Instalacja Ubuntu na komputerze PC

A więc tak słyszałem że program Ubuntu jest stabilny i łatwy w obsłudze chciałbym go zainstalować u rodziców na komputrze, ponieważ mają tam zainstalowany Windows XP i cały czas coś się dzieje. Ale nie wiem jak to się instaluje i co po instalacji ze sterownikami do sprzętu.

Można jaśniej?

Ubuntu instalujesz jak każdy inny system operacyjny. Po uruchominiu się systemu z płyty wybierasz instaluj Ubuntu czy jakoś tak.

Sterowniki na 100% ci rozpozna;)

no jaśniej, jeśli tak jest że jak każdy inny system to ok sobie z tym poradzę ale chodzi mi o to jak po instalacji będzie z sterownikami to sprzętu, karty graficznej, procesora itd. System sam je wykryje i zainstaluje podczas instalacji, czy po instalacji Ubuntu będe musiał coś robić? i wyczytałem że dzieli się dysk na jakieś 3 partycje i jest coś takiego ‘’/’’, ‘’/home’’ a trzecia to chyba swap czy cos takiego :).

Powinny być sterowniki po instalacji Ubuntu już zainstalowane, co do partycji to klikasz opcję “Zainstaluj Ubuntu na całym dysku” czy podobnie i Ci automatycznie spartycjonuje dysk :slight_smile:

XP jest stabilny… Może użyj programu WUBI i zainstaluj Ubuntu dodatkowo. Ja ma go obok Win7 i wszystko pracuje w najlepszym porządku.

wiem że jestem stabilny sam go używam na swoim komputerze ale na rodzicow, czesto jest format, czesto cos sie dzieje ; )

Dodane 02.04.2012 (Pn) 21:26

a jeszcze jedno zapytanko, jak on przydzieli te partycje to wszystko co mam na nich tak jak jest teraz na XP tam na dysku D np. to ulegnie usunięciu tak ?

Najpierw wypal sobie płytę z wybraną wersją Ubuntu. Następnie wrzuć ją do napędu pamiętając by go przestawić w BIOS-ie jako pierwsze miejsce z którego komputer spróbuje wyszukać sobie system. Po uruchomieniu powinieneś otrzymać menu wyboru, a w nim kilka opcji do wybrania.

Ciebie interesować będą dwie: default oraz install. Pierwsza uruchomi system w tzw. trybie ‘live’, tj. system odpali Ci się jakby z płyty.

Dzięki temu będziesz mógł zobaczyć mniej więcej jak będzie wyglądał po instalacji na dysku twardym. Podczas sesji ‘live’ znajdziesz na pulpicie ikonkę ‘Install on hard drive’ (lub coś w tym klimacie). Po kliknięciu rozpoczyna się proces instalacji systemu na dysku. Możesz uniknąć tego wszystkiego wybierając opcję ‘Install’ w menu początkowym.

Pierwszą sprawą o jakiej musisz pamiętać jest dokładne czytanie wszystkiego co wyrzuci Ci na ekran instalator. Jedyną trudniejszą rzeczą może być partycjonowanie dysku. Kiedy do niego dojdzie wybierz opcję ‘ręczny podział dysku na partycje’ (lub też coś podobnie brzmiącego).

W tym momencie musisz zrobić trzy rzeczy. Po pierwsze określić miejsce gdzie mają być zainstalowane składniki systemu, po drugie określić wielkość partycji wymiany (SWAP) oraz określić ilość miejsca jaką chcesz przeznaczyć na pliki użytkownika.

Nie znam pojemności Twojego dysku twardego ale jeśli dokonasz podziału zgodnie z poniższym schematem, to wszystko powinno być dobrze:

  • główny system plików (system) - ext4 - punkt montowania ‘/’ - 10 GB

  • plik wymiany - punkt montowania ‘SWAP’ - 1 GB (jeśli masz więcej niż 4 GB pamięci RAM, to myślę że możesz darować sobie ten punkt)

  • pliki użytkownika - ext4 - punkt montowania ‘/home’ - (tutaj będą przechowywane pliki użytkownika, więc sugeruję aby wypełnić ją pozostałym wolnym miejscem).

Instalator będzie Cię prowadził ‘za rączkę’ do samego końca. Pamiętaj, żeby wszystko dokładnie czytać i nie bać się korzystać z przeglądarek internetowych gdy natrafisz na jakiś niezrozumiały punkt.

Pod koniec instalacji określasz ‘nazwę użytkownika’ oraz ‘hasło’. Zapisz sobie gdzieś te dwie rzeczy, a szczególnie tę drugą, gdyż system za każdym razem kiedy będziesz próbował coś zainstalować będzie Cię o nią pytał.

Po instalacji system jest w zasadzie gotowy do pracy. Instalator z reguły bezbłędnie wykrywa powłokę sprzętową i od razu instaluje do niej odpowiednie sterowniki. Jeśli wystąpi jakiś problem to nie bój się odwiedzić polskiego forum poświęconego tejże dystrybucji Linuksa.

