Instalacja ubuntu na karcie Sd jako dysku

Witam wszystkich.

Jest to mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość .

Zawsze chciałem mieć ubuntu skoro jest darmowe. Kiedyś zainstalowałem je na laptopie , a gdy drugiemu użytkownikowi się nie podobał i Ubuntu i metoda wyboru systemu ( GRUB??) , postanowiłem go usunąć tyle , że po prostu złączyłem partycje i usunął się ten cały GRUB . Teraz mam swojego laptopa, ale z obawy przed tym żebym kiedyś też nie popełnił tego samego błędu postanowiłem zainstalować ubuntu na karcie sd. Na gwiazdkę dostałem sd 8Gb cllass 4. Znalazłem w internecie już wiele artykułów o tym , iż karty są mało wytrzymałe pod systemami , ale chciałbym spróbować tak przez jakiś czas ( może kiedyś zainstaluje obok 7 ) . Zainstalowałem przez windowsa przez jakby kreator, ale potem wyskoczyć błąd 0x000000e . Następnie znałem , że lepiej jest instalować przez live cd . I tu jest moje pytanie ; co powinienem wybierać podczas instalacji , czemu nie pominąć . Jaki ktoś znał tutorial lub coś takiego dodam , iż już mam wypaloną wersję 11.10 .

Przy liveCD/DVD niczego nie instalujesz, po prostu uruchamiasz komputer z płyty (BOOT- CD/DVD ustawiasz w BIOS-ie) i masz gotowy system, bez instalacji.

Oczywiście możesz zainstalować na HDD, ale wcześniej poradź się, jak to zrobić.

Wypróbuj system na live CD, bez instalacji i pomyśl czego oczekujesz.

Na live cd jest opcja instalacji. Tylko jak dalej co wybierać abym dobrze zainstalował na sd

A nie lepiej wsadzić LiveCD z możliwością zapisu na tę kartę?

Mniej zachodu, bezpieczniej, ale zawsze to jednak LiveCD, a nie prawdziwa instalacja.

Jak Ubuntu odpalisz z płyty, odszukaj narzędzie “Asystent dysku uruchomieniowego” czy jak tam się on nazywa po angielsku (wyszukaj: “disc creator”/“disc”) i tam jako miejsce do zapisu wybierz tę kartę SD.

Jeżeli nie chcesz, aby to była zwykła płyta, możesz stworzyć obszar do zapisu (np. przeznaczyć pozostałe miejsce). Dzięki temu wszystkie zmiany/dokumenty będą zapisywane.

Aha, tu masz instrukcję ze screenami ze starszej wersji Ubuntu:

http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu/Instalacja_systemu_na_no%C5%9Bniku_USB

Proponuję jednak przetestować i zainstalować Ubuntu obok :slight_smile: Nie ma się czego bać. W razie czego mogę pomóc.

Dodane 25.12.2011 (N) 16:51

Tu masz instrukcję instalacji Ubuntu (chyba jest opisane wszystko co ważne): http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu/Instalacja_systemu

Ja od siebie dodam, że warto zrobić kopię najważniejszych danych na wszelki wypadek. Instalacja jest bezpieczna, ale np. brak prądu może nieco namieszać, choć nie musi. Instalowałem Ubuntu wiele razy i nic się nie stało z moimi plikami (nie robiłem kopii, ważne dane mam na zewnętrznym dysku).

Druga uwaga, to proponuję automata (pierwsza opcja - zainstalowanie Ubuntu obok).

Live cd jest cały po angielsku i nie mogę wielu opcji sobie poustawiać. Czekam na dalsze rady/pomysly

Po pierwsze nie wiem, czy możesz bootować z karty pamięci (czy BIOS płyty to umożliwia). Nie wiem więc, czy z tą kartą się uda.

Co do tego, że jest po angielsku, to co szkodzi dociągnąć spolszczenie?

Możesz to zrobić w Languages (Języki).

Co zrobić żeby grub napewno był na karcie ?

hexagon5800 ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu oraz popełniając błędy ortograficzne. Proszę zapoznać się w pierwszej kolejności z regulaminem forum, a następnie z tym tematem. Po zapoznaniu się proszę poprawić tytuł tematu, używając przycisku zmien.gif