewno

hm… to exfat /aka fat64/ jest już obsługiwany przez linucha :wink:

a na poważnie- linux obsługuje ntfs, ale w całkiem podstawowym zakresie.

oj, widzę ze marzyciel. albo początkujący uzer linuksa

________________

do autora wątku:

czy chcesz zachować windowsa i mieć wybór systemu przy starcie systemu (tzw dual boot) to najprościej byłoby zainstalować go na dysku drugim dysku.

jeżeli chcesz tylko linuksa, i chcesz pozbyć się windy, to wykorzystaj dysk nr 1, tworząc min 3 partycje:

swap- partycja wymiany. z reguly 1-2 gb starczają w zupełności /chyba że np hibernujesz; wtedy daj tyle ile ramu/

/ - główny katalog, wszystkie programy etc są tutaj instalowane. daj z 20 gb /starczy z nawiązką/

/home - w niej przechowywane będą ustawienia użytkownika, pliki /typu muzyka, filmy etc/

zamiast używać “polskiej wersji” ubuntu ściągnij sobie normalnego, “oficjalnego”.

albo, jeszcze lepiej, nie używaj tej niedorobionej dystrybucji i zainstaluj sobie takiego np OpenSUSE - o wiele wygodniejszy jest. i obsługuje bezproblemowo LVM :slight_smile:

_______________

o, widzę że mnie ktoś ubiegł :slight_smile:

blueduck1- od kiedy ubuntu umożliwia wybór programów które mają być instalowane (instalacja z cd)?

Dziękuje za tak szybkie odpowiedzi.

Myślałem aby mieć na początku wybór systemu przy starcie, jak Ubuntu przypadnie mi do gustu to pewnie Windows będzie mi nie potrzebny i zrobię formata i będę jedynie używał Linux’a

Czy w takim przypadku muszę robić partycje? Bo równie dobrze mogę zostawic dysk C gdzie mam Windowsa tam zainstalować Ubuntu a na drugim dysku zrobić partycje jeżeli jest to konieczne? Czy to dobry pomysł? Rozumiem że przy instalacji Ubuntu będę mógł sobie zrobić partycje, nie muszę tego robić z poziomu systemu win7

  1. Na początek polecam pozostawić Windowsa, może się przydać,

  2. Na dysku z Ubuntu zrób sobie 3 partycje, jak radzi poprzednik,

  3. W trakcie instalacji spokojnie zrobisz sobie partycje.

Ubuntu można także wypróbować w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Wypalając na płycie CD lub DVD (nowe ubuntu mogą się już nie mieścić na CD więc może być tylko opcja DVD) i uruchamiać z płyty jako system ‘LIVE’. Chodzi w tym o to, że po wyłączeniu systemu, komputer bedzie w nie zmienionym stanie (nie bedzie zainstalowany system Ubuntu) tak jak było wcześniej przed użyciem dystrybucji Live.

Mogłem się faktycznie pomylić z tym wyborem programów przyinstalacji ubuntu, ponieważ używałem też inne dystrybucje linuksa (Mandrake --> później nazwano Mandriva, Suse, OpenSuse).

Łatwiej będzie samemu to zrobić (mam namyśli ściągniecie Ubuntu nagranie na płyte itp) czy jednak skorzystać z WUBI?

Od Wubi to lepiej się trzymać z daleka… Ja bym sugerował na początek instalację 10.10 (niekoniecznie polskiego remixu) albo ostatniego Minta (to samo co Ubuntu tylko inaczej skonfigurowane i na klasycznym GNOME) na pendrive’a aby zobaczyć z czym to się je.

Właśnie próbuje zainstalować Ubuntu ale mam problem

Chciałem zostawić w “spokoju” dysk na którym mam windowsa i zainstalować go na drugim dysku (Dysk D), lecz tutaj tkwi problem. Próbowałem ręcznie ustawić partycje dysku D wybrałem opcje (Ręcznie określanie partycji) natomiast wykrywa mi tylko ten dysk C na którym już jest zapełnione 32GB przez Windows i programy, nie ma opcji abym mógł zrobić na dysku D. Co w takim wypadku zrobić? Czy zrobić trzy partycje z Dysku C (SWAP 1GB, ex4 15GB oraz trzecią na foldery itp?)

Nie. Skoro dla linuksa chcesz przeznaczyć "dysk D : \ " to z poziomu live-cd usuń tą partycję i na powstałym miejscu utwórz te partycje, o których piszesz. Upewnij się 10 razy, że czyścisz na pewno dysk D, żeby na tym miejscu utworzyć partycje dla linuksa. Chodzi o to, żebyś sobie przypadkiem nie wyciął Windowsa. Jeśli to nie problem wstaw screena z zarządzania dyskami w Windows, potem takim sam zrzut z uruchomionym programem GParted w sesji Ubuntu live-cd.