Jest tam bardzo wiele na prawdę cennych porad stanowiących remedium na niemal wszystkie problemy, które możesz napotkać po instalacji systemu.

Życzę Ci wytrwałości i powodzenia. Pozdrawiam! :wink:

@up:

Tak, chyba że przy określaniu tablicy partycji nie usuniesz tej, na której obecnie przechowujesz dane. Powinna być ona widoczna z poziomu Ubuntu.

Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z unixem to na początek proponuje coś z Mandrivy - chyba najbardziej przypomina windowsa z wyglądu więc bedzie ci łatwiej w przejściu na linuxa. Po za tym wejdz na WIKI np. polskiego ubuntu, tam masz bardzo dobrze opisany cały proces instalacji, kwestie sterowników itd.

Dodane 02.04.2012 (Pn) 21:49

Ja tylko dodam że SWAP nie jest konieczne jeśli masz sporo ramu, i tak jak już napisałem koniecznie zacznij od wiki, bo inaczej możesz się szybko zniechęcić do linuxa.

Zależy jaką opcję wybierzesz, jest opcja wykorzystania wolnego miejsca, chociaż w skrajnej sytuacji (usterka podczas partycjonowania) możesz mimo wszystko stracić dane z dysku.

Ja zamiast Ubuntu proponuję Linux Mint. Czyli takie ulepszone Ubuntu.

Zapoznaj się na początek z demonstracją na portalu, dotyczącą instalacji Linuksa http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html

Pozdrawiam!

Witam,

UWAGA: Już 26 kwietnia zostanie wydane Ubuntu 12.04 (LTS). LTS to wersja o przedłużonym wsparciu - takie są wydawane co 2 lata i zwykle są najbardziej dopracowane, choć zawierają mniej nowości. Jeżeli Ci się nie śpieszy, radzę poczekać na tę wersję, która choć jest w fazie rozwojowej, zyskuje naprawdę dobre opinie m.in. na temat stabilności. Dodatkowo to wydanie będzie wspierane przez 5 lat i jeżeli nie będziesz chciał zaktualizować (Ubuntu wydawane są co pół roku), możesz spokojnie zostać przy tym wydaniu nawet do tych 5. lat.

Po pierwsze nie bój się :slight_smile: To nic groźnego (przynajmniej w przypadku Ubuntu). Instalacja jest bardzo prosta (nie wiem, czy nie prostsza niż Windows).

Musisz się zastanowić, czy chcesz zachować Windows XP (zależne jest to od wielkości miejsca itp.). Jeżeli tak, to podczas instalacji wybierasz “Instalacja Ubuntu obok Windows XP”, a następnie ustalasz ile miejsca przydzielasz dla obu systemów (suwak). Nie powinno się nic stać, choć na wszelki wypadek zrób kopie ważnych danych. Ewentualne nieprzyjemności możesz mieć raczej wyłącznie, gdy zabraknie prądu. Nie przejmuj się jednak, same partycjonowanie robi dość krótko jeżeli masz zdefragmentowany dysk. Po instalacji będziesz miał systemy do wyboru. Wszystkie dane zostaną zachowane.

Jeżeli jednak chcesz się pozbyć w ogóle Windowsa, wybierasz po prostu instalację na całej dostępnej powierzchni.

Jeżeli nie chcesz, nie musisz “bawić się” w żadne ręczne partycjonowanie - nie jest to potrzebne, gdyż “automat” zrobi to za Ciebie :slight_smile:

Odnośnie sterowników to Ubuntu samodzielnie jest w stanie wykryć większość sprzętu. Jeżeli coś nie będzie działać, będziemy starać się pomóc. Sprawdź np. co Ci wykrywa z LiveCD (uruchomienie systemu bezpośrednio z płyty/pendrive). Czasami możesz się zdziwić co Ci potrafi wykryć out-of-box. Warto zaznaczyć przy instalacji pobranie dodatkowego oprogramowania (kodeków, Flasha, Javy itp.).

Jakbyś miał jeszcze pytania, pisz.

Tutaj masz przewodnik instalacji: http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu/Instalacja_systemu

Hmm, pisałem to z pakietu danych na telefonie (podłączając komórkę do komputera). Tutaj także nieco byłem zdziwiony, że Ubuntu potrafi obsłużyć internet udostępniany z telefonu. Na Windows były potrzebne do tego sterowniki, tutaj wystarczy, że podłączę i tyle :slight_smile:

Pozdrawiam,

Łukasz

Beta 2 działa na tyle stabilnie, że można ją już instalować i czekać na finalną aktualizację 26 kwietnia. Z ciekawostek, w trybie live działają już sterowniki nVidii :slight_smile:

@Xanthia: Można i tak, ale ja mimo to wolę poczekać na finalną instalację do 26 kwietnia :slight_smile:

Potwierdzam, beta 2 działa wyśmienicie. Nawet akceleracja sprzętowa we flash i mplayer działa bez kombinacji wszelakich :slight_smile:

Polecam instalację po 5 kwietnia, kiedy to zostanie udostępniona finalna wersja jądra.