Instalacja Ubuntu na dysku przenośnym?

Jak w tytule: czy da się zainstalować Ubuntu 10.04 na dysku przenośnym?

Może o to chodzi ? http://www.pendrivelinux.com/

http://www.pendrivelinux.com/create-a-u … n-windows/

Tak, da się. Sam posiadam zainstalowanego Ubuntu 10.04 na pendrivie i nie jest to tylko przeniesiona płyta Live, a w pełni działający system.

Przy instalacji odpiąłem HDD, żeby nie mieć ekranu wyboru systemu. Podczas uruchamiania komputera pendrive jest ustawiony jako pierwszy nośnik i jeśli tylko jest włożony do USB uruchamia się Ubuntu, a jeśli nie to uruchamia się Windows.

Oczywiście, że się da, instalujesz tak samo jak na dysku twardym. Pamiętaj tylko, że pendrajwy i inne tego typu pamięci nie są przystosowane do ciągłego, masowego odczytu/zapisu i ich żywotność może się skrócić.

Wystarczyło tylko powiedzieć instalatorowi, że ma instalować Gruba, np. na /dev/sdb (w zależności jak rozpoznany został twój pendrajw).

Pozdrawiam!

Dla mnie to czarna magia :-o Jestem totalnym laikiem w sprawach linux’owych…

Czyli przy instalacji ubuntu można po prostu wybrać dysk przenośny? Mam zamiar zainstalować go na iPodzie video 30gb z włączoną opcją dysku przenośnego.

Jeszcze mam pytanie: czy ubuntu będzie wtedy działało normalnie? tzn. tak jakby był zainstalowany na hdd?

Tak, jedynie co to może wolniej się uruchamiać ale to już zależy od transferu plików jaki osiąga twój iPod ale i tak na pewno mniejszy niż HDD.

Pozdrawiam!

Z uwagi na skasowanie mojego wcześniejszego wpisu przez “moderatora”, napiszę raz jeszcze, tym razem z pełnym wyjaśnieniem.

Bzdura.


Ograniczenie trwałości dysków SSD dotyczy górnej granicy liczby cykli “kasowania zawartości komórki” w celu powtórnego jej zapisu (zmiana stanu przewodzenia) poszczególnych komórek tej pamięci.

Zjawisko to związane jest bezpośrednio z technologią wykonania SSD, opartą o bramki logiczne NegateAND (MOSFET z “pływającą” bramką).

Efekt “wypalania” komórek tyczy się sposobu kasowania zawartości komórki - a konkretnie z “szokiem” - (stress) wywołanym silnym polem elektrycznym niezbędnym dla zmiany stanu przewodzenia komórki pamięci, po bardzo dużej (choć nie określonej dokładnie) liczbie cykli kasowania (producenci gwarantują jednak 100.000 cykli kasowania i zapisu) mogącym uszkodzić (bardzo cienką) strukturę SiO2 w układzie.

“Stress” spowodowany bardzo częstym włączaniem zasilania (podobnie jak silny impuls potrzebny do “skasowania zawartości” komórki FLASH) dotyczy elektroniki ogólnie, zmniejsza on czasem żywotność sprzętu, w niektórych układach wymaga miękkiego rozruchu (np. transformatory toroidalne dużej mocy).

Kontroler dysku SSD dba o trwałość pamięci, rozkładając (w miarę możliwości) dane równomiernie w całej strukturze pamięci, ograniczając nadmierne użycie jednej grupy komórek pamięci, przy jednoczesnym nieużywaniu innej grupy.

Paradoksalnie, system plików standardowo używany w pamięciach FLASH jest bardziej przyjazny nienaruszeniu integralności danych w pamięci tego typu poprzez limit niezbędnych operacji kasowania (wymagane do powtórnego zapisu), niż systemy plików z księgowaniem, wymagających użycia większej liczby komórek pamięci dla zapisu pliku o takiej samej objętości (versus system plików bez księgowania)

Pomijając zjawisko dyfuzji atomów z podłoża (po bardzo długim czasie) i możliwe z tego powodu zmiany w strukturze półprzewodnika (efekt zbliżony do domieszkowania), odczyt w SSD i pamięciach FLASH jest teoretycznie nielimitowany liczbą odczytu stanu komórki pamięci, jednakże wraz ze wzrostem uszkodzonych komórek (np.: nadmierna liczba cykli kasowania) może pojawić się problem z odczytem stanu komórek bezpośrednio sąsiadujących z uszkodzonymi.

Conclusion:

"Masowy" odczyt nie wpływa na trwałość komórek pamięci, wielokrotne kasowanie zawartości komórki w celu ponownego jej zapisu - tak.