Druga sprawa jest taka, żebyś w oknie instalatora - programu partycjonującego GParted przełączył urządzenie w prawym górnym rogu z /dev/sda -> dysk z partycją “C” na urządzenie /dev/sdb -> dysk z partycją “D”, o ile Cię dobrze zrozumiałem. Na czas partycjonowania przerzuć ważne dane z dysku D na C. Na temat linuksowej nomeklatury poczytasz tutaj:

http://jakilinux.org/instalacja/podzial-na-partycje/ .

Dodane 24.08.2011 (Śr) 18:49

Jeśli rzeczywiście masz dwa oddzielne fizyczne dyski twarde to jeden z nich *prawdopodobnie C : * będzie wykrywany przez GParted jako /dev/sda , a drugi *prawdopodobnie D : * będzie wykrywany jako /dev/sdb. Oczywiście ja rozumiem to tak, że każdy z tych dysków ma tylko i wyłącznie po jednej partycjie, czyli jeden dysk fizyczny ma partycję C : \ , a drugi partycję D : . Gdzie przełączyć urządzenie /dev/sda na /dev/sdb pokazałem na obrazku:

gparted_png_300x300_q85.jpg

w górnym pasku sda1 ma 104,9mb natomiast sd2 164,6GB

w tej tabeli /dev/sda1 ma rozmiar 104mb a zajęte 35mb

/dev/sda2 ma rozmiar 164587MB a zajęte 32853

mam rozumieć że ten sda2 to ten dysk C a sda1 dysk D?

jeżeli tak to mam zaznaczyć sda1 do sformatowania?

Za co odpowiada opcja “Program rozruchowy”?

Mówie tutaj o opcjach w “Ręcznie określanie partycji” w instalatorze

Nie. Tym sposobem usuniesz pliki startowe systemu Windows 7. Narazie nic nie rób najlepiej.

Powiedz ile masz fizycznych dysków twardych - jeden, dwa? Nie chcę, żebyś w wyniku nieporozumienia przeżegnał sobie Windows. Pokaż screen z zarządzania dyskami Windows. Poczytaj ten artykuł, do którego podałem Ci linka.

A dobra już chyba rozumiem :slight_smile:

Bo ja się sugerowałem /dev/sda

a powinien chyba przełączyć na /dev/sdb i tutaj rozpocząć partycjonowanie

Dodane 24.08.2011 (Śr) 18:58

Mam dwa dyski fizyczne jeden to C a drugi D

Na C jest Win a na D nie ma narazie nic bo przeniosłem wszystko na dysk przenośny i właśnie na tym dysku D chce zainstalować Ubuntu

Oj, namieszasz z systemami, że w końcu nie będziesz miał żadnego.

Jeżeli Windows “widzi” dwa dyski, to instalator Ubuntu też je widzi /dev/ sda, /dev/ sdb.

Najlepiej, przemyśl jeszcze raz, co chcesz zrobić.

Posłuchaj rady @IrasB i pozostaw Windowsa.

Ubuntu zainstaluj na drugim dysku “D”.

No własnie już do tego doszedłem

Ubuntu widzi dev/sda oraz dev/sdb ja się poprostu ciągle sugerowałem się tym pierwszym

Ostatnie pytanie brzmi co mam wybrać w opcji “Program rozruchowy”?

Już wszystko zrobiłem, bardzo dziękuje za pomoc. Pozdrawiam

Z poziomu Windows ustawa sobie etykietę dysku D: na np. “Do usunięcia”, robisz to dają w Komputer na dysk PPM i Właściwości i tam do góry masz możliwość wpisania etykiety dysk. Linuks też obsługuje te etykiety, w ten sposób masz pewność że się nie pomylisz.

  1. Opcja numer 1.

Jako miejsce instalacji bootloadera wskazujesz /dev/sdb. Windows z dysku /dev/sda powinien zostać wykryty i dodany do menu wyboru systemów Gruba. Wtedy jednak musiałbyś w BIOS w urządzeniach bootowania jako pierwszy ustawić dysk, na którym zainstalowałeś Ubuntu. Jeśli wszystko dobrze pójdzie - Grub powinien też pokazywać wpis dla uruchomienia Windows7.

  1. Opcja numer 2.

Jako miejsce instalacji bootloadera wskazujesz /dev/sda. Jeśli jednak coś pójdzie nie tak, i Windows nie zostanie dodany do menu wyboru systemów, wtedy go nie uruchomisz.

Moim zdaniem lepsza będzie opcja numer jeden. Najwyżej, żeby uruchomić jeden albo drugi system - trzeba będzie zmienić kolejność urządzeń bootujących w BIOS (jeden lub drugi dysk twardy) Potem najwyżej ręcznie dodasz wpis dla Win7 do Gruba znajdującego się w MBR dysku /dev/sdb, a dysk z Windowsem pozostanie nieraruszony.